کد خبر: ۵۲۲۵۵۲
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶
هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن دیشب فرش قرمز خود را زیر پای چهره‌های سینمای جهان پهن کرد و هنرمندان زیادی با حضور کیت بلانشت و مارتین اسکورسیزی به تماشای «همه می‌دانند» اصغر فرهادی نشستند.
آفتاب‌‌نیوز :
پیش از نمایش فیلم «همه می‌دانند» اصغر فرهادی به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره فیلم کن، کیت بلانشت و مارتین اسکورسیزی فرش قرمز این دوره را افتتاح کردند و سپس مهمانان دیگر با عبور از فرش قرمز راهی کاخ جشنواره شدند.

در شب افتتاحیه کن ۲۰۱۸ چه گذشت/ در شب افتتاحیه کن ۲۰۱۸ چه گذشت


به گزارش آسوشیتدپرس، هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن با درخشش همیشگی خود در نخستین سال پسا هاروی واینستین شروع به کار کرد و فیلم «همه می‌دانند» اسپانیایی زبان ساخته اصغر فرهادی با بازی پنه لوپه کروز و خاویر باردم را به عنوان فیلم افتتاحیه به نمایش درآورد.

یکی از نقطه عطف‌های این فستیوال که ممنوعیت سلفی گرفتن روی فرش قرمز بود توسط برخی از حاضران روی فرش قرمز نادیده گرفته شد و با گوشی‌های خود از خود و اطراف سلفی گرفتند.

اسکورسیزی که نخل طلای کن را برای «راننده تاکسی» دریافت کرده برای گرامیداشت سالگرد نمایش فیلم «خیابان‌های مین» در سال ۱۹۷۳ در کن حضور داشت. در حالی که او قرار بود نخستین فردی باشد که روی فرش قرمز می‌رود از بلانشت رییس هیات داوران کن خواست تا وی را همراهی کند.

در شب افتتاحیه کن ۲۰۱۸ چه گذشت/ در شب افتتاحیه کن ۲۰۱۸ چه گذشت

در هر حال بلانشت به عنوان رییس هیات داوران در مرکز توجه بود. وی که از اعضای ابتدایی جنبش حمایت از زنان با نام «وقت تمام است» است به گزارشگران گفت: جنبش «#من هم همین طور» در هر بخش فستیوال امسال نقشی خواهد داشت، اما عاملی برای انتخاب آن‌ها نخواهد بود.

وی گفت: آیا دوست دارم زنان بیشتری را در رقابت ببینم؟ طبیعی است. آیا باید انتظار و امید داشته باشم تا این اتفاق در آینده بیفتد؟ امیدوارم.

در بخش رقابتی جشنواره کن امسال ۲۱ فیلم با هم رقابت می‌کنند که شامل فیلم‌هایی از اسپایک لی، پاول پاولیکوفسکی (کارگردان برنده اسکار برای «آیدا») و ژان لوک گدار خواهد بود. سه فیلم نیز از کارگردان‌های زن شامل نادین لاباکی، ایوا هوسون و آلیس رورواچر در این بخش حضور دارند. فیلم اصغر فرهادی نیز از فیلم‌های بخش رقابتی است.

کن همواره به خاطر انتخاب نکردن کارگردان‌های زن زیر تیغ نقد بوده است، زیرا تنها زن برنده نخل طلا جین کمپیون است.

بلانشت در این باره گفت: چند زن فیلمساز در بخش رقابتی حضور دارند، اما برای جنسیت شان نیست که به این بخش راه یافته اند. آن‌ها در این بخش هستند، زیرا کیفیت کارشان این امکان را به آن‌ها داد. ما به آن‌ها نه به عنوان زن که به عنوان فیلمساز نگاه می‌کنیم.

در شب افتتاحیه کن ۲۰۱۸ چه گذشت/ در شب افتتاحیه کن ۲۰۱۸ چه گذشت

 
امسال نخستین سال برگزار شدن کن بدون واینستین بود. او در طی دو دهه گذشته حضوری چشمگیر در کن داشت و یکی از چهره‌های این جشنواره بود. با این حال در همین جا بود که چندین مورد از آزار‌های جنسی توسط وی رخ داد.

تیری فرمو مدیر هنری جشنواره کن گفت: رسوایی واینستین شوک بزرگی برای جشنواره بوده و موجب شد تا کن بیشتر به برابری جنسیتی توجه کند.

ایوا دوورنی از اعضای گروه داوری امسال گفت: سینما صداست و این راهی است که من فارغ از این که از کجا می‌آیم- از کامپتون کالیفرنیا- قادر هستم تا انسانیت خانواده‌ای در ایران یا شانگ‌های را درک کنم. فیلم این امکان را می‌دهد تا صدای بقیه جهان را بشنویم.

در مراسم دیشب اصغر فرهادی با بازیگران فیلمش پنه لوپه کروز، خاویر باردم و ریکاردو دارین روی فرش قرمز رفت و پس از آن در کاخ جشنواره با دیگر مهمانان شاهد نمایش نخستین فیلم اسپانیایی زبانش به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره شد.

منبع: مهر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین