کد خبر: ۵۳۲۴۴۱
تاریخ انتشار : ۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲
«یک رسانه مدعی شد در بسته برجامی پیشنهادی اروپا به ایران، اروپا خرید یک میلیون بشکه نفت از ایران را تضمین خواهد کرد و در قبال آن از کانال مشخصی به ایران ارز پرداخت می‌شود. به نوشته این نشریه اروپا پذیرفته است که میزان ۱۰ میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری کند.»
آفتاب‌‌نیوز :
«در حالی که مهلت اروپا برای ارائه بسته پیشنهادی درباره حفظ برجام پایان یافته و بر اساس برخی گزارش‌ها این بسته آماده ارائه شده است اما برخی منابع خبری مدعی شده‌اند به جزئیاتی از این بسته دست یافته‌اند.

در این باره پایگاه هفته‌نامه «مثلث» مدعی شد در بسته برجامی پیشنهادی اروپا به ایران، اروپا خرید یک میلیون بشکه نفت از ایران را تضمین خواهد کرد و در قبال آن از کانال مشخصی به ایران ارز پرداخت می‌شود. به نوشته این نشریه اروپا پذیرفته است که میزان ۱۰ میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری کند. این پایگاه خبر داده که این بسته پیشنهادی قرار است هفته آینده به‌ صورت رسمی رسانه‌ای و اعلام شود.

مثلث مدعی شده است: هم‌اکنون تیم مذاکره‌کننده نگاه مثبتی به این بسته پیشنهادی دارد. با این حال درباره این بسته هنوز اخبار رسمی منتشر نشده است.

در این باره ولی‌الله نانواکناری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس به خانه ملت گفت: هنوز جزئیات این بسته مشخص نیست و پس از ارائه آن، می‌توان در این زمینه اظهار نظر کرد.

ایرنا هم نوشت: «روز گذشته دکتر روحانی رئیس‌جمهور کشورمان هم که برای سفر از پیش تعیین شده به اتریش و سوئیس به اروپا رفت، پیش از ترک ایران گفت: قرار است در روزهای آینده اروپایی‌ها بسته پیشنهادی خود را برای تداوم برجام ارائه کنند که درباره آن با سران اتریش به عنوان رئیس اتحادیه اروپا گفت‌وگو خواهیم کرد.

فلاحت پیشه:اگر بسته اروپا ناشی از تعارفات با آمریکایی‌ها باشد، نمی‌پذیریم

همزمان رئیس جدید کمیسیون امنیت ملی خطاب به اروپا هشدار داد: اگر بسته پیشنهادی اروپایی‌ها تنها ناشی از تعارفات با آمریکایی‌ها و ملاحظات شرکت‌هایشان باشد، مورد تایید ما نخواهد بود. اگر این بسته در جهت حل مشکلات شرکت‌های اروپایی و آمریکایی تدوین شود و منافع ایران را در درجه سوم خود قرار دهد، تأثیری در حفظ برجام نخواهد داشت.

وی با تأکید بر این که امکان منطقه‌ای، قانونی و حقوقی بین‌المللی برای اروپایی‌ها وجود دارد که از سیاست ضد تحریمی ایران حمایت کنند، گفت: این موضوع تنها نیاز به عزم و اراده سیاسی اروپایی‌ها دارد که امیدواریم سکوت چند هفته اخیر بدین معنا نباشد که آنها تنها یک سری کلیات را جمع‌آوری و به ما ارائه کنند.

هشدار به هیات نظارت بر جام

او همچنین در گفتگو با میزان با هشدار به هیات نظارت بر اجرای برجام، از درخواست جلسه این کمیسیون با هیات نظارت خبر داد و تأکید کرد اگر این جلسه تشکیل نشود، موضوع از قالب‌هایی چون تذکر در مجلس پیگیری می‌شود: «از برخی افراد دعوت رسمی صورت خواهد گرفت و اگر به این دعوت توجهی نشود ما این مسئله را در قالب تذکر در صحن بیان خواهیم کرد.»

منبع: روزنامه خراسان
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین