کد خبر: ۵۴۸۳۶۸
تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۵
دونالد ترامپ همچون گذشته مدافع برت کاوانا نیست. رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که ممکن است نظرش را دربارۀ نامزدی آقای کاوانا برای انتصاب در مقام قاضی دیوان عالی آمریکا تغییر دهد؛ با این وجود تاکید کرده است که همه چیز بستگی به نتیجۀ جلسۀ شهادت اولین شاکی پروندۀ او دارد.
آفتاب‌‌نیوز :
برت کاوانا یا کَوِنا (Brett Kavanaugh؛ فوریهٔ ۱۹۶۵) قاضی فدرال دادگاه استیناف حوزه ناحیه کلمبیای ایالات متحده آمریکا است. او در دوره رئیس جمهور جرج دابلیو بوش در دفتر اجرایی رئیس‌جمهور آمریکا، دبیر کارکنان بود. او توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عنوان نامزد عضویت در دیوان عالی ایالات متحده آمریکا انتخاب شده‌است، او پس از تصمیم آنتونی کندی برای بازنشستگی در سن ۸۱ سالگی منتخب این عنوان شده است. 

اتهام تجاوز جنسی به نامزد انتخابی ترامپ/تصاویر

در تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۸ شخصی به نام کریستین بلازی فورد (Christine Blasey Ford) پروفسور دانشگاه پالو التو (Palo Alto) کاوانا را به سوئ استفاده جنسی نسبت به خودش در زمانی که در دوران دبیرستان فورد ۱۵ ساله و کاوانا ۱۷ ساله بوده متهم کرد.

فورد به این نکته اشاره کرده است که در اوایل ۱۹۸۰ وقتی او و کاوانا نوجوان بوده اند، کوانا و دوست اون مارک جاج فورد را در اتاق خواب خانه‌ای در یک مهمانی گیر انداخته اند.

بنا به گفته‌های فورد کاوانا او را به تخت بسته و بدنش را لمس (دستمالی) کرده است، همچنین تلاش کرده تا لباس هایش را از تن او در بیاورد و هنگامی که فورد تلاش کرده تا فریاد بزند، کاوانا دستهایش را بر روی دهان فورد گذاشته.فورد اظهار داشته که از این میترسیده که در این تجاوز کاوانا سهوا باعث کشته شدن فورد شود. وکیل فورد Debra Katz اظهار داشت که فورد بر این عقیده است که مورد تجاوز قرار گرفته است.
 
سومین جلسه رسیدگی به پرونده جنسی
دونالد ترامپ همچون گذشته مدافع برت کاوانا نیست. رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که ممکن است نظرش را دربارۀ نامزدی آقای کاوانا برای انتصاب در مقام قاضی دیوان عالی آمریکا تغییر دهد؛ با این وجود تاکید کرده است که همه چیز بستگی به نتیجۀ جلسۀ شهادت اولین شاکی پروندۀ او دارد.

اتهام تجاوز جنسی به نامزد انتخابی ترامپ/تصاویر

آقای ترامپ تا کنون در قبال اتهاماتی که به برت کاوانا وارد شده بود، مقاومت کرده و همه آنها را دسیسه سازی‌های حزب دموکرات آمریکا خوانده بود. او همواره امیدوار بود که این قاضی محافظه‌کار بتواند رای لازم را از سنای آمریکا دریافت کرده و بطور مادام العمر به عنوان قاضی دیوان عالی منصوب شود.

قرار است کریستین بلیزی فورد استاد ۵۱ سالۀ رشته روانشناسی که آقای کاوانا را به آزار جنسی در سال ۱۹۸۲ میلادی متهم کرده، روز پنج‌شنبه در سنا حاضر شود و شهادت دهد و پس از آن نیز به برت کاوانا برای دفاع از خود فرصت داده شود.

این جلسۀ شهادت در کمیته قضایی سنا تشکیل می‌شود اما به جای یکی از اعضای این کمیته که همه مرد هستند، یک دادستان زن به نام ریچل میچل از ایالت آریزونا که به در رسیدگی به جرایم جنسی مهارت دارد، از کریستین بلیزی فورد و برت کاوانا سوال می‌پرسد.

خانم میچل تجربه‌های موفقیت‌آمیز بسیاری دررسیدگی به پرونده‌های تجاوز، خشونت جنسی علیه کودکان و جرایم جنسی در محیط اینترنت داشته است و از سال ۱۹۹۳ میلادی در این حرفه مشغول کار است.

آن چه که گذشت
جلسه شهادت زنی که مدعی تعرض جنسی نامزد دونالد ترامپ، برای دیوان عالی بود و دفاع برت کاوانا از حیثیت خود با بغض، داستان‌های نوشیدن الکل، رابطه جنسی و فغان‌های تکذیب همراه بود.

کریستین بلازی فورد، زنی که برت کاوانا را متهم کرده به او تعرض جنسی کرده است، در کمیته قضایی سنای آمریکا شهادت داد. صدای او در هنگام توصیف لحظات تعرض جنسی شکننده بود. بعد از استراحتی یک ساعته، آقای کاوانا بر همان صندلی نشست و با بغض و فغان از «نام خود» دفاع کرد.

آقای کاوانا ضمن رد ادعاهای تعرض جنسی سعی کرد با کوباندن حزب دموکرات، نشان دهد که او قربانی کشمکش‌های سیاسی شده‌است.

جلسه دفاعیات آقای کاوانا بسیار پرتنش بود. آنقدر که چند بار سناتورهای جمهوری‌خواه با فریاد به روند جلسه اعتراض کردند. لیندزی گراهام، یکی از سناتورهای سرشناس جمهوری‌خواه، از سناتورهای هم‌حزبی‌‌اش خواست تا حتما به آقای کاوانا رای مثبت بدهند.

آقای کاوانا خیلی روی خوشی به صحبت‌های سناتورهای دموکرات نشان نمی‌داد. گاهی حتی به آنها نگاه نمی‌کرد و یکی دو جا به عوض پاسخ، از آنها سوال می‌پرسید. رفتاری که بسیاری از ناظران را به این سوال مشغول کرده که آیا او واقعا می‌تواند قاضی بی‌طرفی در دیوان عالی باشد.

شهادت خانم فورد بر بسیاری اثرگذار بود. آنقدر که حتی ناظران سیاسی جمهوری‌خواه هم نوشتند که ساده نیست همدلی مردم را عوض کرد. اما آقای کاوانا با حضور احساسی خود سعی کرد اثر روانی شهادت خانم فورد را پاک کند. او به شدت اتهام‌های تعرض جنسی را تکذیب کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، آقای کاوانا را برای عضویت در جمع ۹ نفره قاضیان دیوان عالی آمریکا نامزد کرده است. سناتورها باید به آقای کاوانا رای اعتماد دهند تا او به دیوان عالی راه پیدا کند.

آقای کاوانا، ادعاهای خانم فورد را قویا رد کرده است. بعد از خانم فورد، دو زن دیگر هم با اسم و رسم ادعاهای تعرض جنسی نسبت به آقای کاوانا روا کرده‌اند. جمهوری‌خواهان آن ادعاها را هم رد کرده‌اند. و از آن دو زن دعوت نکرده‌اند که در جلسه کمیته قضایی شرکت کنند.
  
سناتورهای جمهوری‌خواه از یک دادستان خواسته‌بودند تا از جانب آنها سوال بپرسند. این روند ابتدا برای سوال از خانم فورد بود اما در جلسه شهادت آقای کاوانا هم با همین روند ادامه دادند. اما خیلی زود سناتورها شروع به حرف زدن کردند و دادستان به کناری گذاشته شد.

بغضی سی ساله
کریستین بلازی فورد، مدرک دکترای روانشناسی دارد و در یکی از دانشگاه‌های کالیفرنیا تدریس می‌کند. خانم فورد که تا پنجشنبه صدا و تصویر کنونی‌اش را کسی ندیده بود، در نخستین دقایق جلسه که رئیس کمیته و سناتور ارشد دموکرات در آنجا سخنرانی می‌کردند با تعجب به اطراف نگاه می‌کرد و سعی می‌کرد که متوجه ساز و کار اتاق شهادت شود. او حتی بلد نبود که سیستم صوتی چطور کار می‌کند.
 
 
جلسه تایید صلاحیت برت کاوانا 


فرادید 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین