کد خبر: ۵۲۴۰۳
تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۸۵ - ۱۱:۴۶
با امتناع روس‌ها از تحریم ایران

رایس از مسکو دست‌خالی بازمی‌گردد

آفتاب‌‌نیوز : مسکو تایمز در بررسی این مساله می‌نویسد: کاندولیزا رایس در تور آسیایی خود که با هدف تحت فشار قرار دادن شرکا واشنگتن برای حمایت کامل از تحریم‌های سازمان ملل علیه کره‌شمالی صورت می‌گیرد با رهبران مسکو نیز دیدار خواهد کرد. گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور،سرگئی لاوروف وزیر خارجه و سرگئی ایوانف وزیر دفاع روسیه در برنامه‌ کاری رایس قرار داد. 

اما کارشناسان معتقدند رایس پیش از این شرایط را برای نتیجه گرفتن از دیدارهای خود در مسکو فراهم نکرده است. آناتول لیون کارشناس امور بین‌الملل می‌گوید: واقعیت این است که رایس اخیرا علامت‌های بدی را برای مسکو فرستاده است. از این رو روس‌ها دلیلی نمی‌بینند آنچه را که ‌آمریکا می‌‌خواهد انجام دهند. 

واشنگتن چندی پیش در اختلاف میان روسیه و گرجستان طرف گرجستان را گرفت، خواستار پیوستن اوکراین به ناتو شد و حقوق بشر و اوضاع نابسامان دمکراسی در روسیه را مورد انتقاد قرار داد. در جریان کشته شدن روزنامه نگار روسی نیز رایس با محکوم کردن این اقدام خواستار مجازات عاملان قتل شد. 

لیون می‌افزاید: روسیه در تلاش برای تحریک اوضاع نیست، اما نمی‌‌خواهد چیزی را که به نفع کشورش است نادیده بگیرد. اشاره وی به تقاضای روسیه برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی و امتناع آمریکا از تصویب این مساله است. 

در مورد آزمایش هسته‌ای کره‌شمالی روسیه احتمالا موضعی شبیه چین اتخاذ خواهد کرد. در شرایطی که مواضع ضد روسی در دولت آمریکا رو به گسترش است، به نظر می‌رسد چین متحد اول روسیه باشد. 

در مورد مساله هسته‌ای ایران روسیه برای حفظ روابط اقتصادی خود با ایران تاکنون با اعمال تحریم‌های وسیع علیه تهران مخالفت کرده است و احتمالا سفر رایس هم نمی‌تواند تغییری در مواضع مسکو ایجاد کند. 

کریم سجادپور از گروه بحران بین‌الملل می‌گوید: از نظر روسیه مورد ایران به بزرگی مساله کره‌شمالی نیست. روس‌ها بیشتر نگران این مساله هستند که ممکن است ایران در مواجهه با تحریم‌های سازمان ملل تصمیم بگیرد از معاهده منع تکثیر هسته‌ای (NPT) خارج شود.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین