کد خبر: ۵۲۵۲۰۶
تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹
پنتاگون اعلام کرد، چین به خاطر ادامه فعالیت‌هایش برای نظامی کردن دریای چین جنوبی به مانور نظامی قریب‌الوقوع اقیانوس آرام دعوت نشده است.
آفتاب‌‌نیوز :
کریستوفر لوگان، سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای کتبی گفت: آمریکا به منطقه هند – آرام آزاد متعهد است. فعالیت‌های مداوم چین برای نظامی سازی جزایر در دریای چین جنوبی تنها باعث افزایش تنش‌ها و بی‌ثباتی این منطقه می‌شود.

لوگان افزود: به عنوان واکنش اولیه به نظامی سازی دریای چین جنوبی توسط پکن، آمریکا از نیروی دریایی ارتش آزادی‌بخش خلق چین دعوت نکرده تا در مانور نظامی مشترک "حاشیه اقیانوس آرام ۲۰۱۸" (RIMPAC) شرکت کند.

وی افزود: رفتار چین متناقض با اصول و اهداف این مانور است.

به علاوه لوگان مدعی شد که آمریکا اسناد و مدارک محکم و مستدلی دارد که نشان می‌دهند چین موشک‌های ضد کشتی، سیستم‌های موشکی سطح به هوا و گیرنده‌های الکترونیکی در بخش‌های مختلف مجمع جزایر اسپارتلی در دریای چین جنوبی مستقر کرده است.

وی تاکید کرد: فرود هواپیماهای بمب افکن چین در جزیره وودی نیز بسیار نگران‌کننده است.

لوگان افزود: در حالی که چین تاکید دارد ساخت و ساز جزایر در دریای چین جنوبی با هدف تضمین امنیت در این آب‌ها، کمک به دریانوردی، جستجو و نجات، حفاظت از ماهیگیران و دیگر اقدامات غیرنظامی صورت می‌گیرد، اما استقرار این سیستم‌های تسلیحاتی تنها برای استفاده نظامی هستند. از همین رو ما از پکن می‌خواهیم تا فورا سیستم‌های نظامی‌اش را از این جزایر مناقشه‌آمیز در دریای چین جنوبی خارج کند.

این در حالی است که پکن از واشنگتن به خاطر عدم دعوت از نیروی دریایی چین برای شرکت در یکی از بزرگترین مانورهای دریایی مشترک به میزبانی آمریکا در واکنش به آنچه ادعا می‌کند نظامی‌سازی دریای مورد مناقشه چین جنوبی است، به شدت انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی،وانگ یی، وزیر امور خارجه چین ضمن متهم کردن واشنگتن به داشتن ذهنیت منفی، گفت: ما این تصمیم آمریکا برای عدم دعوت از نیروی دریایی چین به منظور شرکت در مانور نظامی مشترک "حاشیه اقیانوس آرام" را غیرسازنده می‌دانیم. این تصمیم همچنین هیچ کمکی به درک متقابل میان چین و آمریکا نخواهد کرد.

لو کانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز گفت: پکن در دریای چین جنوبی حق حاکمیت دارد و به هیچ وجه منطقی نیست که آمریکا برای تحت فشار گذاشتن چین دست به چنین اقداماتی بزند.

جزایر مصنوعی در دریای چین جنوبی و عملیات‌های نظامی چین باعث تشدید تنش‌ها میان آمریکا، چین و کشورهای منطقه شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین