کد خبر: ۵۲۷۱۰۸
تاریخ انتشار : ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
سخنگوی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه افت فشار و قطعی آب شرب طی روزهای گذشته به دلیل برداشت های بی رویه در بالادست تصفیه خانه باباشیخعلی است، گفت: خط قرمز شرکت آبفا جیره بندی آب است، سهمیه بندی آب تبعات خاص خود را دارد و اجرای آن را در کلانشهر اصفهان به صلاح نمی دانیم.
آفتاب‌‌نیوز :
علی اکبر بنی طبا در گفت‌و گو با ایسنا در خصوص قطعی پی در پی آب شرب از هفته گذشته تاکنون در نقاط مختلف اصفهان، اظهار کرد: علت اصلی اینکه اصفهان با افت شدید فشار و قطعی آب مواجه شده، نوسانات میزان آب تخصیصی از  سد زاینده رود به تصفیه خانه باباشیخعلی است، اما اگر روند کاهش 20 درصدی انتقال آب به تصفیه خانه مستمر بود، طبیعتا امروز با چنین مشکلی مواجه نبودیم.

کاهش 40 درصدی ورود آب به تصفیه خانه باباشیخعلی

وی با بیان اینکه نوسانات کاهش انتقال آب از سد زاینده رود ناشی از برداشت غیرکنترل شده آب در بالادست تصفیه خانه باباشیخعلی در استان مجاور و حتی استان اصفهان برای آبیاری باغات است، افزود: در این شرایط آب تخصیصی به تصفیه خانه باباشیخعلی 40 درصد و یا بیشتر، با نوسان کاهش مواجه شده که در اصفهان شاهد افت فشار و یا قطعی آب هستیم.

سخنگوی شرکت آب و فاضلاب  استان اصفهان با تاکید بر اینکه خط قرمز این شرکت، جیره بندی آب است، تصریح کرد: جیره بندی آب تبعات خاص خود را دارد و اجرای آن را در کلانشهر اصفهان به صلاح نمی دانیم.

وی تاکید کرد: برای عبور از آسیب های ناشی از کمبود و افت فشار آب در اصفهان، مردم باید با روش های مختلف حداقل 30 درصد صرفه جویی داشته باشند و آن را تداوم دهند.

نوسان آب انتقالی به تصفیه‌خانه باباشیخعلی کمتر شده است

بنی طبا در پاسخ به این سوال که وضعیت کاهش فشار و قطعی آب شرب مناطق مختلف اصفهان چه زمانی بهبود می یابد، تصریح کرد: خوشبختانه از روز گذشته آب انتقالی از سد زاینده رود به تصفیه خانه باباشیخعلی اندکی بیشتر شده و امیدواریم با گذشت زمان شرایط بهبود یابد. البته مدیران شرکت آبفا به دنبال این هستند که نوسان سهم آب انتقالی به تصفیه خانه باباشیخ علی کاهش یابد تا در مدیریت توزیع، کمتر شاهد افت فشار آب باشیم.

وی با اشاره به دو راهکار برای اینکه جیره بندی آب در اصفهان اجرا نشود، اظهار کرد: افزایش استفاده از ظرفیت ها و منابع محلی با شناسایی منابع جدید آبی و هم چنین استفاده از ظرفیت حوضه آبریز زاینده رود و افزایش سهم تخصیصی آب شرب از زاینده رود است و به طور قطع این کار با درایت مدیریت استان انجام خواهد شد.

سخنگوی شرکت آب و فاضلاب  استان اصفهان در خصوص نگرانی هایی که قطعی و کمبود آب بر بهداشت عمومی اثر می گذارد، گفت: استاندارد جهانی مصرف آب هر فرد در شبانه روز 110 لیتر است و در این شرایط مخاطره ای در بهداشت عمومی ایجاد نمی شود، در حالی که سال گذشته سرانه مصرف آب شرب اصفهانی ها 154 لیتر در شبانه روز بود، بدون شک با شرایط موجود سرانه مصرف آب اصفهان کمتر از استاندارد نمی شود و اگر در سال جاری سرانه آب استان به 120 لیتر برسد؛ کار مهمی کرده ایم، با این وجود تغییر رفتار مصرفی مردم بسیار سخت است.

سرانه مصرف آب اصفهان کمتر از کشور است

وی با اشاره به اینکه سرانه مصرف آب یزد از اصفهان کمتر است، اظهار کرد: با این وجود متوسط سرانه کشور حدود 165 لیتر است، ولی شرایط اصفهان نسبت به کشور بهتر است؛ اما با توجه به محدودیت منابع آبی موجود، اصفهانی ها باید اهتمام بیشتری نسبت به کاهش سرانه مصرف خود داشته باشند.

بنی طبا در ادامه در خصوص اینکه با وجود کم آبی در سطح شهر، همچنان شاهد برداشت های بسیاری برای آبیاری فضای سبز و به عنوان مثال در دانشگاه دولتی اصفهان هستیم، گفت:  در جلسه اخیر شرکت آبفا با یوسفی، معاون منابع انسانی و پشتیبانی دانشگاه اصفهان، بر کاهش آبیاری و حذف چمن دانشگاه اصفهان تا پایان سال جاری تاکید شد.

وی افزود: سیستم آبرسانی به فضای سبز دانشگاه اصفهان جدا و از طریق بازچرخانی آب است، اما می توانیم در شرایط بی آبی اصفهان از این منابع بهره ببریم، البته در شرایط بی آبی، این گونه آبیاری ها در سطح شهر از نظر وجهه عمومی و اجتماعی مناسب نیست.

تونل گلاب دو بود، شرایط تامین آب شرب اصفهان بهتر بود

سخنگوی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان هم چنین در پاسخ به این سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه آیا در شرایط فعلی آب اصفهان، اجرای تونل گلاب دو می تواند بخشی از نیاز آب شرب مردم را مرتفع کنند، گفت: طرح تونل گلاب دو یک منبع جدید آبی نیست بلکه افزایش ظرفیت انتقال و تصفیه آب به شهر اصفهان است؛ اما اگر سامانه تونل گلاب دو در مدار بود، مشکلات تامین آب شرب اصفهان به مراتب کمتر از وضعیت فعلی بود.

وی افزود: آب تونل گلاب دو به طور مستقیم از سد زاینده رود برداشت می شود در این شرایط فرایند تصفیه آب تسهیل و بار آلودگی و هدررفت آب کمتر می شود و می توان مدیریت بهتری را در تامین منابع آب داشته باشیم.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
0
0
یزدی ها بی آب نشوند اصفهانی ها طوری نیست
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x