کد خبر: ۵۳۷۰۹۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۰۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۷
بازار طلافروشها باز است، اما کو مشتری؟
از روز گذشته در برخی شبکه های مجازی فراخوان اعتصاب در بازار بزرگ تهران تبلیغ و بارها هم تکرار شد اما مشاهدات خبرنگار ایرنا و نیز اظهارنظر مسئولان بازار نشان می دهد که این فراخوان در عمل متقاضی نداشت و عقیم ماند.
آفتاب‌‌نیوز :
گزارش میدانی از صبح امروز در نقاط مختلف بازار تهران حاکی است که مغازه ها در همه راسته ها باز و فعالیت طبق روال معمول برقرار است.جهش نرخ دلار به بالای 10 هزار تومان/سکه در بازار نیست!/فراخوان اعتصاب در بازار بزرگ تهران/ وضعیت عادی است ولی پلیس حضور دارد

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ خبرگزاری ایرنا در ادامه نوشته است: این فراخوان ها درحالی است که حدود یک ماه پیش برخی کسبه بازار در اعتراض به وضعیت اقتصادی و صنفی در این محل و نیز مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع و خواسته هایشان را بیان کردند که همان زمان مسئولان اصناف اعلام کردند مطالبات بازاریان از طریق مبادی رسمی و قانونی در حال پیگیری است.

در فراخوانی که از دیروز منابع فاقد هویت در شبکه های اجتماعی منتشر کردند سعی شده بود کسبه با استفاده از برخی جملات هیجانی و تکیه بر قیمت ارز به اعتصاب دعوت شوند.

به دنبال این فراخوان خبرنگاران ایرنا از حدود ساعت 9:30 امروز در بازار حاضر شدند و تا لحظه مخابره گزارش نیز در محل حضور داشتند. برپایه گزارش این خبرنگاران در بخش های مختلف بازار حضور عوامل انتظامی باهدف برقراری امنیت کسبه مشهود است اما در راسته های مختلف بازار مغازه بسته مشاهده نشد.

مسئولان بازار بزرگ تهران نیز فعالیت غیرعادی یا تعطیلی مغازه ها را تایید نکردند.

یکی از کسبه فعال در دالان امین الملک که خود را «رسول» معرفی کرد در گفت وگو با ایرنا گفت: صبح امروز شنیدیم کسبه بخش کفاشان و طلافروشان اعتصاب کرده اند اما وقتی رفتیم دیدیم صحت نداشت و فعالیت عادی در آن مکان ها ادامه دارد.

این مغازه دار افزود: از آنجا که بیشتر مغازه داران مستاجر هستند چنین اقدام هایی برای بروز اعتصاب سبب کند شدن روند درآمدزایی کسبه خواهد شد.

دیگر مغازه دار فعال در راسته طلافروشان که خود را «حسین» معرفی کرد نیز اظهارداشت: در برخی گروههای فضای مجازی فراخوان اعتصاب اعلام شد اما کسبه به این تبلیغات توجه نکردند.

فعالیت عادی در بازار تهران درحالی است که برخی شبکه های مجازی که تبلیغ اعتصاب می کردند در یک کلیپ کوتاه با گرفتن تصویر بخشی از مغازه ها که مشخص نیست بازار کدام شهر را نشان می دهد و مربوط به صبح و ساعات قبل از بازگشایی مغازه ها است سعی داشتند القا کنند اعتصاب رخ داده است.

اما در همین کلیپ نیز مشخص است که هیچ فرد و مشتری در دالان ها در حرکت نیست و زمان آن مربوط به اوایل صبح و وقتی است که مغازه ها تعطیل هستند.

«محمد توکلی» عضو هیات امنای شرق بازار تهران نیز با بیان اینکه این فراخوان ها طی روزهای گذشته تازگی ندارد گفت: هیچ تعطیلی امروز و روزهای گذشته در بازار نداشته ایم و در این زمینه نیز گزارشی دریافت نکرده ایم.

وی تاکید کرد: امروز صبح با نمایندگان اتاق اصناف جلسه داشتیم که از بخش های مختلف بازار هم بازدید انجام شد.

عضو هیات امنای شرق بازار تهران اضافه کرد: کسبه بازار افرادی ولایی هستند، نمی گوییم مشکل نداریم اما مشکلاتمان را داخل خانواده خودمان و در دیدار با مسئولان وزارت صنعت ، معدن و تجارت و نیز اتحادیه ها حل می کنیم. 

توکلی گفت: مشکل نبود متولی در اتاق اصناف داشتیم که دیروز حل شد و دیگر نارسایی ها هم در حال پیگیری است.

وی اضافه کرد : اندکی کمبود مواد اولیه داریم که در روزهای آینده با وزیر صنعت جلسه داریم و موضوع در دست پیگیری است.

عضو هیات امنای شرق بازار تهران در واکنش به انتشار برخی کلیپ هایی که از مغازه های بازار در بعضی شبکه های اجتماعی منتشر می شود گفت: اگر خوب دقت کنیم معلوم است چنین فیلم هایی مربوط به ساعت های اول صبح است که مغازه ها هرروز در آن ساعت تعطیل هستند.

وی افزود: مغازه ها بویژه در راسته طلافروشان از ساعت 10 تا 10:30 باز می شود و قبل از آن ساعت تعطیل است؛ مشتری هم در این زمان ها در دالان ها تردد ندارد.

توکلی اقدام موثرتر رسانه های رسمی را در این زمینه خواستار شد و گفت: وقتی یک رسانه فاقد هویت می گوید بازار بسته است، رسانه های رسمی واقعیت ها را در واکنش به این اخبار کذب بیان کنند.

بازار تهران به عنوان قلب اقتصادی کشور در مرکز پایتخت بین خیابان های خیام، مولوی و 15خرداد قرار دارد.

بازار طلافروشها باز است، اما کو مشتری؟/ سکه هم در بازار نیست!

خبرگزاری ایسنا نیز نوشت: رئیس اتحادیه طلافروشان گفت: طلافروشی‌های بازار بزرگ تهران طبق روال عادی باز هستند و آرامش در بازار برقرار است اما خریداری برای مصنوعات طلا نیست و سکه‌های طلافروشی‌ها نیز به پایان رسیده اما جایی نیست که بتوانند سکه بخرند.

ابراهیم محمدولی، اظهار کرد: طلافروشان از بابت قیمت‌های افزایش یافته و شرایط غیرقابل پیش‌بینی بازار اعتراض دارند اما هیچ مغازه‌ای بسته نیست و طبق روال عادی فعال هستند. وی گفت: به دلیل نوسانات و التهابات در بازار طلا و سکه هیچ کس قدرت تصمیم گیری برای خرید و فروش ندارد، چرا که از یک ساعت دیگر بازار مطلع نیستند. محمدولی تصریح کرد: در این شرایط فروشندگان دغدغه و دلهره دارند اما تعطیل نکرده‌اند. باید برای دغدغه و مشکلات آنها گوش شنوایی باشد و امیدواریم بانک مرکزی سیاست خوبی در نظر گیرد که مشکلات این بخش برطرف و همچون سابق خرید و فروش طلا با فراغ بال انجام شود.

طلافروشان دیگر سکه‌ برای فروش ندارند!

به گفته رئیس اتحادیه طلافروشان، با توجه به اینکه التهابات در بازار سکه بیشتر است و جو روانی در این بخش وجود دارد، بعضا تقاضای خرید سکه داریم اما طلافروشان دیگر سکه ندارند که عرضه کنند و جایی نیست که بتوانند سکه خریداری کنند و پول سکه‌های فروخته شده، دستشان مانده است. از طرف دیگر بانک مرکزی هم اخیرا سکه‌ای عرضه نکرده است.

محمدولی قیمت سکه تمام طرح جدید را تا ساعت ۱۳:۱۵ امروز(دوشنبه) چهار میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و سکه تمام طرح قدیم را چهار میلیون تومان اعلام کرد و گفت: نیم سکه دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و ربع سکه یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت دارد. همچنین سکه یک گرمی ۶۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود. به گفته رئیس اتحادیه طلافروشان، هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳۰۹ هزار تومان برای عرضه در نظر گرفته شده و قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار آب شده نیز یک میلیون و ۳۶۰ هزار تومان است.

جهش نرخ دلار در بازار ثانویه ارز به بالای 10 هزار تومان

خبرگزاری فارس نیز نوشت: امروز در بازار ثانویه ارز معاملات محدود ارزی ادامه دارد. براساس اطلاعات به دست آمد امروز نرخ معاملاتی ارز معادل 10 هزار و 200 تا 10 هزار و 250 تومان بوده است در حالی که نرخ معاملات در بازار غیررسمی امروز در سطح 11 هزار تومان است.

با وجود عرضه ارز با قیمتی کمتر از بازار، تقاضای چندانی در بازار ثانویه برای ارز دیده نمی‌شود و گفته می‌شود یکی از دلایل نبود تقاضا، ‌بی‌اطمینانی از آینده قیمت‌هاست.

واردکنندگان گروه کالایی سوم با تصور اینکه به زودی دولت برنامه جدیدی در حوزه ارز اجرا کرده و به تبع آن قیمت‌ها کاهش می‌یابد، فرایند خرید را متوقف کرده‌اند.

پراکنده کردن دلالان توسط نیروی انتطامی

خبرگزاری ایلنا نیز نوشته است: ویژگی مهم امروز بازار حضور پررنگ دلالان در خیابان فردوسی و به ویژه خیابان منوچهری است که باعث دخالت نیروهای انتظامی و پراکنده کردن دلالان شده است.همچنین میزان دلالان خریدار بسیار بیشتر از دلالان فروشنده بود که شاید ریشه در پیش بینی آنها مبنی بر افزایش قیمت در روزهای آینده دارد.

نرخ هر دلار امریکا در روز دوشنبه 8 مرداد، در محدوده 11 هزار وصد و 11 هزار و سیصدهزار تومان مورد معامله قرار می گیرد و نرخ هر یورو نیز با ارقام بالای 10 هزار یورو تا نرخ 13 هزار و پانصد هزار تومان معامله می‌شود.

با توجه به جایگاه نرخ ارز در تاثیری گذاری بر دیگر متغیرهای اقتصادی ، قیمت آن همیشه زیر ذره‌بین آحاد فعالان اقتصادی است. از همین روی یکی از مطالبات مردم در انتخابات ریاست جمهور اخیر و البته وعده رییس جمهور کنونی بر ثبات قیمت این متغیر بود.

هرچند دولت با تک نرخی کردن دلار روی قیمت 4200 تومان سعی کرد ثبات را بر بازار حاکم کند اما این سیاست از همان ابتدا از سوی کارشناسان و کنشگران اقتصادی زیر سوال قرار گرفت و با شرایط حاکم بر بازار می توان گفت که سیاست تک نرخی کردن عملا شکست خورده است.

از همین روی روند صعودی نرخ ارز یا به عبارت صحیح‌تر کاهش ارزش ریال تا امروز ادامه داشته است. شاید بدبین‌ترین کارشناس اقتصادی هم پیش‌بینی نمی‌کرد که روزی نرخ دلار در ایران از مرز ده هزار تومان عبور و پنج رقمی شود. اما باید گفت متاسفانه در چند روز اخیر این اتفاق افتاد و نرخ دلار در ادامه روند صعودی خود با عبور از مرز حتی یازده هزار تومان به نوعی بی ثباتی بازار و بی اعتمادی به سیاست‌گذاران را نشان داد.

عامل افزایش نرخ ارز یا کاهش ارزش ریال هرچه باشد، ریشه در داخل داشته باشد یا خارج، براساس تئوری انتظارات توضیح داده شود یا علم اقتصادی رفتاری، باعث دلهره واضطراب مردم شده است.

به طوری که نرخ هر دلار امریکا در روز دوشنبه 8 مرداد، در محدوده 11 هزار وصد و 11 هزار و سیصدهزار تومان مورد معامله قرار می گیرد و نرخ هر یورو نیز با ارقام بالای 10 هزار یورو تا نرخ 13 هزار و پانصد هزار تومان معامله می‌شود.

ویژگی مهم امروز بازار حضور پررنگ دلالان در خیابان فردوسی و به ویژه خیابان منوچهری است که باعث دخالت نیروهای انتظامی و پراکنده کردن دلالان شده است.همچنین میزان دلالان خریدار بسیار بیشتر از دلالان فروشنده بود که شاید ریشه در پیش بینی آنها مبنی بر افزایش قیمت در روزهای آینده دارد.

این بی ثباتی ها علاوه بر بازار ارز در بازار سکه نیز با همان شدت قابل رویت است. به‌طوری‌که در چند روز اخیر نرخ هر قطعه سکه کامل با تصویر امام از مرز 4 میلیون تومان نیز گذشته است.بر همین اساس خرید و فروش سکه در تعداد کمی از صرافی ها صورت می گیرد و حتی بسیاری از صرافی‌ها اقدام به خاموش کردن تابلوی اعلانات خود کرده اند.

براساس اخرین مشاهده ها؛ نرخ هر قطعه سکه کامل با تصویر امام (ره) در محدوده 4 میلیون و سیصد هزار تومان تا 4 میلیون و پانصد هزار تومان معامله می شود. هر قطعه سکه نیم بهار نیز در بازه قیمتی 2میلیون تا 2 میلیون و صد و بیست هزار تومان درج شده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
سومالی
|
Turkey
|
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
0
0
پلیس فقط در وضعیت غیر عادی حضور ندارد
سومالی
|
Turkey
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
0
0
به خطر اینکه بازاریها انبارشون پر هست حتما سود زیادی میکنند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین