کد خبر: ۵۴۹۷۲۵
تاریخ انتشار : ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
استقرار پایه دوازدهم و ۱۲ساله شدن نظام آموزشی صرف نظر از چالش‌ تامین نیرو، فضا ، تجهیزات و محتوا، مشکل تازه‌ای برای دانش آموزان سال آخری ایجاد کرده است.
آفتاب‌‌نیوز :
چند سالی است که آموزش و پرورش در تلاطم تغییر پایه‌ها و رشته‌های تحصیلی افتاده و با آغاز اجرای ساختار نظام آموزشی ۳-۳-۶  از سال ۹۱، هرسال کتب درسی دوپایه تحصیلی را تغییر داده و یک پایه را مستقر کرده است. البته اوج مشکلات آموزش و پرورش به زمانی برمی‌گردد که ناچار شد یک پایه به دوره ابتدایی اضافه کند. کمبود معلم و کمبود فضای آموزشی سیستم تحت تاثیر قرار داد به طوریکه تبعات منفی آن هنوز ادامه دارد.

در سال تحصیلی جاری ساختار نظام آموزشی جدید کامل شد و به سال آخر اجرای خود رسید. به این ترتیب دوره پیش دانشگاهی حذف و پایه دوازدهم مستقر شد. سه ساله شدن هنرستان‌ها برای اولین بار نیز چالش‌ برانگیز بود اما با شروع سال تحصیلی و اعلام مسئولان به نظر می‌رسد در حال حاضر مشکلی از باب تجهیزات و نیروی انسانی در هنرستان‌ها وجود نداشته باشد و تحصیل در پایه دوازدهم با وجود همه کمبودها و مشکلات پیش برود.

اما این پایان ماجرا نیست و گویا دردسرها و مشکلات تازه‌ای برای قشر دانش آموز که در این سال‌ها در معرض همه این تغییرات سریع قرار گرفته و فشارهایی را تحمل کرده، شروع شده است. کلاس دوازدهمی‌ها سال آینده در کنکور سراسری شرکت می‌کنند، در حالی که کتب درسی همه جدیدالتالیف شده و سال اول اجرا را پشت سرمی‌گذارند.

از سوی دیگر در سنوات گذشته دانش‌آموزان امتحان حدود ۱۱ درس را در پایه یازدهم و تنها امتحان چهار درس دوره پیش دانشگاهی را به صورت نهایی می‌دادند و در فرصت یک ساله پیش دانشگاهی فرصت بیشتری داشتند تا خود را برای شرکت در کنکور آماده کنند در حالی که با مصوبه اخیر شورای عالی آموزش و پرورش ملزم به شرکت در آزمون نهایی ۱۰ تا ۱۱ درس در پایه دوازدهم هستند و با توجه به قطعی شدن تاثیر ۲۰ درصد سوابق تحصیلی و نمرات امتحان نهایی در کنکور سراسری، باید بر کتب درسی تمرکز کنند و با توجه به فاصله کم بین امتحانات و کنکور فرصتی برای کسب آمادگی ندارند.

 ایسنا، هفته گذشته خبری مبنی بر قطعی شدن تعداد دروس امتحان نهایی منتشر کرد؛ نظرات دانش آموزان ذیل این خبر، موید موضوع مطرح شده و بروز اضطراب در میان کلاس دوازدهمی‌هایی است که می‌خواهند سال آینده کنکور بدهند.

مرور برخی از این نظرات تامل برانگیز است و لازم است از سوی مسئولان ذیربط مورد توجه قرار بگیرد:

فاطمه سادات: «لطفا نظر مرا انعکاس دهید این خبر یعنی بدبختی و افزایش فشار هزار برابر بر روی دانش‌آموزان، دانش‌آموز دوازدهمی با این‌همه فشار وقت از کجا بیاورد برای کنکور آماده شود؟ آنهایی که از تابستان برنامه‌ریزی کرده اند یک ساعت وقت تلف شده ندارند، حالا با این خبر سکته نکنند معجزه هست. نمی‌دانیم چگونه این خبر را به بچه ها بدهیم تو را بخدا تجدید نظر کنید.»

د-م:  «خدا وکیلی کورسوی امیدمان برای آمادگی کنکور از بین رفت. پس کنکور را بردارید. از وقتی نظام جدید آمدیم همیشه در اضطراب قانون جدید بودیم. چرا برای برنامه‌ریزی کلیه جوانب را نمی‌سنجید و علمی ومنطقی و براساس امکانات و شرایط موجود در نظر نمی‌گیرید؟ وقتی برنامه‌ریزی کردید برای اجرایی شدن، طرحی می‌دهید ثبات رای ندارید. این خبر بسیار تلخ بود. خداییش برای آخر و عاقبت بخیری خودتان ما را از این فشار نجات دهید.»

مجید: «این برنامه یعنی گرفتار کردن دانش‌آموز تا نتواند برای کنکور درس بخواند. بلایی نبوده که درسیستم آموزشی بر سر متولدین ۸۰ بیاورید. از زمان اجرای نظام جدید آموزشی روزگار ما را سیاه کردید. دائم نگران، ناراحت، مضطرب از اینکه چکار کنیم برای سرنوشتی که ظرف سه ساعت رقم می‌خورد و امروز آب پاکی را رو دستمان ریختید. با این قانون نشان دادید نسبت به سرنوشت و روحیه ما در این پایه بی‌توجه هستید. تو را بخدا این قانون را اجرا نکنید و ما را هم فرزندان خود بدانید.»

نرگس:  «خبر بالا ضربه مهلکی بود. اصلا نمی‌دانم چه بگویم از وضعیت دروس، حجم و مبهم بودن و بی سروته بودن و اجرای نظام جدید آموزشی. پنجم که بودیم شکوه داشتیم، گاهی خوشحال شدیم که کنکور برداشته می‌شود و اینک بسیار ناراحتیم کنکور که برداشته نشد هیچ فرصت آمادگی برای کنکور هم از ما گرفته شد. اینها یعنی نبود تدبیر و اندیشه و علم! ولی قسمتان می‌دهیم مجددا بررسی فرمایید. ما را موش آزمایشگاهی فرض کردید.»

یک دوازدهمی: «جناب آقای عمادی آیا می‌دانید از وقتی که این خبر را دادید چه به روز ما آوردید؟ چقدر ناراحت شدیم اصلا فرصتی برای کنکور نداریم. اون از حجم وضعیت کتاب‌های تخصصی که امسال از همه کتاب‌ها بدتر شیمی هست، اون از دیر آمدن کتاب‌ها. از تابستان تفریح و گشتن را ازخودمون گرفتیم ولی نتونستیم دهم و یازدهم را تموم کنیم حالا هم می‌بینیم چقدر مطالب تخصصی زیادند. هرطرح جدید پله پله بتدریج اجرا می شود نه ضربتی. تورابخدا ما رو دریابید هلاک شدیم از وقتی رفتیم ششم استرس داشتیم تاالان که حالا هم تکمیل شد.»

samirroozbeh: «چرا مسئولین با این تصمیمات با روحیه ما بازی می‌کنند؟ امروز بسیار داغون شدم حیف بود آقای زرافشان رفت. ای تصمیم گیرنده‌ها اگر با موسسات کنکوری مشکل دارید و در رقابت هستید چرا ما رو به میدان می فرستید؟ چرا چوبش را ما بخوریم؟ ما زخمی طرح نظام جدید آموزشی هستیم دیگر برایمان کافی نیست؟ ما فرزندان همین خاکیم خداوکیلی به دادمون برسید.»

ولی دانش آموز: «طرف شما طفل معصوم‌هایی هستند که برای آینده خود تفریح وسرگرمی را از خود گرفتند، ولی فرصت نکردند کتاب‌های دهم و یازدهم را تمام کنند و الان با شروع سال تحصیلی هم دوازدهم را می‌خوانند و هم برای کنکور آماده می‌شوند. قربانیان همه جانبه به حق همین گروه هستند، چون تا چند تلفات ندهید قانون را عوض نمی‌کنید. درست مثل زمانی که پیش دانشگاهی را ورودی گذاشتند و سال تحصیلی را ترمی واحدی کردند متضررین خوب ضررکردند، بعد از یکسال سریع برداشتند. آقای عمادی اول باید تکلیف کنکور را مشخص می‌کردید. اگر تعویق زمان کنکور به سه ماه بعد بیفتد این کار شما منطقی بود، این مسئله بایستی در نظام تحول بنیادین دیده می‌شد که ظاهرا هدف حذف کنکور بوده. چطور هدفی که پول در آن است قابل تغییر نیست ولی اینجا چون طرف مردم هستند هر گونه دلتان بخواهد انجام می‌دهید؟»

نرگس: «چرا یک کم رحم نمی‌کنین به ما؟ ابتدایی که بودیم ششم رو اضافه کردین، دوازدهم که شدیم باید تا پنج‌شنبه مدرسه بریم! جمعه که دیگه تعطیل رسمیه و گرنه تا همون جمعه هم ما رو می‌کشوندین مدرسه که مثلا یه چیزی یاد بگیریم، در حالی که میریم کل زنگ‌ها رو بیکاریم و مجبوریم تو مدرسه تست بزنیم و درس بخونیم...!»

خالد: « سلام، عرض ادب. من یک دانش آموز دوازدهمی رشته انسانی هستم، واقعا از این کاراتون من و همسالان من خیلی ناراحت هستیم. چون با این کارتون اصلا وقت برای خوندن کنکور نداریم. خواهش می‌کنم نظرتون رو عوض کنین چون خودتون هم یه زمانی دانش آموز بودید و باید درک کنین که چند روز برای کنکور برامون کافی نیست. »

بی نام: «آقای عمادی همان طور که خود شما هم می‌دانید همه دانش‌آموزان پایه دوازدهم از این تصمیم شما ناراحت هستند و اصلا راضی نیستند. لطف کنید این برنامتون رو کنسل کنید و یک کمی هم به فکر جوان‌های آینده مملکت باشید که چگونه با زمان محدودی که در اختیار دارند بتوانند در کنکور رشته خوبی به دست بیارن. من به عنوان یک دانش‌آموز پایه دوازدهم از شما این خواهش را دارم که این برنامتون رو کنسل کنید. »

مهدیه: «از زمانی که کلاس ششم را گذاشتید شش سال می‌گذره و تو این مدت هیچکس توی دفتر تالیف کتاب‌های درسی ما و آینده ما و کلاس‌های بعدی ما رو بخاطر نداشت و همیشه دقیقه نود همه چیز رو حاضر می‌کردید. شش سال با استرس یک آینده نا مشخص زندگی کردن و ترس از این تصمیمات لحظه‌ای چیز راحتی نیست.»

Arian: «واقعا متاسفم که در دولت تدبیر و امید، تدبیری نیست و پایه و اساس آموزش رو می‌خوان از انتها به ابتدا اصلاح کنند. به جای اینکه از سال‌های ابتدایی و طی راهنمایی این دروس اضافه که نهایی هم شدن، تدریس بشه، داره تبدیل به معضل میشه.»

به گزارش ایسنا، علی رغم تصویب و اصلاحیه ‌قوانین موجود، هنوز راهکاری قطعی برای حل معضل کنکور سراسری با همه آسیب‌هایش بکار گرفته نشده  و فعلا دانش‌آموزان ناچارند برای ورود به سیستم آموزش عالی بسیار تلاش کنند و خود را با تغییرات ساختاری آموزش و پرورش و مصوبات جدید شورای سنجش و پذیرش دانشجو وفق دهند، هرچند به کامشان نباشد و زیرساخت‌های لازم نیز از قبل فراهم نشده باشد.

البته عبدالرسول عمادی، سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با ایسنا، درباره فاصله کم بین امتحانات نهایی و کنکور سراسری در تیرماه اظهار کرد: با سازمان سنجش گفت‌وگوها و مذاکراتی داریم که این فاصله را بیشتر کنیم و تا جایی که امکانش وجود دارد زمان برگزاری امتحانات نهایی و کنکور سراسری طولانی تر شود.

وی افزود: سازمان سنجش برای تاخیر در برگزاری تا چند روزی، انعطاف دارد و باید با آنها به نتیجه برسیم. در نهایت نیز باید شورای سنجش دانشجو آن را تصویب کند.

سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه طبق مصوبه اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو، سهم سوابق تحصیلی در کنکور سراسری برای سال ۹۸ تا ۲۰ درصد تاثیر قطعی و ۱۰ درصد تاثیر مثبت است. فعلا برای سال ۹۸ مصوبه همین است و برای سال‌های آینده تصمیمات بعدی اتخاذ می‌شود. برای سال ۹۹ هم بناست تاثیر قطعی اعمال شود.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ولی دانش آموز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
0
0
واقعاً بچه های ما چه گناهی کردند که به دوره نظام جدید برخورد کردند هر روز یک قانونی، کلاس نهم که با استرس و شوک انتخاب رشته، امسال هم از یک طرف استرس کنکور سال 98 که در تابستان از تفریح و مسافرت محروم شدند تا کتابهای دهم و یازدهم را بخونند، ولی باز هم بخاطر سنگین بودن مطالب کتابهای نظام جدید وقت کم آوردند و از طرفی تصمیم شوک برانگیز دیگر برای این دانش آموزان، واقعاً خودتون فکر کنید، بچه های سال قبل از نظر ساعت کلاسی و یک روز تعطیلی در هفته، همچنین محدود بودن دروس امتحانی در خرداد و عدم تاثیر 30% معدل از چه مزایای برخوردار بودن با این حال بعد از امتحان کنکور راضی به نظر نمی رسیدند و حالا دانش آموزان این دوره چه استرسی را باید تحمل کنند. به نظر شما اعصاب و فکر آزادی برای این بچه ها می مونه. این فکر را بکنید که چطوری با این وقت کم بچه ها برای کنکور آماده بشوند. خواهشمند است در این قانون تجدید نظر کنید. بخاطر خدا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین