کد خبر: ۵۴۷۰۶۴
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵
"هدف احتمالا واداشتن ایران به اقدام تهاجمی و واردکردن آمریکا به جنگی بزرگتر با ایران است"
ایران با یک حمله تروریستی دیگر مواجه شده است. دستکم 25 نفر در جنوب غربی ایران در شهر اهواز بر اثر این حمله جانباخته‌اند. اکثر آنان افرادی از جمعیت بودند که در حال تماشای رژه نظامی بوده‌اند. برخلاف حملات تروریستی قبلی اما این اقدام ممکن است موجی از زمین‌لرزه منطقه‌ای سیاسی و نظامی را ایجاد کند که رقبای منطقه‌ای ایران به خصوص عربستان سعودی و امارات و همچنین در سطحی بالاتر امریکا را شامل می‌شود. در واقع، ممکن است این اقدام طراحی شده باشد تا ایران به ورطه چنین درگیری‌ای کشانده شود. اقدام اخیر که احتمالا توسط یک گروه جدایی‌طلب عرب انجام شده -گروهی که با عربستان سعودی ارتباط دارد- در خلاء روی نداده است. رقبای منطقه‌ای ایران به خصوص عربستان و امارات به طور فزاینده‌ای در سال‌های اخیر به آمریکا فشار آورده‌اند تا ایران را بمباران کند. در حال حاضر به نظر می‌رسد شیخ‌نشین‌های حاشیه خلیج فارس نه تنها به آمریکا فشار می‌آورند تا به ایران حمله نظامی کند بلکه خود دست به کار شده و آماده جنگ با ایران هستند. تنها یک سال پیش بود که شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه‌ای گفت که عربستان سعودی جنگ را به داخل ایران خواهد کشاند و منتظر نبرد در داخل خاک ریاض نخواهد ماند. این اظهارات نشان می‌دهد که ریاض خود به عمد خواستار تشدید تنش با ایران است.
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس بین الملل- همزمان با حمله تروریستی اخیر در اهواز، پرسش‌های زیادی درباره چشم‌انداز روابط ایران با همسایگان عرب و امریکا نزد کارشناسان و تحلیلگران مطرح شده‌اند.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ سایت "میدل ایست آی" می‌نویسد اگر ثابت شود که به طور جدی دست‌های عربستان سعودی و امارات پشت‌پرده ماجرای حمله تروریستی به اهواز بوده است، احتمال آن وجود دارد که ایران واکنش شدیدا تهاجمی‌ای از خود نشان دهد و ممکن است امریکا مجبور به انجام اقدام علیه ایران شود.

آیا حمله تروریستی در اهواز سرآغاز درگیری گسترده تری میان ایران و امریکا خواهد بود؟

در ادامه این مطلب آمده است:"ایران با یک حمله تروریستی دیگر مواجه شده است. دستکم 25 نفر در جنوب غربی ایران در شهر اهواز بر اثر این حمله جانباخته‌اند. اکثر آنان افرادی از جمعیت بودند که در حال تماشای رژه نظامی بوده‌اند. برخلاف حملات تروریستی قبلی اما این اقدام ممکن است موجی از زمین‌لرزه منطقه‌ای سیاسی و نظامی را ایجاد کند که رقبای منطقه‌ای ایران به خصوص عربستان سعودی و امارات و همچنین در سطحی بالاتر امریکا را شامل می‌شود. در واقع، ممکن است این اقدام طراحی شده باشد تا ایران به ورطه چنین درگیری‌ای کشانده شود. اقدام اخیر که احتمالا توسط یک گروه جدایی‌طلب عرب انجام شده -گروهی که با عربستان سعودی ارتباط دارد- در خلاء روی نداده است. رقبای منطقه‌ای ایران به خصوص عربستان و امارات به طور فزاینده‌ای در سال‌های اخیر به آمریکا فشار آورده‌اند تا ایران را بمباران کند. در حال حاضر به نظر می‌رسد شیخ‌نشین‌های حاشیه خلیج فارس نه تنها به آمریکا فشار می‌آورند تا به ایران حمله نظامی کند بلکه خود دست به کار شده و آماده جنگ با ایران هستند. تنها یک سال پیش بود که شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه‌ای گفت که عربستان سعودی جنگ را به داخل ایران خواهد کشاند و منتظر نبرد در داخل خاک ریاض نخواهد ماند. این اظهارات نشان می‌دهد که ریاض خود به عمد خواستار تشدید تنش با ایران است. "عبدالخالق عبدالله" یکی از مشاوران دولت ابوظبی نیز در پیامی در توئیتر این اقدام ترویستی را توجیه کرد و نوشت که این اقدام تروریستی نبود بلکه اعلام پیامی به طرف ایرانی بود. او هشدار داد که ممکن است حملات مشابه و بیشتری در آینده نزدیک در ایران صورت گیرد".

نویسنده این مطلب می‎افزاید: اگر ثابت شود که دست عربستان سعودی و امارات به طور جدی پشت این حملات بوده است، هدف اعراب احتمالا واداشتن ایران به اقدام تهاجمی و وادار کردن امریکا به وارد شدن به جنگی بزرگتر با ایران است. این کشورها با هزینه کردن حدود 6 میلیارد دلار در ماه موفق به شکست چریک‌های انصارالله در یمن که مورد حمایت ایران هستند نشده‌اند. در نتیجه، آنان تمایل دارند در جبهه‌ای گسترده‌تر با کمک آمریکا ایران را شکست دهند.

 آنچه دیده می‌شود آن است که دولت ترامپ و اعضای تندرو در کابینه او نیز خود متحدان امریکا را به سوی جنگ با ایران هل می‌دهد. حمله به اهواز تنها یک روز پس از آن روی داد که مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا اظهارات تهدیدآمیزی را علیه ایران ایراد داشت و گفت که در صورت حمله بیشتر به کنسولگری‌های امریکا در عراق ایران باید پاسخگو باشد.(این در حالی است که کنسولگری ایران در بصره نیز اخیرا مورد حمله قرار گرفته بود.) هفته گذشته بود که کنسولگری امریکا در بصره عراق مورد حمله نیروهای عراقی قرار گرفت. دولت ترامپ هیچ مدرکی دال بر نقش داشتن ایران در این حمله را ارائه نکرده و تنها گفته که در صورت بروز حملات بیشتر این چنینی به ایران پاسخ شدیدی خواهد داد. این اظهارات با حرف‌های جان بولتون مشاور امنیت ملی رییس‌جمهوری که پیشتر خواستار بمباران ایران شده بود انطباق دارد". 

شبکه خبری "الجزیره" اما در گزارشی مرتبط با این موضوع نظرات متفاوتی از نظر تریتا پارسی را مطرح کرده است. ایران در دهه 80 میلادی با اقدامات تروریستی مشابهی مواجه بوده است. ایران به وضوح دلیل اقدامات این چنینی در برهه زمانی کنونی را درک می کند. اکنون فشار امریکا و متحدان‌اش علیه ایران در حال افزایش است و ایران این موضوع را می‌فهمد. تهران منتظر زمان مناسب خواهد ماند تا پاسخ مناسب را بدهد". حمله روز شنبه تنها سبب تقویت مشروعیت ایران می‌شود و سبب می‌شود تا در میانه بحران‌های سیاسی و اقتصادی شهروندان عادی ایرانی پشت سر دولت قرار گیرند.

آیا حمله تروریستی در اهواز سرآغاز درگیری گسترده تری میان ایران و امریکا خواهد بود؟

فرد دیگری اما می گوید که این حمله سبب می‌شود تا چشم‌انداز دیپلماسی میان ایران با همسایگان‌اش و با امریکا تیره و تارتر شود و آینده خوبی پیشرو نباشد. "الجزیره" می نویسد:"این موضوع سبب دور شدن طرفین از مسیر دیپلماسی و تشدید تنش و درگیری خواهد شد. رادیکالیسم تمام تلاش‌های مسالمت‌آمیز را خنثی خواهد کرد و راه را برای شیوه‌های صلح‌آمیز احقاق حقوق مدنی خواهد بست."
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۱
1
2
به نظر میرسد دو کشور عربستان و امارات با سیل سلاحهایی که انباشته اند وکم جنبه گی وکم ظرفیتی شان احساس میکنند با مهمترین دشمنی که برای خود تصور وفرض کرده اند یک حملهء ناگهانی را در ذهن شیطانی خود به ایران پرورش داده اند و با این تصور غلط که در صورت حمله به ایران میتوانند امریکا واسرائیل واحیانا ناتو را هم به حمایت از خود جلب میکنند ! هم بن سلمان وهم بن زاید که اولی جنگ تحمیلی ۸سالهء صدام را اصلا شاهد نبوده ودومی هم که در اوج لذت بردن از طفولیت ونوجوانی بوده ! اطلاعی از شکست دنیای شرق و غرب وهم پیمانهای انان ( شوروی وامریکا ) در برابر ایران تازه استقلال یافته وفاقد نیروی مسلح اماده برای دفاع ؛ چیزی به خاطر ندارند ! این اقدام جنایت آمیز اخیر اهواز که قبلا وعدهء انجام ان توسط بن سلمان داده شده بود و اخیرا هم که مشاور بن زاید ضمن ابراز خوشحالی بر ادامهء این عمل جنایتکارانه تأکید میکند !!!! نمیدانم مقامات سیاسی ونظامی کشور چه فکری میکنند ؟ من اطمینان دارم نه امریکا و نه ناتو حاظر نیستند برای اعراب خون از دماغ یک سربازشون بریزد! اگرچه در مقام لفاظی شعارهای زیادی میدهند ولی اینها در جنگ أئتلاف عربیبا یمن جز فروش سلاح اقدام چندانی جز حمایت سیاسی ندارند ! ما باید در یک اقدام انی و فوری تمام زیرساختهای این عربستان و امارات و بحرین را نابود کنیم ؛ مثل تأسیسات آب شیرین کن و برق وفرودگاههای انهارا نابود کنیم ! امریکا هم هیچ غلطی نمیتواند بکند !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۱
0
0
تصور آمریکا احماقانه است , ایران کشورهای حاشیه خلیج فارس نیست که با این حملات تروریستی تسلیم آنها شود بزودی خواهند فهمید اشتباه فاحشی را مرتکب شده اند...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
0
1
این ........... که این کار را کردن میخواستن اختلاف ایران و عربستان را بیشتر کنن که موفق شدن اگه یه درصد ممکن بود با وساطت اروپا مشکل یمن حل بشه و ایران عربستان به مصالح برسن با این کار اون یه درصدم نابود شد...!!!
حالا پیدا کن پرتقال فروشو ....دستهایی در کاره که جنگ ایران و عربستان استارت بزنند..!!!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین