کد خبر: ۵۴۸۳۵۸
تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸
شهرستان قلعه گنج استان کرمان که چند سالی است به واسطه آغاز عملیات اجرایی طرح آبادانی و پیشرفت به شهرستانی نمونه در زمینه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی بدل شده و روند توسعه را به سرعت طی می کند، اکنون در زمینه های مختلفی توانسته است برای دیگر مناطق محروم کشور به یک الگوی موفق تبدیل شود؛ بخوانید و قضاوت کنید.
آفتاب‌‌نیوز :
یکی از اقدامات لازم برای رسیدن به اهداف مورد اشاره در طرح آبادانی و پیشرفت که در شهرستان قلعه گنج به جریان افتاده، راه‌اندازی صندوق‌های خرد روستایی است که با جدیت قابل ملاحظه ای از سوی بنیاد علوی در حال پیگیری است؛ طرحی که بر اساس آن بناست با آورده های ناچیز شهروندان محلی و تزریق اعتبارات لازم از سوی بنیاد مذکور اتفاق های بزرگی در این شهرستان محروم به جریان بیافتد.

با توجه به وجود فقر در حوزه‌های مختلف قلعه گنج و به منظور رشد قابلیت های فردی واجتماعی این شهرستان، بنیاد علوی با تعریف مدلی به عنوان مدل 5 سرمایه (سرمایه های اجتماعی، اقتصادی، انسانی، زیرساختی و طبیعی) الگوی کار در رسیدن به آبادانی و پیشرفت در قلعه گنج را بر پایه صندوق های های اعتباری خرد دنبال کرد؛ اقدامی که در پی آن تلاش شد به مباحث اجتماعی و اقتصادی از یک زاویه مشخص نگاه شود.

اهالی «قلعه گنج»، منظم‌تر از اغلب دریافت کنندگان تسهیلات در کشور

در این صندوق ها مردم ابتدا گروه های خود را تشکیل دادند؛ گروه هایی که اساس آن مشارکت مردم در جهت توانمند سازی جوامع محلی بود و از طریق ایجاد بستری مناسب برای مشارکت جمعی در قالب گروه‌های اعتبار پس‌انداز، افزایش دسترسی روستاییان کم ‌درآمد به تسهیلات اعتباری، ارتقاء مهارت‌های فردی و اجتماعی روستاییان از طریق هدایت پس‌اندازهای غیرمولد خانوارهای روستایی به سرمایه‌های مولد کارآمد، افزایش درآمد خانوارهای کم‌درآمد از طریق پرداخت وام‌های کوچک برای فعالیت‌های درآمدزا دنبال شد.

تسهیلاتی كه در صندوق‌هاي خرد اعتباري، براي توسعه كسب و كار پايدار ارائه شد، اکثراً مربوط به فعالیت‌هایی است که مبتنی بر فرهنگ و ساختار اجتماعی- اقتصادی نواحی روستایی نظیر صنایع دستی و پوشاک محلی است.

این فعالیت‌ها که زمانی فاقد ارزش افزوده برای خانوار روستایی بودند یا ارزش افزوده اندکی ایجاد می‌کردند و همچنین در معرض فراموشی و نابودی قرار داشتند، با استفاده از منابع صندوق‌ها در قالب یک فعالیت اقتصادی زودبازده شکل گرفت و احیا شد تا زمینه را برای توسعه كسب و كار خانگي و اشتغال زنان، البته نه از نوع اشتغال در خارج از منزل، بلکه اشتغال خانگی فراهم آورند. 

بررسی ها نشان می دهد در طول فعالیت صندوق های مذکور در این چند سال و از میان اهالی روستاهای شهرستان قلعه گنج چیزی حدود 4 میلیارد تومان آورده مالی جمع آوری شده است که سرمایه اولیه این صندوق ها را تشکیل داد. اندوخته‌ای گران سنگ و به غایت ارزشمند که بنیاد علوی با عمل به تعهد خود در این خصوص، با تزریق معادل آن به این صندوق ها، آن را دو برابر کرد تا سرمایه آنها بالغ بر 8 میلیارد تومان شود.

این البته همه خدمت مالی و اعتباری بنیاد علوی به مردم شهرستان قلعه گنج و اعضای صندوق های مذکور نبوده و این بنیاد با اتخاذ تدابیری از جمله انعقاد تفاهم نامه‌ای با بانك سينا و معاونت مناطق محروم و توسعه روستايي نهاد رياست جمهوري و استانداري ها، با در نظر گرفتن اعتباري بالغ بر بيست و پنج ميليارد تومان، طرح ها جهت دريافت تسهيلات به بانك سينا معرفي می‌کند تا اعضا بتوانند خیلی بیش از اندوخته خود تسهیلات بگیرند و به کمک آن امور جازی زندگی خود را پیش برده، اشتغال زایی کرده یا به کسب و کار خود رونق ببخشند. آن هم تسهیلاتی که بی پشتوانه نیست و از قضا پشتوانه بازپرداخت محکمی هم دارد که خود مردم هستند.

آن گونه که آمارها نشان می دهد، در همین رابطه چیزی تاکنون حدود 11 هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب 9137 طرح پرداخت شده است. تسهیلاتی که اگرچه شبیه دیگر تسهیلات بانکی در کشورمان است، اما در عمل تفاوت های چشمگیر و غیرقابل انکاری با آنها دارد تا جایی که می‌توان از آن به عنوان الگویی بی مثال برای توسعه مناطق محروم کشورمان یاد کرد.

از جمله این تفاوت ها می توان به پرداخت های منظم و به موقع اقساط تسهیلات اشاره کرد که در نوع خود بی نظیر است. اهالی منطقه به جای آنکه از زیر بار پرداخت تسهیلات فرار کنند و یا به بدهکاران بانکی تبدیل شوند، برای پرداخت تسهیلات و دریافت کمک های بیشتر با یکدیگر رقابت می کنند، تا جایی که شاهد آن هستیم هیچ قسط معوقی در هیچ کدام از تسهیلات ارائه شده وجود ندارد.

به عبارت بهتر، آنقدر رویه پرداخت اقساطی که به آن اشاره شد، در قلعه گنج منظم و دقیق دنبال می شود که بر اساس اطلاع رسانی های مکرر مسئولان و بانک عامل تا کنون علی رغم پرداخت بیش از 11 هزار میلیارد تومان تسهیلات هیچ معوقه ای در این باره دیده نشده است.

این رویه نشان می دهد که حتی در دورانی که شرایط غالب اقتصادی کشور حال و هوای خوشایندی ندارد و اعتماد عمومی نسبت به نهادهای اقتصادی به شکل قابل ملاحظه ای کاهش یافته است، هم می توان امید را دل عامه مردم زنده کرد و به واسطه آن در رقم زدن اتفاق های بزرگ اقتصادی و اجتماعی از آن ها کمک گرفت.

امید این است که شرایط پیش آمده در شهرستان قلعه گنج و تلاش هایی که اکنون به واسطه برخی نهادهای غیر دولتی و دولتی در کنار هم آغاز شده است، خیلی زود در دیگر نقاط محروم کشور نیز سرایت داده شود و با همین نسخه خوب که از قبل آن امید به توسعه اقتصادی مناطق محروم دیده می شود، دیگر نقاط کشور نیز به توسعه اقتصادی دست یابند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین