کد خبر: ۵۴۱۷۲۳
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۳
هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، خواستار بازنگری در روابط آلمان با آمریکاست. اما آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، تنها با بخش‌هایی از این پیشنهاد موافق است و به همین علت سخنان وزیر امور خارجه‌اش را نظر شخصی او نامیده است.
آفتاب‌‌نیوز :
 آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نظر هایکو ماس، وزیر امور خارجه این کشور را در ارتباط با بازنگری در روابط آلمان و آمریکا، نظری مثبت ارزیابی کرد، اما هم‌زمان گفت سخنان وزیر امور خارجه آلمان نظر دولت این کشور نیست.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، در مقاله‌ای در روزنامه آلمانی "هندلزبلات" نظر خود را درباره بازنگری در روابط آلمان و آمریکا اعلام کرده و در این مقاله خواستار "مشارکت متعادل" با آمریکا شده است.

وزیر امور خارجه آلمان تاکید می‌کند که در چنین مشارکت متعادلی آلمان باید بتواند "در صورت عبور آمریکا از خطوط قرمز" وزنه‌ای مستقل باشد. هایکو ماس یکی از موردهای عبور از خطوط قرمز را برقراری تحریم‌هایی دانسته که آمریکا برای ایران وضع کرده و آلمان مخالف آن است.

آنگلا مرکل تاکنون بارها گفته که دیگر آمریکا را به عنوان هم‌پیمانی کاملا قابل اعتماد نمی‌بیند. به همین دلیل هم او خواستار آن شده که اروپا مستقل و بر مبنای اصول مورد تفاهم کشورهای خود اقدام کند.

مرکل اما همواره بر این نکته تاکید کرده که باید راه را برای بازگشت آمریکا باز گذاشت تا بار دیگر معاهدات بین‌المللی را قبول کند. آمریکا تاکنون از توافق جهانی اقلیمی پاریس و همچنین از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با ایران خارج شده است.

در حالی که هایکو ماس در مقاله خود در روزنامه آلمانی "هندلزبلات" خواستار ایجاد صندوق اروپایی پول مستقل و یک سیستم مستقل سوئیفت برای نقل‌و انتقالات مالی شده، مرکل هنوز موافق روابط تنگاتنگ با آمریکاست.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری دویچه وله،صدراعظم آلمان در این باره گفت باید در ارتباط با سیستم‌های پرداخت بین‌المللی، روابط تنگاتنگ با آمریکا را همچنان حفظ کرد.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x