کد خبر: ۵۴۵۶۲۸
تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲
تعداد نظرات: ۴ نظر
پیش‌بینی‌ناپذیری، بزرگترین سلاح احمدی‌نژاد در صحنه سیاست ایران|او با صدایی بلندتر از دوستانش حمایت می‌کند‌
محمود احمدی‌نژاد ماه آگوست شلوغی داشت. او ویدئویی جنجال‌برانگیز را منتشر کرد و در آن عملکرد حسن روحانی در حوزه اقتصادی را به چالش کشید و نامه‌ای به ترامپ رییس‌جمهوری امریکا نوشت و خواستار انتشار اسامی بستگان مقام‌های ایرانی که گرین کارت دارند و در امریکا زندگی می‌کنند شده بود.
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس سیاسی- سایت المانیتور نوشته است که "ایران و احمدی‌نژاد در یک حلقه از درگیری متقابل قرار گرفته‌اند؛ چرا که حملات بی‌وقفه او علیه مقام‌های بلندپایه که دوست نزدیک‌اش را به محاکمه کشانده‌اند ادامه دارد.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ سایت "المانیتور" با اشاره به تحرکات ماه‌های اخیر احمدی‌نژاد می‌نویسد: محمود احمدی‌نژاد ماه آگوست شلوغی داشت. او ویدئویی جنجال‌برانگیز را منتشر کرد و در آن عملکرد حسن روحانی در حوزه اقتصادی را به چالش کشید و نامه‌ای به ترامپ رییس‌جمهوری امریکا نوشت و خواستار انتشار اسامی بستگان مقام‌های ایرانی که گرین کارت دارند و در امریکا زندگی می‌کنند شده بود. او همچنین مراسم نماز عید را در میان ایرانیان سنی در استان گلستان در شمال شرق ایران برگزار کرد. همه این‌ها نشان‌دهنده تشدید تنش میان او و نظام سیاسی ایران است. احمدی‌نژاد در بخش عمده دور نخست ریاست‌جمهوری روحانی سکوت کرده بود. با این حال، در ماه‌های اخیر به شدت انتقاد کرده است؛ به خصوص از قوه قضاییه و ریاست آن قوه.

چرا احمدی‌نژاد بازداشت نمی‌شود؟| المانیتور: آیا او می‌تواند بازی سیاست ایران را تغییر دهد؟

المانیتور می‌افزاید: احیای فعالیت سیاسی احمدی‌نژاد پس از انتخابات 2017 میلادی آغاز شد؛ پس از آنکه توصیه علنی رهبری درباره نامزدنشدن در رقابت‌های انتخاباتی نادیده گرفت. نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان رد شد. قوه قضاییه نیز اطرافیان او را هدف قرار داده است. "حمید بقایی" معاون سابق او به 15 سال زندان محکوم شد. تلاش‌های او شامل انتشار فیلم‌ها و سخنرانی‌ها در طول سفر به استان‌های دورافتاده و محروم بود؛ جایی که از مردم محلی و فقیر حمایت خود را نشان داده است. 

حملات احمدی‌نژاد به قوه قضاییه و دستگاه‌های امنیتی پس از تظاهرات ماه‌های دسامبر و اوایل ژانویه در اعتراض به وضعیت اقتصادی تشدید شد. این وضعیت سبب شد تا موقعیت او در درون نظام متزلزل‌تر از قبل شود. با شدت گرفتن کاهش ارزش ریال، حملات او نیز علیه قوه قضاییه شدت گرفت. او همچنین در فیلمی از ریاست شورای نگهبان انتقاد کرد. او مدعی شد که با حذف رقبای روحانی، پیروزی او در انتخابات تضمین شد. این در حالیست که احمدی‌نژاد خود در دور دوم انتخابات در سال 1388 با اتهاماتی در انتخابات مواجه شده بود. او در فیلم‌های اخیر خود اقتصاد ایران را در آستانه فروپاشی قلمداد کرده و گفته که اعتماد عمومی به نظام نزدیک به صفر است و نارضایتی‌ها گسترده است. 

علاوه بر بقایی، رحیم مشایی از نزدیکان احمدی‌نژاد نیز بازداشت و اخیرا محاکمه شد. در روز 25 آگوست اولین جلسه رسیدگی به اتهامات علیه مشاور احمدی‌نژاد برگزار شد. او به اقدام علیه امنیت ملی و جاسوسی متهم شده است. رحیم مشایی در دادگاه پیراهن خود را درآورد و خشمگینانه به قاضی تاخت. احمدی‌نژاد نیز این دادگاه را با انگیزه‌های سیاسی دانسته است.

"المانیتور" در ادامه با اشاره به این که وب‌سایت رسمی احمدی‌نژاد مسدود شده و در حال استفاده از توئیتر و تلگرام برای ارسال پیام‌های خود بوده است، می‌نویسد: او در کلیپ‌های اخیر خود به طور مختصر و ساده می‌گوید اصلاحات سیاسی تنها زمانی روی می‌دهد که تمام بخش‌های جامعه در آن مشارکت داشته باشند. او همچنین از لزوم خارج‌شدن ثروت و قدرت از دست نخبگان حاکم می‌گوید و آنان را مسبب اصلی ایجاد نابرابری و فساد می‌داند. 

احمدی‌نژاد موضع‌اش را علیه نظام سیاسی قرار داده و در معرض خطر بازداشت یا حبس خانگی قرار گرفته است. سرنوشت او مورد گمانه‌زنی تحلیگران است. برخی می‌گویند که او با عبور از خطوط قرمز در انتقادات خود، موقعیت جدیدی را در برابر مردم پیدا خواهد کرد و برخی او را بیشتر دوست خواهند داشت. ناظران دیگری نیز استدلال می‌کنند که او صرفا به دنبال اثبات این موضوع است که از نظر سیاسی هنوز وزنه‌ای است در حالی که از سوی نظام نادیده گرفته شده اما می‌خواهد بگوید در خیابان هنوز هم پشتیبانی از او وجود دارد.

یک جامعه‌شناس که نخواسته نام‌اش فاش شود در گفت‌و‌گو با "المانیتور" می‌گوید: "احمدی‌نژاد خود را نماینده توده‌های فقیر و کارگر معرفی می‌کند. او می‌داند احتمالا اعتراضات اجتماعی بیشتر شکل خواهد گرفت. او می‌خواهد با بهره بردن از پتانسیل اعتراض در میان برخی گروه‌های جامعه و بهره‌برداری از مشکلات اقتصادی به نفع خود کاری کند که مطرح شود. هیچکس این افراد به حاشیه‌رانده شده را نمی‌بیند و به حرف آنان گوش نمی‌دهد اما واقعیت آن است که همین افراد در مقاطع مهم، تاریخ‌ساز خواهند بود. احمدی‌نژاد خود را برای آن زمان آماده می‌کند.

المانیتور در پایان می‌نویسد: "تقریبا هر یکشنبه در جلسه پرسش و پاسخ سخنگوی قوه قضاییه با یک سوال تکراری از سوی خبرنگاران مطرح می‌شود: چرا احمدی‌نژاد بازداشت نمی‌شود و پاسخ همیشه همین است به بزودی خواهید فهمید. برخی از منابع آگاه ناشناس به "المانیتور" خبر داده‌اند که علیرغم فشارهای قوه قضاییه، تاکنون دستور بازداشت احمدی‌نژاد صادر نشده است. واقعیت آن است که علیرغم آنکه شورای نگهبان بعید است که اجازه دهد نزدیکان احمدی‌نژاد برای انتخابات بعدی نامزد شود با این حال، او بارها نشان داده که می‌تواند بازی را نغییر دهد به خصوص زمانی که رقبایش فکر کرده‌اند که او را به گوشه رینگ انداخته‌اند. واقعیت آن است که او پیش‌بینی‌ناپذیر است و این پیش‌بینی‌ناپذیری بزرگترین سلاح او در صحنه سیاست ایران است".

چرا احمدی‌نژاد بازداشت نمی‌شود؟| المانیتور: آیا او می‌تواند بازی سیاست ایران را تغییر دهد؟

تصویری از سفر اخیر احمدی‌نژاد به حصارک کرج
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
1
3
به این نمیگن پیش بینی ناپذیر
به هر بچه ی بگن اینکارو نکن میره میکنه پس اون بچه پیش بینی ناپذیره ؟
خودمونو الکی گول نزنیم
رضا
|
-
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
1
4
بابا بیخیال احمدی نزاد دلار شده 15هزار شما میگید احمدی نزاد حرف دل مردم و خرج و مخارج مردم بزن که نون نداریم بخوریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
2
5
فعلا تنها کسی ک حرف حق میگوید احمدی نژاد است اما کاش اون هشت سال هم اینگونه بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
1
2
مروج قانون گریزی او بود ریشه تمام صندوق ها که ملیون ها نفر را گرفتار کردند در دولت او بود مخالفانش را خس و خاشاک نامید به همین زودی فراموش شد ؟ حال شده طرفدار آزادی مخالف دولت . بزرگترین خطریکه آینده کشور را تهدید میکند جریان پوپولیستی استکه همواره در شرایط نارضایتی بر این موج سوار میشوند بازداشت و محدودیت این افراد نتیحه عکس دارد و از این افراد چهره مظلوم میسازد در عوض میبایست ایشان را بمیدان بحث و جدل کشاند تا مردم متوجه شوند که همچون گذشته این ها هیچ در چنته ندارند فقط قدرت طلبند .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین