کد خبر: ۵۵۲۵۹۰
تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۳
تعداد نظرات: ۸ نظر
تایید زنگنه برای سهمیه‌بندی سوخت؛ دولت مخالف افزایش قیمت است
وزیر نفت گفت: اعداد و ارقامی که در مورد قاچاق سوخت اعلام می‌شود، حدس و گمان است و این‌که گفته می‌شود وزارت نفت مخالف احیای کارت سوخت است، دروغی مانند دیگر دروغ‌های رسانه‌نماهاست.
آفتاب‌‌نیوز :
وزیر نفت گفت: درباره سهمیه بندی یا کارت سوخت به طور جدی بحث است اما اساس دولت بر افزایش قیمت ها نیست.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ «بیژن نامدار زنگنه» شامگاه سه شنبه در حاشیه امضای قرارداد «طرح توسعه حمل‌ و نقل ریلی درون شهری(جابجایی مسافر با قطار شهری) در تهران و هشت کلانشهر» در پاسخ به ایرنا افزود: البته برای کسانی که می خواهند بیشتر از سهمیه خود سوخت بگیرند، بحث افزایش قیمت هست.

وزیر نفت همچنین تاکید کرد «به صفر رساندن فروش نفت ایران امکانپذیر نیست».

نشریه آمریکایی «فارن پالیسی» امروز در گزارشی نوشت: با توجه به عقب نشینی دوستان آمریکا، هدف رییس جمهوری این کشور برای رساندن صادرات نفت ایران به صفر دور از دسترس است و مقاومت اروپا در همکاری نکردن با وی برای افزایش فشار اقتصادی بر تهران، تاثیر تحریم ها را زیر سوال می برد.

خبرگزاری انگلیسی رویترز نیز نوشت: پس از ادعای عربستان مبنی بر ایفای نقشی سازنده و مسئول در تامین نفت بازارهای جهانی، قیمت نفت کاهش یافت اما هنوز نگرانی ها از چگونگی تامین تقاضا پس از تحریم های ماه آینده آمریکا علیه ایران، باقی است.

** طرحی برای محیط زیست

وزیر نفت میزان تعهد وزارت نفت برای خرید و تامین 2 هزار واگن برای قطار شهری 9 کلانشهر را 2.6 میلیارد دلاراعلام کرد و افزود: این کار برای محیط زیست موثر است و همه از آن منتفع می شوند.

زنگنه ادامه داد: دولت با صرفه جویی در مصرف سوخت، هزینه ها را تامین می کند و هیچ بار مالی ندارد و بخشی از سوختی که اکنون مصرف می شود و محیط را آلوده می کند برای بازپرداخت هزینه های تامین واگن ها خواهد شد.

به گفته زنگنه، صنعت داخلی برای توسعه متروها فعال می شود و این یکی از قدم هایی است که دولت در زمینه محیط زیست و بهینه سازی سوخت برداشته است.

وی افزود: در قسمت های دیگر اعم از گازرسانی شهرها و روستاها و نوسازی ناوگان حمل و نقل و تاکسی ها امور در جریان است.

شامگاه سه شنبه طرح توسعه حمل‌ و نقل ریلی درونشهری (جابجایی مسافر با قطار شهری) در تهران و هشت کلانشهر با حضور وزیر نفت امضا شد.

این طرح با اهداف بهبود و ارتقای سفرهای درون‌شهری با مترو، دستیابی به اهداف قانون توسعه حمل‌ و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت و کاهش مصرف سوخت (بنزین، نفت گاز و سی.‌ان‌.جی) و کاهش انتشار آلاینده‌های زیست محیطی اجرا می شود.

بر پایه این طرح، 2 هزار دستگاه واگن جدید در تهران و یک هزار دستگاه در کلانشهرها تا سال 1400 به ناوگان مترو تهران و کلانشهرها می پیوندد.

پیش از این، وزارت نفت به استناد ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب 1394 و آیین‌نامه اجرایی آن طرح «توسعه حمل‌ونقل مسافر با قطار شهری در تهران و هشت کلانشهر اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم» را پیشنهاد کرد که پس از تصویب در شورای اقتصاد، به شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تکلیف شد.

در همین پیوند، پارسال تفاهمنامه همکاری توسعه حمل و نقل ریلی شهری (مترو) میان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و شهرداری ها امضا شد که بر اساس آن تا سال 1400، 2 هزار دستگاه واگن جدید شامل یک هزار واگن در تهران و یک هزار دستگاه در کلانشهرها به ناوگان ریلی می پیوندد.

وی در ادامه درباره اظهارات وزیر انرژی عربستان مبنی بر همکاری استراتژیک این کشور با روسیه، به این سئوال که آیا ایران شکلی از این همکاری را در بازار نفت برای خود تهدید می بیند یا می تواند برای ما خنثی باشد، گفت: وزیر نفت عربستان دیروز بعد از مدت ها به واقعیت های مهمی اعتراف و اشاره کرد که نمی توانند جایگزینی برای نفت ایران شوند و اصلا بازار، نمی تواند نفت ایران را جایگزین کند و احتمال رسیدن قیمت نفت به سه رقمی را نمی توانند منتفی بدانند.

زنگنه درباره میزان دقیق قاچاق سوخت هم گفت: آمار دقیقی وجود ندارد وآمارهای اعلامی بر اساس حدس و گمان است.

وزیرنفت در عین حال در پاسخ به خبرنگاری که گفت 'شما راجع به بورس نفت اظهار نگرانی کرده بودید'، تصریح کرد: من ابراز نگرانی نکرده بودم رسانه ها اشتباه منعکس کردند.

وی در مورد عرضه نفت خام در بورس هم گفت این کار پیچیدگی‌ ها و ریزه‌ کاری‌ های زیادی دارد که بدون تعیین تکلیف این ریزه ‌کار ی‌ ها و پاسخ به سئوالاتی که فعالان این بخش دارند امکان عرضه در بورس نیست.

زنگنه با اشاره به انجام ریزه کاری های لازم و اطلاعیه چند صفحه ای صادره در این ارتباط گفت: این که هر کسی نفت می خواهد بتواند خریداری کند، عملی نیست. شرایط، ریزه کاری ها و جزئیات در این اطلاعیه نوشته شده است.

وی همچنین درباره اظهارات منتسب به وزارت نفت مبنی بر این که این وزارتخانه مخالف احیای کارت سوخت است، گفت: این هم دروغی مانند دیگر دروغهای رسانه ‌نماها است.

وزیر نفت این را هم اضافه کرد که زمان احیای کارت سوخت مشخص نیست و اگر کارت سوخت احیا شود، برای همه کشور خواهد بود.

به گفته زنگنه، در زمان حاضر، بیشتر بحث ‌ها در مورد بنزین است چرا که گازوئیل پیچیده‌ تر بوده و بحث احیای کارت سوخت برای بنزین به طور جدی مطرح است.

وی در عین حال تاکید کرد: کارت سوخت می تواند مصرف را کنترل کرده ومانع قاچاق شود.

زنگنه همچنین درباره طرح مساله تحریم بخشی از مارکتینگ نفت ایران در بازارهای دنیا گفت: این ها را اولین بار اسرائیلی ها گفته اند که هرگز حرف راست نمی گویند اما درباره تحریم هم اگر ازمن سئوال هم کنید جواب نمی دهم.

وزیر نفت همچنین درباره نحوه عرضه و نوع استفاده از سوخت گفت: ما مخالف نوع استفاده نیستیم، هدف اصلی ما از هر اقدامی کنترل مصرف، جلوگیری از قاچاق و آمادگی برای این است که وابستگی به واردات نداشته باشیم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
0
0
... آخر ...دوباره رسیدین سرجای اول تازه فهمیدین دنباله و احمدی نژادباشین
ناشناس
|
Azerbaijan
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
0
1
آفرین به شما. پس معلوم شد چطور قراره تحریم هارو دور بزنین با دست درازی به جیب مردم؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
0
1
سالهاست که دور باطل می زنیم سرگیجه گرفتیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
0
1
پس تو به عنوان وزیر چکاره هستی چه نقشی داری هنر تو این است که روبه جلو حرکت کنی نه به عقب برگردی نن جون من می تونه بگه کارت سوختا رادراوریم.شب خوش
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
0
1
بابا ملت بخواهد شماها مدیریت این ملت را نکنید کی وببیند بس کنید ؟ چرا درآمد مردم را چند برابر نمی کنید این ملت دیگه از کوپن وسهمیه حالش بد میشه !؟ کافی نیست صف وکارت سوخت و.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
0
1
این یعنی عقب نشینی و درست بودن کارهای دولت قبل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
0
1
واقعا خجالت اوره ، عامل مصرف سوخت خودروهاي بيكيفيت ميباشند بعد ميان مردم و مصرف كننده رو كه دستش بهيجا بند نيست رو جريمه ميكنن، اقاي وزير چند كشور و ملت تو جهان كارت سوخت دارند و.......................................................
حمید
|
Curacao
|
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۴
0
1
متاسفانه اشتباه گذشته در حال تکرار است .افزایش قیمت بنزین به نیت کاهش مصرف.در صورتیکه بدلیل اینکه قیمت بنزین در ایران بعنوان قیمت پایه و شاخص کل اقتصاد ایران است در صورت افزایش قیمت بنزین قیمت در تمام کالاهای مصرفی و خدماتی و سرمایه ای به نحوی افزایش می یابد که دوباره قیمت بنزین در سطح پاینتر خواهد بود و این موضوع اثری صرفا کوتاه مدت خواهد داشت و لاغیر.بجای ان یا اقتصاد از وابستگی قیمت به نفت نجات دهید یا با قاچاق بنزین بطور جدی مبارزه کنید.این هم شدنی است البته اگر تمایلی باشد .این در شرایط فعلی تنها راه است تا باز شاهد موج دوباره قیمتها و فقیر تر مردم و اختلاف طبقاتی وحشتناک نباشیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x