کد خبر: ۵۳۱۸۲۱
تاریخ انتشار : ۰۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۰
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به اهمیت سفر رییس‌جمهور به دو کشور سوئیس و اتریش در هفته پیش‌ رو، تصریح کرد: این سفر در مقطع کنونی می‌تواند بر روابط ایران با این دو کشور اروپایی و همچنین اتحادیه اروپا تاثیرمثبتی داشته باشد
آفتاب‌‌نیوز :
بهرام قاسمی ادامه داد: با توجه به استمرار استراتژی ضد ایرانی دولت ترامپ علیه ایران و خروج این کشور از این توافق بین‌المللی ، اکنون در شرایطی هستیم که دیگر اعضای برجام و اتحادیه اروپا  باید در عمل تعهد خود به برجام و تامین منافع ایران از این توافق بین‌المللی را اثبات کنند.

وی با بیان اینکه رییس‌جمهور در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته آتی در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی و به دعوت روسای جمهور سوئیس و اتریش به برن و وین سفر خواهد کرد، تصریح کرد: این سفر سفری از پیش تعیین شده بود و دستور کارهای مهمی برای انجام رایزنی‌ها در جریان این سفر تعیین شده است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به اینکه روابط ایران با کشورهای اروپایی از جمله دو کشور سوئیس و اتریش روابطی دیرینه، دیرپا و گسترده است، اظهار  کرد: در سال جاری ایران و اتریش در آستانه فرا رسیدن صد و شصتمین سالگرد  آغاز روابط دیپلماتیک شان قرار دارند  از دیگر سو سابقه روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس نیز به ده‌ها سال  قبل باز می‌گردد.

وی به همکاری‌های ایران با دو کشور سوئیس و اتریش در حوزه اقتصادی و صنعتی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر  کشور اتریش در بین کشورهای اروپایی از جایگاه ویژه ای برخوردار است ،  چنان که شاهد این هستیم که بسیاری از نهادهای بین‌المللی و وابسته به سازمان ملل از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این کشور قرار گرفته اند  و می‌توان از اتریش به عنوان یکی از پایتخت‌های تاریخی دیپلماسی بین‌الملل یاد کرد.

قاسمی با اشاره به برگزاری چندین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 در اتریش، افزود : تمام مقامات این کشور از احزاب و گروه‌های سیاسی مختلف نگاه مثبتی به این گفت‌وگوها و برجام در طول مذاکرات و بعد از مذاکرات داشته‌اند و سیاست‌های یک‌جانبه آمریکا علیه این توافق  بینالمللی را مورد  انتقاد جدی قرار دادهاند .

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به نگاه سیاسی دولت سوئیس به مسائل جهانی، خاطرنشان کرد: سوئیس کشور مستقلی است و همواره این کشور حتی در دوران تحریم‌ها با توجه به نوع نگاهش تلاش کرده روابط خود را با ایران حفظ کند و از طرف دیگر شاهد این هستیم که دومین مقر مهم سازمان ملل متحد نیز در این کشور قرار دارد.

قاسمی در ادامه با اشاره به اینکه اتریش از چند روز آینده ( اول جولای ) ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده خواهد گرفت ، گفت: آقای روحانی اولین مقام بلندپایه‌ای است که بعد از واگذاری ریاست دورهای  اتحادیه اروپا به اتریش،  به این کشور سفر می‌کند.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی که شاهد خروج آمریکا از برجام و انجام مذاکرات فشرده بین ایران و اروپا برای بررسی راهکارهای حفظ این توافق بین‌المللی با توجه به علاقه‌مندی جامعه جهانی و اتحادیه اروپا بر حفظ برجام ، هستیم این سفر اهمیت بسیار بالایی در تبیین ادامه مسیر این همکاری‌ها خواهد داشت.

قاسمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سیاست تعاملی خود با کشورهای مختلف همواره تلاش کرده که در یک شرایط متوازن ، مفید و سازنده روابط خود را با سایر کشورهای جهان در سطوح عالی گسترش دهد، گفت: در این سفر مقامات جمهوری اسلامی ایران و دو کشور اروپایی اتریش و سوئیس ضمن مرور روند فعلی روابط ،  پیرامون چگونگی گسترش روابط دوجانبه و همچنین تحولات منطقه‌ای و جهانی گفت‌وگو خواهند کرد و این سفر می‌تواند در برهه کنونی آثار مثبتی برای ایران، دو کشور اتریش و سوئیس و دیگر کشورهای اروپایی داشته باشد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که گویا قرار بود پیش از این سفر رییس‌جمهور به اتریش انجام شود ولی به تعویق افتاد، تصریح کرد: تنظیم اینگونه سفرها در چنین سطحی عموما می‌تواند با برخی از مسائل متعدد فنی و  تشریفات همراه باشد چرا که انجام این سفرها مستلزم این است که تمام مقدمات و ملزومات لازم از سوی دو کشور  در نظر گرفته شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در مورد انجام این سفر پیش از این،  یک بار دیگر بحث و گفت‌وگوهایی بین مقامات دو کشور صورت گرفته بود ولی نهایتا شرایط فنی لازم حاصل نشد و انجام سفر به زمان دیگری موکول شد. اکنون با توجه به رایزنی‌هایی که از سوی دو کشور  صورت گرفته تاریخ انجام این سفر نهایی شده است.

قاسمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با خبرنگار ایسنا با تاکید بر اهمیت این سفر، خاطرنشان کرد: این اولین سفر رییس‌جمهور به اروپا برای خروج آمریکا از برجام است البته در این مدت تماس‌های گوناگونی در سطوح مختلف بین مقامات ایران و اتحادیه اروپا برقرار بوده است ولی این سفر در این سطح از اهمیت برجسته‌ای برخوردار است و می‌تواند راهکارها و تصویر و تصور دقیق تری  را در برابر همکاری‌های ایران و کشورهای اروپایی قرار دهد.

وی با بیان اینکه روابط ایران و دو کشور اتریش و سوئیس روابطی آرام و بدون حاشیه است، تصریح کرد: رایزنی‌های سیاسی و اقتصادی در سطح کلان با مقامات این دو کشور در برهه کنونی (خروج آمریکا از برجام) و استمرار استراتژی ضد ایرانی مقامات کاخ سفید می‌تواند در شفافیت نگاه متعهدانه ایران به موازین بین‌المللی و تعهدات خود مفید باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد : دو کشور سوییس و اتریش همواره بر نقش سازنده و ثبات ساز ایران در منطقه و تلاش های جمهوری اسلامی ایران جهت مبارزه با تروریسم تاکید کرده اند .

قاسمی همچنین با بیان اینکه برخی محافل ضد ایرانی از جمله رژیم صهیونیستی و احتمالا دستگاه‌های هیات حاکمه آمریکا علاقه‌مند به انجام اینگونه سفرها و تعاملات بین ایران و کشورهای اروپایی نیستند در همین راستا افزود: در همین چارچوب دیدیم که در طول روزهای اخیر  نمایندگانی از خزانه‌داری آمریکا به نمایندگی از دولت این کشور به اتریش سفر کرده بودند و با فشار بر دولت وین سعی داشتند که موانعی را در راستای همکاری‌های ایران و اتریش ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه در این سفر علاوه بر دیدار و رایزنی‌های مقامات عالیرتبه احتمالا اسناد کاری میان ایران و این دو کشور اروپایی نیز مورد توجه و بررسی قرار خواهد گرفت، تصریح کرد: همانطور که اشاره کردم در این سفر هیاتی از مقامات بلندپایه سیاسی و اقتصادی آقای روحانی را همراهی می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان این گفت وگو  با اشاره به اصول  سیاست خارجی ایران در عرصه بین المللی و تلاش جهت کمک در ایجاد صلح و ثبات در عرصهای منطقهای و بینالمللی تاکید کرد: ایران در راستای پیشبرد این هدف و ایجاد تفاهم بهتر بین ملتها  همواره تلاش کرده از اهرم دیپلماسی بهترین نحو ممکن استفاده کند .
ایسنا 
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین