کد خبر: ۵۲۴۴۴۴
تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵
سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به گزارش‌های مسمومیت‌های اخیر ناشی از مصرف قارچ‌های خودرو در طبیعت، گفت: احتمالا با توجه به بارندگی‌ها و شرایط جوی اخیر در برخی مناطق کشور قارچ‌هایی روییده‌اند، اما به هیچ‌وجه نباید آنها را مصرف کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
دکتر کیانوش جهانپور در این باره افزود: مردم حتما از مصرف قارچ‌های خودرو در طبیعت خودداری کنند و فقط قارچ را از بازار، سوپرمارکت و شرکت‌های پرورش قارچ خریداری کنند.

وی با تاکید بر لزوم خودداری مردم از مصرف قارچ‌های خودرو در طبیعت، افزود: احتمالا با توجه به بارندگی‌ها و شرایط جوی اخیر در برخی مناطق کشور قارچ‌هایی روییده‌اند، اما به هیچ‌وجه نباید آنها را مصرف کرد. متاسفانه در روزهای اخیر برخی هموطنان در پی طبیعت‌گردی‌هایشان، قارچ‌های خودرو را مصرف کردند. بر همین اساس طبق آخرین اطلاعات متاسفانه بیش از ۸۰۰ نفر به دلیل مصرف این قارچ‌ها دچار مسمومیت شدند، ۹ نفر فوت کردند و ۶۰ تا ۷۰ نفر هم وضعیت عمومی مناسبی ندارند و حال عمومی‌شان وخیم به نظر می‌رسد.

جهانپور با بیان اینکه تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی در طبیعت کار بسیار سختی است، تاکید کرد: حتی افراد مجرب و قارچ‌شناسان حرفه‌ای هم ممکن است در این موارد خطا کنند. بنابراین علی‌رغم همه مشخصه‌هایی که برای تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی گفته می‌شود، هیچ‌کدام از این مشخصه‌ها قطعی نیست. بنابراین تنها توصیه‌ ما این است که از مصرف قارچ‌های خودرو در طبیعت خودداری شود. در عین حال تاکید می‌کنم که نباید به مشخصه‌هایی که به قارچ خوراکی نسبت داده می‌شود و حتی ممکن است درست هم باشند، اکتفا کرد.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین