کد خبر: ۵۴۸۱۳۹
تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
یک قاضی فدرال آمریکا حکم داده که بالغ بر ۲۰۰ نماینده و سناتوردموکرات آمریکایی می‌توانند از دونالد ترامپ به اتهام نقض قوانین مربوط به تعاملات مالی و مقرری‌های دریافتی رئیس جمهور آمریکا در قانون اساسی در ارتباط با معاملاتش با دولت‌های خارجی شکایت کنند.
آفتاب‌‌نیوز :
بر اساس قانون اساسی آمریکا، هر مقام انتخاب شده توسط رای مردم نمی‌تواند هیچ گونه "هدیه، مقرری، سمت و دفتر یا عنوانی از هر نوعش و از جانب هر مقام و رهبر خارجی اعم از پادشاه، شاهزاده یا دولت خارجی" دریافت کند.

به گزارش آفتاب‎نیوز به نقل از هیل، دموکرات‌های آمریکا مدعی هستند که دونالد ترامپ از آنجا که دولت‌های خارجی پول‌هایی را به هتل‌ها و زمین‌های گلف متعلق به وی پرداخت می‌کنند این قانون را نقض کرده است چرا که هنوز ترامپ صاحب سهامش در این دارایی‌ها است.

ایمت جی. سالیوان، قاضی فدرال آمریکا در حکمی در پاسخ به یک شکایت مطرح شده از سوی سناتور دموکرات ریچارد بلومنتال و جری نادلر، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد: این دادگاه دریافته که شاکیان در موضعی هستند که می‌توانند از رئیس جمهور به سبب نقض بند مربوط به مقرری‌های دریافتی رئیس جمهور از طرف‌های خارجی در قانون اساسی آمریکا شکایت داشته باشند.

ماه ژوئیه نیز یک قاضی آمریکایی درخواست دونالد ترامپ برای جلوگیری از شکایت مشابهی از سوی دادستان‌های مریلند و دی.سی را رد کرد. این پرونده همچنان در جریان است.

بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ترامپ با خودداری از بیرون کشیدن سهامش از دارایی‌های تجاری خود دست به سنت شکنی زد. او به جای این کار دارایی‌هایش را تحت کنترل دو پسرش قرار داد.

از آن زمان تاکنون منتقدان ادعا می‌کنند که ترامپ همچنان از طریق دارایی‌هایش از جمله هتل خود در واشنگتن با دولت‌های خارجی در ارتباط بوده و از آنها نفع می‌برد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین