کد خبر: ۵۴۳۳۳۵
تاریخ انتشار : ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۲
خودروهای دارای رینگ‌های اسپورت در آزمون معاینه فنی رد می‌شوند و از این‌ رو برخی تعمیرگاه‌های اطراف مراکز فنی لاستیک‌های معمولی را به مالکان این وسایل نقلیه اجاره می‌دهند.
آفتاب‌‌نیوز :
«لاستیک اجاره‌ای برای معاینه فنی موجود است»؛ این کاغذنوشته روی شیشه یکی از تعمیرگاه‌هاست که طی چند روز گذشته به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی دست‌ به‌ دست می‌چرخد. در همین رابطه هشتگ‌های «صداقت در گرفتن معاینه فنی» و «واقعا داریم سر کی کلاه می‌ذاریم» با پخش این تصویر این روزها داغ شده و بین مردم در شبکه‌های اجتماعی تبادل می‌شود.

گر چه گفته می‌شود این کاغذنوشته به یکی از تعمیرگاه‌های شهر اصفهان مربوط است اما مسئولان وقوع این پدیده در تهران را نیز تایید کرده‌‌اند.

سابقه ماجرا

ضرورت دریافت تاییدیه معاینه فنی از‌ سال ٩٥ در پایتخت برای خودروهایی که وارد محدوده طرح ترافیک یا زوج و فرد شوند، شروع شد و خودروهایی که این تاییدیه را نداشته باشند، روزانه جریمه می‌شوند. در اجرای مرحله دوم این طرح که قرار است از ابتدای آبان ماه امسال آغاز شود، خودروهایی که چهار ‌سال از عمر آنها گذشته باشد و تاییدیه معاینه فنی نداشته باشند، در صورت ورود به هر محدوده‌ای از شهر جریمه خواهند شد. همین موضوع سبب شده عده‌ای به راهکارهای مختلف برای دور زدن قانون فکر کنند.

اسپورتی‌ها

در این رابطه مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران گفت: «برخی تعمیرگاه‌های اطراف مراکز معاینه فنی اقدام به این کار غیر اخلاقی می‌کنند.»

نواب حسینی‌منش ادامه داد: «خودروهای دارای رینگ‌های اسپورت در آزمون معاینه فنی رد می‌شوند و از این‌ رو برخی تعمیرگاه‌های اطراف مراکز فنی لاستیک‌های معمولی را به مالکان این وسایل نقلیه اجاره می‌دهند.»

به گفته این مقام مسئول در گذشته اجاره کاتالیست خودروها برای گرفتن برگه معاینه فنی نیز رایج بود که با هک کردن کد کاتالیست (قطعه‌ای در خودرو) این تخلف کنترل شد و مسئولان مراکزی که اقدام به این تخلف می‌کردند، به محاکم قضایی معرفی شدند.

نیاز به وجدان و صداقت

حسینی‌منش در عین حال تاکید می‌کند که راهکاری برای تشخیص لاستیک‌های اجاره‌ای به لحاظ فنی وجود ندارد و اینجا موضوع مسئولیت اجتماعی و صداقت هر فرد مطرح است. او استفاده از لاستیک فرسوده در خودروها به‌ویژه در معابر شهری را خطرناک عنوان و بیان کرد: «اگر در معبر یا سرپیچ، لاستیک فرسوده دچار ترکیدگی شود، خودرو غیر قابل کنترل و موجب اتفاقات ناگواری می‌شود.»

حسینی‌منش همچنین یادآور شد: «موضوع سلامت مردم و کاهش آلودگی هوا از مهم‌ترین دلایل اخذ معاینه فنی خودرو است و همه شهروندان باید این موضوع را مد نظر قرار دهند.»

منبع: روزنامه شهروند
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین