کد خبر: ۵۴۸۹۴۱
تاریخ انتشار : ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰
دو روزی است که کاهش قیمت سکه و ارز تیتر نخست اخبار شده و بسیاری از افراد لحظه‌به‌لحظه قیمت‌ها را رصد می‌کنند.
آفتاب‌‌نیوز :
سکه‌ای که آن روی خود را به بازار نشان داد و مردمی که اقدام به احتکار خانگی سکه و ارز کرده بودند با کاهش قیمت طلا و ارز برای فروش به بازار هجوم آوردند.

برای بررسی این موضوع به چند زرگری در مجتمع تجاری علوی قزوین مراجعه کردم تا حال‌و روز سکه، طلا و ارز را از زبان مردم و کسبه این صنف بررسی کنم. نوشته پشت شیشه یکی از طلافروشی‌ها با مضمون «طلای شما را خریداریم» توجهم را جلب کرد به همراه همکارم وارد مغازه شدیم. در ابتدا ناظر گفت‌وشنود مردی اتوکشیده با مغازه‌دار شدم که گواه حال‌و روز بسیاری از خریداران و فروشندگان بازار سکه و طلاست.

مغازه‌دار در پاسخ به این سؤال مشتری که پرسید سکه تمام بهار آزادی را چند می‌خرد، گفت: چهار میلیون و 200 هزار تومان؛ این پاسخ واکنش مشتری را در پی داشت «هنگام خرید از قیمت سایت‌های معتبر نیز بالاتر می‌فروشید». در همین حین تلفن همراه خود را بیرون آورد و عنوان کرد که قیمت چهار میلیون و 500 هزار تومان است.

مغازه‌دار نیز بیان کرد: ملاک معیار ما کانال‌های تلگرام نیست، معیار ما قیمت لحظه‌ای است که از تهران می‌گیریم چراکه سکه‌های خریداری کرده‌مان را به آن‌ها می‌فروشیم و مشتری نیز بیان کرد: «من قیمت سایت‌های معتبر را عنوان می‌کنم نه کانال‌های تلگرام».

مشتری که ادعا کرد یک استاد دانشگاه در رشته حسابداری است گفت: من پنج سکه برای هدیه با نرخ پنج میلیون و 500 هزار تومان خریدم و اکنون با پایین آمدن قیمت می‌خواهم بفروشم. 
مغازه‌دار نیز رو به مشتری گفت: خب ببرید و سکه‌هایی را که برای هدیه خریده بودید هدیه بدهید.
ثبات قیمت مهم‌ترین مطالبه مردم

من که در گوشه‌ای ناظر سخنان زرگر و مشتری بودم خود را خبرنگار ایسنا معرفی کرده و گفتم برای گزارش میدانی از بازار ارز و سکه آمده‌ام.

مشتری که در مغازه حاضر بود با دیدن خبرنگار سر درد و دلش باز شد و گفت: این موضوع که مردم مقصر اصلی ایجاد التهاب در بازار سکه و ارز هستند انکارناپذیر است خودمان به خودمان ظلم کردیم.

مرد مغازه‌دار که خود را فرزاد طاهری معرفی کرد در پاسخ به این سخن مشتری گفت: ما باید خودمان ارزش پول خود را حفظ کنیم. شبی که سکه پنج و 500 رسید تهران بودم و نرخ سکه پنج میلیون تومان بود. مردم مقصر بودند چراکه بانک مرکزی مردم را دعوت کرد تا نقدینگی خود را به بانک آورده و سرمایه‌گذاری کنند؛ اما این مردم بودند که نقدینگی را وارد بازار سکه و ارز کردند و موجب افزایش قیمت دلار تا 18 هزار تومان شدند.

طاهری در خصوص وضعیت بازار طی دو روز اخیر عنوان کرد: تا چند روز گذشته همه مردم خریدار بودند ولی طی این دو روز همه مردم در حال فروش سکه هستند، قیمت‌ها ثانیه‌ای است و اغلب پایین می‌آید و این قیمت‌ها برای فروشندگان است در حال حاضر خریدار نداریم؛ اگر تهران از ما سکه نخرد ما هم سکه مشتریان را نمی‌خریم چراکه قیمت‌ها ثانیه‌ به ثانیه کاهش پیدا می‌کند و ما در خرید متضرر می‌شویم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تمایل مردم بیشتر برای فروش است ازاین‌رو قیمت کاهش پیدا خواهد کرد، افزود: این قیمت‌ها برای ما قابل‌قبول نیست و ما روز گذشته هیچ طلا و سکه‌ای خریداری نکردیم چراکه از این ترس داریم که بخریم و بازهم ارزان‌تر شود و ما ضرر کنیم.

از او در خصوص زمانی که قیمت طلا رو به افزایش بود پرسیدم که عنوان کرد: در هنگام افزایش قیمت سکه مردم دلالی می‌کردند و طلافروشان طلای خریداری‌ شده را سریع می‌فروختند و هیچ طلافروشی، طلا نگه نمی‌داشت؛ گرمی هزار تومان هم سود می‌کردیم و بیشتر هم نقش واسطه‌ای داشتیم.

وی با اشاره به کاهش قدرت خرید زوج‌های جوان برای خرید طلا تشریح کرد: خرید طلای زینتی توسط این قشر در حد صفر است و در ضمن کسی هم طلای کارشده نمی‌خرد چراکه مردم به‌عنوان سرمایه‌گذاری به بازار سکه، دلار و شمش روی آورده بودند.

در همین حین کسی وارد شد و پرسید که شما خرید دارید؟ بعد از راه انداختن مشتری پرسیدم شما درخواستی از مسئولان دارید که طاهری اظهار کرد: ثبات قیمت‌ها یکی از درخواست‌های ما است.

وی عنوان کرد: خیلی از همکاران به دلیل بی‌ثباتی قیمت‌ها از این حرفه خارج شدند، مردم مقصر هستند و هر کس باید پایش را در کفش خود قرار دهد و برای نمونه کسی که تولیدی مانتو دارد نباید پول خود را وارد بازار ارز و سکه کند.

طاهری مطرح کرد: من فردی را می‌شناسم از تهران 400 میلیون تومان دلار خریده است و با این کاهش قیمت، ارزش دلارهای وی به 200 میلیون تومان رسیده است اگر مردم عادی این‌گونه ضرر کنند برایشان درس عبرت می‌شود.

وی در پایان سخنانش پیش‌بینی کرد: به نظر من طی دو روز سکه‌های احتکار شده در خانه‌ها وارد بازار می‌شود و قیمت‌ها بازهم کاهش پیدا خواهد کرد.
بر اساس سرمایه خود طلای مشتریان را می‌خریم

مغازه‌دار دیگری با قبول مصاحبه شرط کرد که تمامی سخنانش بدون کم‌وکاست منتشر شود؛ وی خود را عباس فتاح‌پور معرفی و عنوان کرد از هفت ماه گذشته وارد این صنف شده است.

وی اضافه کرد: مردم خریدار طلای نو نیستند و تا دو روز گذشته تقاضا برای خرید زیاد بود و فروش داشتیم ولی مردم با کاهش قیمت طلا اقدام به فروش کرده‌اند و ما تا زمانی که سرمایه‌ای داریم خرید می‌کنیم.

فتاح‌پور با اشاره به اینکه مردم در هنگام نوسان رو به بالا و رو به پایین قیمت طلا نمی‌خرند، عنوان کرد: مصرف‌کنندگانی که طلای زینتی می‌خرند منتظر وضع بازار هستند و هنگامی‌که قیمت ثابت شود اقدام به خرید خواهند کرد.

وی ابراز کرد: چون مغازه برای خودمان است دخل‌وخرج برابری می‌کند، ولی همکارانی که مغازه آن‌ها اجاره‌ای است طی این مدت با مشکل مواجه شدند چراکه اجازه مغازه‌ها بالا است.

فتاح‌پور خاطرنشان کرد: به نظر من مردم معمولی که 80 درصد جامعه را تشکیل می‌دهند اقدام به احتکار طلا و ارز نکرده‌اند بلکه تنها 10 درصد مردم که در بانک‌ها سرمایه داشتند اقدام به خرید کردند که با این کاهش قیمت متضرر شده‌اند.

زرگران با روشن نگاه‌داشتن چراغ مغازه‌ها نمی‌خواهند آب بر آسیاب دشمن بریزند

راهی مغازه‌ای دیگر شدیم که مردی میان‌سال در پشت پیشخوان چشم‌به‌راه مشتری بود وی خود را ابوالفضل ذاکرها معرفی کرد و افزود: نه‌تنها مشکل من بلکه مشکل تمامی هم‌صنفی‌های بنده رکود چهار ماهه بازار است.

وی بابیان اینکه مردم طلای ویترین نمی‌خرند، تصریح کرد: الآن از طلای ویترین مغازه من عکس بگیرید و شش ماه دیگر هم بیایید و عکس بگیرید مشاهده خواهید کرد که چیزی جز غبار بر طلاهای ویترین افزوده نشده است و در حقیقت کسی طلای زینتی خریداری نمی‌کند.

ذاکرها با تأکید بر اینکه دلال خریدوفروش می‌کند و زرگر چشمش به در مغازه است، تشریح کرد: زرگران خیلی هوای دولت را دارند و چراغ مغازه را روشن نگه‌داشته‌اند تا مشتی بر دهان دشمن بکوبند. اگر چراغ را خاموش‌کنیم خیلی به نفع ما است و سود بیشتری خواهیم داشت. برخی از همکاران می‌گویند مغازه‌ها را ببندیم ولی ما قبول نمی‌کنیم چراکه ما برای انقلاب زحمت‌ کشیده‌ایم و نمی‌خواهیم آب بر آسیاب دشمن بریزیم.

وی بابیان اینکه فعلاً بلاتکلیف و منتظر هستیم تا بازار به روال عادی بازگردد، به نوسان موجود در بازار اشاره و تصریح کرد: این کاهش تا به ثبات کامل نرسد برای طلافروش سودی به دنبال ندارد.

ذاکرها اظهار کرد: امیدواریم نوسانات بازار سکه و ارز به زودی برطرف شود تا دشمن نتواند از این فرصت استفاده کند.

وی با با بیان اینکه اداره مالیات مشکلات زیادی برای صنف ما ایجاد می‌کند خواستار توجه بیشتر مسئولان شد و تصریح کرد:  وقتی اعلام می‌کنیم مغازه ما طی سه ماه فروش نداشته چگونه باید مالیات پرداخت کنیم، اداره مالیات در پاسخ اعلام می‌کند ارتباطی به ما ندارد.

بعد از بازار زرگرها راهی تنها صرافی قزوین شدیم ولی با چندین بار مراجعه با درب بسته آن مواجه شدیم و با پرس‌وجو از زرگرها آن‌ها عنوان کردند که مردم قزوین برای خرید ارز به بازار کرج و تهران مراجعه می‌کنند.
به گزارش ایسنا، کاهش قیمت طلا و ارز برای 80 درصد مردم جامعه موجی از امید ایجاد کرده است چراکه امیدوارند با این کاهش‌ها قیمت اقلام مورد نیاز و مصرفی آنها نیز که به واسطه این گرانی‌ها افزایش یافته بود کاهش پیدا کند، ضمن اینکه این نوسانات باید درس عبرتی باشد برای آن دسته از سرمایه‌داران تا بدانند حباب قیمت‌ها محلی برای سرمایه‌گذاری نیست.
با توجه به فراز و فرودهای اقتصادی در چند روز اخیر و ارتباط دادن معقول و نامعقول بسیاری از گرانی‌های بازار به افزایش قیمت سکه و ارز، بی‌شک نیاز است دولت برنامه منسجمی برای بازار سکه و ارز داشته باشد تا بار دیگر شاهد صعود تصاعدی قیمت‌ها و التهاب بازار نباشیم.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین