کد خبر: ۵۴۹۵۹۲
تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴
وزیر خارجه با تاکید بر اینکه برجام توفیق ملت بود و نباید آن را به ضعف ملت تبدیل کرد، گفت: نمی‌توانیم تضمین بدهیم با پیوستن به لایحه CFT مشکلات حل شود اما این تضمین را می‌دهیم که با نپیوستن به این لایحه آمریکا بهانه‌های مهمی برای افزایش مشکلات ما پیدا خواهد کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
محمد جواد ظریف در جلسه‌ی علنی امروز یکشنبه مجلس در دفاع از لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) گفت: بارها با مقاومت مردم و تدبیر، آمریکا را شکست دادیم این بار هم با درایت آمریکا را شکست می‌دهیم. شکست تحریم‌ها نیازمند همراهی و همدلی همه مردم با رعایت مصالح ملی خارج از نگرانی‌های جناحی است.

وزیر خارجه گفت: در دو هفته گذشته انزوای آمریکا در سازمان ملل به نمایش گذاشته شد رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی نتوانست جامعه‌ بین‌المللی را علیه جمهروی اسلامی ایران بسیج کند.

ظریف ادامه داد:‌ رئیس جمهور آمریکا می‌خواست از سیاستش در شورای امنیت سوء استفاده کند که بحمدالله تمام شد. او نه تنها نتوانست شورای امنیت را به ابزاری برای اعمال فشار علیه ایران تبدیل کند که جلسه‌ی شورای امنیت تبدیل به جلسه محاکمه سیاسی آمریکا شد. اینها همه از برکات و درایات مردم، رهبری، و تصمیم مجلس و پیگیری برجام بود.

وی تاکید کرد: برجام توانست سیاست‌های آمریکا را در دنیا منزوی کرده و حقانیت مردم ایران را به دنیا نشان دهد، برجام توانست رژیم جنایت کار صهیونیستی و نتانیاهو را در دنیا رسوا کند. در حدی که اتهامات نتانیاهو در جلسات مختلف به استهزاء کشیده شد. این همه از توفیقات مردم بزرگ ایران و شما نمایندگان مجلس برای رسیدگی به خواسته‌های مردم است.

وزیر خارجه تاکید کرد: امروز مجلس در برابر یک تصمیم تاریخی قرار گرفتند. ما با برجام توانستیم یک رشته از بهانه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را از آنها بگیریم. اگر برجام به نفع ایران نبود، امریکا از آن خارج نمی‌شد و نتانیاهو از روز اول اعلام نمی‌کرد که یک باره و تنها در برابر برجام ایستاده است.

ظریف تاکید کرد: برجام توفیق ملت بود. توفیق ملت را تبدیل به ضعف ملت نکنید.

وی افزود:‌ لوایحی که در برابر مجلس قرار گرفته و مجلس با درایت آن را تثبیت کرده و ان‌شاءالله امروز هم بر اساس وجدان عمومی جامعه بر اساس مصالح ملی تصمیم خواهد گرفت، لوایحی است که بهانه‌های بعدی را از آمریکا می‌گیرد. لوایحی که تاکنون آمریکا به همین بهانه‌ها مانع معاملات  ما شده است.

ظریف گفت: آمریکایی‌ها به همین بهانه‌ها، توانستند به ما فشار آورند تا اجازه معاملات مالی ندهند. برخی دوستان از قول من مطلبی را مطرح کردند که یک بار دیگر در اینجا تاکید می‌کنم نه بنده و نه آقای رئیس جمهور نمی‌توانیم تضمین دهیم که با پیوستن به لایحه عدم حمایت مالی از تروریسم مشکلات ما حل خواهد شد. اما می‌توانیم تضمین دهیم با نپیوستن به این لایحه آمریکا بهانه مهمی را برای افزایش مشکلات ما پیدا خواهد کرد.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد:‌ جمهوری اسلامی ایران در شرایط دشوار با نگرش دقیق و بررسی جدی در محافل رسمی سیاسی و امنیتی جمهوری اسلامی تلاش کرد بهانه‌های آمریکا را گرفته و همین که زمینه‌ای برای مداخلات آمریکا فراهم نکند.

ظریف یادآور شد: شورای عالی امنیت ملی و دبیرخانه آن ساعت ها برای بررسی لوایح چهارگانه زمان گذاشت. علاوه بر این که دوستان در مجلس و کمیسیون ها و در دولت زمان زیادی را برای بررسی گذاشتیم. شورای عالی امنیت ملی و دبیرخانه آن موارد مختلف کنوانسیون را بررسی کرد و برای جلوگیری از احتمال هرگونه ضرری از این کنوانسیون حق شرط‌هایی قائل شد که بسیار مهم است.

وی افزود: دوستان مطرح می‌کنند که ممکن است حق شرط های ما را نپذیرند، اشکال ندارد حق شرط ارائه می‌شود و برخی نمی‌پذیرند اما این به آن معنی نیست که حق شرط باطل است. در موضوع مخالفت با نامگذاری گروههای آزادی بخش به عنوان تروریسم، اکثر کشورهای منطقه ما حق شرطی مشابه ما گذاشته‌اند.

وزیر امور خارجه در ادامه اظهار کرد: گرچه برخی کشورها با حق شرط مخالفت کردند ولی به این معنی نبود که حق شرط از درجه اعتبار ساقط شده است. با یک یا چند مخالفت حق شرط از درجه اعتبار ساقط نمی‌شود. بسیاری از مقررات و مصوبات مثل لایحه کنوانسیون حقوق کودک با مخالفت‌های متعددی مواجه شده و کشورهای متعددی ایراد گرفتند ولی از درجه اعتبار ساقط نشده. حق شرط برای ما محترم است و خط ما را مشخص می‌کند اما دیگران هم می‌توانند به آن ا عتراض کنند.

ظریف ادامه داد: ما باید ببینیم خودمان چه حدودی داریم و دیگری چه حدودی دارند و آثارش چه خواهد بود. از نظر حقوقی حق شرط برای ما محترم و موجه است و حق مجلس است که برای تصویب کنوانسیون شرط تهیه کند که در این صورت شروط در زمان الحاق ابلاغ خواهد شد.

ظریف با بیان اینکه موضوع ارز هیچ ارتباطی به FATF نداشت، اظهار کرد: این موضوع بر اساس قانون پولشویی بود هم زمانی که ورود ارز ممنوع شد و هم الان که آزاد شده، مقررات پولشویی باید رعایت شود. نباید مسائلی که مربوط به مشکلات دیگر است را به FATF مرتبط دانست.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: FATF ارتباط مستقیم با بسته شدن حساب دانشجویان و بازرگانان ایرانی دارد و مستقیما به عدم امکان پرداخت به ایران مربوط است. اگرچه ممکن است دلایل دیگر هم داشته باشد اما این چیزی است که دوستان ما هم به ما می‌گویند. مثلا چینی‌ها که نیات اسکتباری علیه ایران ندارند و از نظر مواضع بین المللی شبیه جمهوری اسلامی و شریک راهبردی ما هستند. ما توافق جامع همکاری‌های راهبردی با چین داریم و با روسیه هم شریک راهبردی هستیم اما رئیس بانک مرکزی چین به آقای همتی گفته بدون FATF نمی‌توانیم کار شما را انجام دهیم.

ظریف با بیان اینکه با اجرای شروط FATF همه مشکلات ما حل نمی‌شود، تصریح کرد: ما توانسته‌ایم آمریکا را به حدی منزوی کنیم که اتحادیه اروپا به عنوان شریک راهبردی آمریکا مقررات و مکانیسمی ایجاد کرده تا بتواند تحریم آمریکا را دور بزند. این مکانیزم نقطه شروع پایان حکومت دلار بر اقتصاد جهانی تلقی می‌شود. ما باید بدانیم جمهوری اسلامی و برجام توانسته چه کار کند؟

وزیر امور خارجه همچنین گفت: همین اروپایی‌ها می‌گویند به اجرای این مکانیزم نیاز داریم ایران عضو این کنوانسیون‌ها باشد. ما کسی را نمی‌ترسانیم. به قدرت خودمان و مقاومت مردم هم ایمان داریم اما دچار خودتحریمی نمی‌شویم و بهانه به دست کشورهای اسکتباری و صهیونیست‌ها نمی‌دهیم و اولین مکانیزم مالی برای دور زدن تحریم توسط متحد آمریکا را هم از بین نمی‌بریم.

ظریف در پایان گفت: ما همزمان در برابر دشمنی آمریکا می‌ایستیم و نشان می‌دهیم همان طور که رهبری فرمودند این بار هم آمریکا را در تحریم‌ها شکست می‌دهیم.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x