کد خبر: ۵۳۸۶۹۳
تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۹
یک رسانه پاکستانی با اشاره به عدم انتشار خبر اکتشاف یک میدان نفتی بزرگ در مرز ایران و پاکستان در وبسایت آمار اطلاعاتی نفتی این کشور و متناقض بودن برخی داده‌های این خبر با واقعیت‌های موجود نوشت، انگیزه انتشار چنین خبری که ظاهرا با واقعیات تطابق ندارد، می‌تواند ایجاد فضای مثبت در بازار نفت و گاز باشد.
آفتاب‌‌نیوز :
«دیلی پاکستان» خبر برخی رسانه‌ها درباره کشف یک میدان بزرگ نفتی در مرز ایران و پاکستان را تکذیب کرد.

بر اساس این گزارش، پاکستانی‌ها از اینکه در رسانه‌ها خبر کشف بزرگترین میدان نفتی کشور را مشاهده کردند متعجب و خوشحال شده‌اند؛ اما واقعیت‌های روی زمین حاکی از جعلی بودن بخشی از این خبر است.

بر اساس این گزارش، رسانه‌های پاکستانی در حال حاضر با اخبار جعلی و فراگیر فصل انتخابات و احتمال نامزدی‌ها در روز‌های پیش‌رو مشغول هستند. در عین حال یکی از این رسانه‌ها داستانی را درباره اظهارات وزیر امور خارجه پاکستان درباره کشف یک میدان ذخایر نفتی بزرگ در نزدیکی مرز ایران و پاکستان که بزرگتر از ذخایر کویت است، توسط شرکت چند ملیتی نفت و گاز «اکسون موبیل» مطرح کرد.

این رسانه نوشت: «برخی واقعیت‌ها جعلی بودن این خبر را ثابت می‌کند؛ اول از همه اینکه شرکت "اکسون موبیل" در استان بلوچستان فعالیتی ندارد و درگیر هیچ اکتشافاتی نیست. دلیل دوم اینکه سرویس اطلاعات نفت پاکستان که آمار‌های اکتشاف در کشور را در دست دارد، هیچ اشاره‌ای به این کشف عظیم در وبسایت خود نکرده است.»

این رسانه در ادامه نوشت: «کشف نفت یادآور اکتشافات بزرگ طلا و نقره و مس و سنگ آهن در منطقه پنجاب در سال ۲۰۱۵ است. در آن زمان «نواز شریف» نخست وزیر وقت پاکستان، «پرویز شریف» رییس پنجاب و دانشمندان برجسته با این امید که منابع معدنی می‌تواند اقتصاد کشور را تکان دهد، به همه ملت تبریک گفتند. این در حالی است که نتایج این اکتشاف و جزییات آن هنوز معلوم نیست.»

رییس استان پنجاب در آن زمان گفته بود: «این اکتشاف طلا هدیه‌ای از سوی خدا بوده است.»

به گزارش این رسانه پاکستانی، علی‌رغم این واقعیت که وزیر، کشف ذخایر عظیم نفت و اکتشاف آن توسط شرکت «اکسون موبیل» را تایید کرده، به نظر می‌رسد این یک خبر جعلی باشد.

«دیلی پاکستان» نوشت: «جالب اینجاست که "اکسون موبیل"، ۲۵ درصد سهام حفاری دریایی در پاکستان را در ماه می‌امسال به دست آورده است. پیش‌تر شرکت ایتالیایی "انی"، شرکت پاکستانی "پترولیوم لیمیتد" و کمپانی توسعه گاز، هر کدام ۳۳ درصد سهام حفاری دریایی در پاکستان را به خود اختصاص داده بودند، اما این توافق سهام آن‌ها را به ۲۵ درصد کاهش داد.»

بر اساس این گزارش، شرکت «اکسون موبیل» که تجربه زیادی در حوزه حفاری دریایی دارد، نه نامی از پاکستان در وبسایت خود برده و نه حرفی از این کشف بزرگ در مرز ایران و پاکستان زده است.

این رسانه نوشت: «انگیزه انتشار چنین خبری که ظاهرا با واقعیات تطابق ندارد، می‌تواند ایجاد فضای مثبت در بازار نفت و گاز باشد. با این حال زمانی که واقعیت افشا شود، سرمایه‌گذاران خشک‌شان خواهد زد.»

به گزارش ایلنا صبح امروز «عبدالله حسین هارون» وزیر امور خارجه موقت پاکستان اعلام کرد به زودی ذخایر نفتی در پاکستان کشف خواهد شد که بیشتر از کویت است و این کشور را به ۱۰ کشور بزرگ دارنده ذخایر نفتی تبدیل می‌کند.

وی افزود: شرکت «اکسون موبیل» آمریکا حفاری‌های عمیقی نزدیک مرز ایران انجام داده و پیش‌بینی می‌شود ذخایر نفتی کشف شده در این منطقه از ذخایر نفت کشور کویت بیشتر باشد.

هارون اظهار داشت: هزینه اکتشاف میدان نفتی در نزدیکی مرز ایران حدود ۱۰ میلیارد دلار خواهد بود و ۲۵ درصد نفت اکتشافی به این شرکت آمریکایی تعلق می‌گیرد.
ایلنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین