کد خبر: ۵۴۳۱۹۴
تاریخ انتشار : ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۹
فرمانده منطقه پدافند هوایی شمال غرب کشور گفت: بر اساس اعلام سازمان هوانوردی بین المللی آسمان ایران امن ترین آسمان در دنیا معرفی شده است.
آفتاب‌‌نیوز :
 امیر سرتیپ دوم عباس عظیمی فرمانده منطقه پدافند هوایی شمال غرب کشور ظهر شنبه به مناسبت تشکیل پدافند هوایی در دهم شهریور سال ۸۷ در جمع خبرنگاران با اشاره به نقش پدافند هوایی در هشت سال دفاع مقدس گفت: فعالیت های گسترده پدافند هوایی در هشت سال دفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست، به طوری که پدافند هوایی در طول هشت سال دفاع مقدس ۲۳هزار عملیات رهگیری و تاکتیکی انجام داده، ۲۵هزار مورد حملات ارتش بعثی را دفع کرده و ۶۸۰ فروند انواع پرنده های آهنی دشمن را منهدم کرده است.

وی ادامه داد: پس از دوران دفاع مقدس و با توجه به تجربیات حاصل شده از جنگ و از آن جایی که ماهیت تهدیدات تغییر یافته بود و رویکرد و ماهیت تهدید دشمن هوایی شده بود و وجود پایگاه های نظامی امریکا در منطقه و کشورهای همسایه و تهدیدات هوایی ۳۶۰درجه ای بر علیه کشورمان قرارگاه پدافند هوایی به فرمان مقام معظم رهبری در تاریخ دهم شهریورماه سال ۸۷ تشکیل گردید تا در قالب استفاده از سامانه منسجم پدافند و استفاده از ظرفیت سایر نیروهای مسلح حافظ امنیت آسمان ایران اسلامی باشد.

فرمانده منطقه پدافند هوایی شمال غرب کشور(شهید برادری) با اشاره به ماموریت های مهم منطقه پدافند هوایی اظهارداشت: شناسایی و کشف عبدالمالک ریگی سرکرده گروهک تروریستی، فرونشاندن هواپیمای " ایساف" حامل سربازان امریکایی که قصد داشتند از اسمان ایران عبور کنند، عدم اجازه عبور هواپیمای حامل مسوولان رده بالای کشورهای اروپایی و آسیای شرقی که قصد داشتند از آسمان ایران عبور کنند، برخورد قاطع با تفنگداران آمریکایی در خلیج فارس، انهدام پهباد " هرمس"، نفوذ جنگ الکترونیکی، فرونشاندن سالم پهباد پیشرفته آمریکایی " آر کیو۱۷۰" دشمن و ده ها عملیات بزرگ از جمله ماموریت های مهم پدافند هوایی به شمار می رود.

وی با اشاره به امنیت کامل آسمان ایران تصریح کرد: بر اساس اعلام سازمان هوانوردی بین المللی (ایکائو) آسمان ایران امن ترین آسمان در دنیا معرفی شده است و روزانه بیش از هزار فروند هواپیما از اسمان ایران عبور می کنند که پیش از این تعداد هواپیمای عبوری از آسمان ایران ۲۰۰الی ۳۰۰ فروند هواپیما بود.

عظیمی در ادامه بر اهمیت امنیت آسمان منطقه شمال غرب کشور تصریح کرد و افزود : در اهمیت امنیت منطقه شمال غرب کشور همین نکته کافیست که از هزار هواپیمای عبوری از کشور روزانه ۷۰۰ هواپیما از آسمان شمال غرب عبور می کنند که کار رصد، پایش و کنترل این هواپیما ها از طریق شبکه منسجم و یکپارچه پدافند هوایی صورت می گیرد.

وی نوع هواپیماهای عبوری از آسمان ایران را شامل هواپیماهای تجاری، نظامی، جنگنده و Vipعنوان کرد.

فرمانده منطقه پدافند هوایی شمال غرب کشور از استقرار سامانه های پدافند هوایی در مناطق صعب العبورخبرداد و اظهارداشت: پدافند هوایی در ۳هزار و ۷۰۰ نقطه استقرار داشته و حتی در صعب العبور ترین مکان ها نیز مستقر است و حتی ریز پرنده ها و هواپیماهای پنهان کار در رصد پدافند هوایی قرار دارد و پدافند هوایی در آمادگی و هماهنگی با سایر نیروهای مسلح اجازه هیچ گونه تجاوز به مرزهای ایران اسلامی را نخواهد داد.

عظیمی با اشاره به کشف هواپیمای پنهان کار دشمن تشریح کرد : پدافند هوایی هواپیمای U۲ دشمن که یک هواپیمای پنهان کار بود و وظیفه شناسایی را بر عهده داشت کشف کرد که این هواپیما برای اهداف خاص طراحی شده است .

وی ادامه داد: با وجودی که این هواپیما رادار گریز است ولی به کمک سامانه های راداری پدافند هوایی که ساخت متخصصین داخلی است کشف شد و با اخطار به هواپیمای مذکور، مجبور به ترک مرزهای کشور شد.

فرمانده منطقه پدافند هوایی شمال غرب کشور با اشاره به تعامل خوب و سازنده پدافند هوایی با مراکز علمی گفت: در حال حاضر ۷۵۰ جوان نخبه صاحب فکر کشور همکاری نزدیکی با قرارگاه پدافند هوایی دارند و در صنعت سامانه های پدافند زمین به هوا کاملا مستقل شده و وابستگی به خارج قطع شده است و بر اساس شرایط و وضعیت کشورمان نیازها برای جوانان و نخبگان تعریف می شود و در این راستا به همت جوانان متعهد و متخصص امیدواریم سامانه موشکی برد بلند تا اخر امسال نهایی شود.

منبع: مهر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین