کد خبر: ۵۵۳۲۶۳
تاریخ انتشار : ۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۶
رئیس اداره حفاظت محیط زیست سردشت گفت: میزان غلظت ذرات معلق موجود در هوای این شهرستان 10 برابر حد استاندارد است.
آفتاب‌‌نیوز :
بایزیدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به ورود توده گردو غبار از سمت عراق از شب گذشته به این شهرستان اظهار کرد: در حال حاضر غلظت ذرات معلق در هوا 1560 میکرو گرم در مترمکعب است و کیفیت هوای شهرستان ناسالم است.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ وی با بیان اینکه این میزان آلودگی هوا از ابتدای سال جاری در سردشت بی سابقه بوده یادآور شد: گرچه هوا هنوز ناسالم است ولی غلظت آلودگی نسبت به شب گذشته کاهش یافته است.

بایزیدی با اشاره به تعطیلی شیفت صبح مدارس این شهرستان به دلیل آلودگی هوا گفت: هوای شهرستان راکد است و به دلیل پایداری ذرات با قطر 10 میکرون در هوا احتمال تعطیلی مدارس در شیفت بعدازظهر نیز دور از انتظار نیست.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست سردشت با اشاره به اینکه کیفیت هوای سردشت برای جانبازان شیمیایی، کودکان، افراد میانسال و بیماران خطرناک است، تصریح کرد: افراد تا حد ممکن از منزل خارج نشوند و درصورت ضرورت حتما از ماسک مخصوص استفاده کنند.


وضعیت آلودگی هوای بوکان در شرایط بسیار خطرناک

 رحیم عبدالکریمی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوکان نیز گفت: وضعیت آلودگی هوای بوکان در شرایط بسیار خطرناک و اضطراری است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، غلظت ذرات معلق کمتر از 10 میکرون را هزار و 106 میکرو گرم در مترمکعب عنوان کرد و گفت: منبع کانونی این ریزگردها، کشور عراق و عربستان بوده و با وزش باد به کشور وارد شده است. بر اساس اعلام ایستگاه سنجش آلودگی هوای این شهرستان، ذرات معلق کمتر از 10 میکرون از دیشب روند افزایشی داشته و به مرور تا 7 صبح کاهش یافته است. روند افزایش غلظت ذرات معلق کماکان در حال افزایش است که این میزان به 10 برابر حد مجاز رسیده است.

وی ادامه داد: میزان ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون نیز 223 میکروگرم گزارش شده است.  این وضعیت برای تمامی گروه های سنی نامطلوب و خطرناک بوده و از مردم خواستاریم تا از ترددهای غیر ضروری در فضاهای باز اکیدا خودداری شود.

به گزارش ایسنا  و به نقل از سایت اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی، با توجه به گرد و خاک بیش از حد مجاز در شهرستان سردشت و بوکان بنا به تصمیم مدیریت بحران این شهرستانها تمامی مدارس در شیفت بعداز ظهر این دو شهرستان امروز 5 آبان تعطیل شده است. بنا به غلظت بالای گردو غبار و آلودگی هوا و در شهرستان سردشت، مدارس شیفت صبح تعطیل شده بودند.

کاسته شدن شدت گرد و غبار جنوب آذربایجان غربی تا بعد از ظهر امروز

مهدی کریمی، کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی از کاهش 3 درجه ای دما در استان خبر داده و  در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا تصریح کرد: بدلیل ورود توده گردو غبار از کشور عراق، جنوب استان غبار آلود بوده که از بعدازظهر امروز از شدت غبار و گرد و خاک کاسته می‌شود.

کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی با اشاره به مجموع بارندگی ها طی 24 ساعت گذشته در استان افزود: بیشترین بارندگی ها در پیرانشهر با 57 میلیمتر، سردشت 25 میلیمتر و چایپاره 21 میلیمتر گزارش شده است.

کریمی با اشاره به بارش برف در ارتفاعات در استان اظهار کرد: در روستاهای آواجیق ماکو و بلسور سفلی خوی نیز بارش برف گزارش شده است.

وی با اشاره به اینکه طی 24 ساعت گذشته چالدران با صفر درجه سردترین شهر استان بود اظهار کرد: پلدشت با 22 درجه بالای صفر گرمترین شهر استان گزارش شده است.

بر اساس استانداردهای سنجش کیفیت هوا، اگر شاخص کیفیت کمتر از 50 باشد هوا پاک، بین 51 تا 100 سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه‌های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای عموم، 201 تا 300 بسیار ناسالم و بیشتر از 301 خطرناک تلقی می‌شود.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x