کد خبر: ۵۵۷۹۷۷
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۴
""آنچه ظریف مطرح کرد بحث مبارزه با فساد و پولشویی است؛ او هیچ نهاد و ارگانی را متهم نکرده"
رئیس دفتر رئیس جمهور با تأیید اظهارات اخیر وزیر امور خارجه پیرامون وجود پولشویی در کشور گفت: موضع ظریف درست است و این موضع همان موضع دولت است.
آفتاب‌‌نیوز :
 رییس دفتر رییس جمهوری گفت: سخنان وزیر امور خارجه نقصی ندارد و موضع وی کاملا درست است، این موضع تنها مختص به وزیر امور خارجه نیست، بلکه موضع دولت است

به گزارش آفتاب‎نیوز، محمود واعظی روز چهارشنبه در پایان جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: نوار سخنان ظریف را شنیدم، این صحبت ها نقصی ندارد و موضع وی کاملا درست است. این موضع تنها مختص به وزیر امور خارجه نیست بلکه موضع دولت است.


رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: دولت به دنبال شفافیت و مبارزه با فساد است، آنچه که ظریف درباره مبارزه با فساد و پولشویی مطرح کرد مصادیقی دارد که به آن اشاره می کنم.

واعظی خاطرنشان کرد: همواره با ورود مواد مخدر به کشور مخالف هستیم، این مواد برای پول وارد کشور می شود، چرا ما با قاچاق و بسیاری از اقدامات غیرقانونی اقتصادی مخالف هستیم، به همین دلیل است. همه این موارد را وقتی کنار هم قرار می دهیم به پولشویی می رسیم. پولشویی همان قاچاق و ورود مشروبات الکی و مواد مخدر و... است، ما در دولت با این اعمال مخالف هستیم. وزیر امور خارجه هم به درستی اعلام کرده است که ما باید با این کار مخالفت کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: از رسانه ها می خواهم به سخنان وی گوش کنند، ظریف هیچ نهاد و بخشی را متهم نکرده است، وی با پولشویی در ایران مخالفت کرده است و اعتقاد دارد قانون مبارزه با پولشویی باید جای خودش را باز کند. متاسفم از اینکه با وجود موضع درست ظریف، عده ای با خصومت قبلی وی را مورد هجمه قرار می دهند.

رییس دفتر رییس جمهوری همچنین گفت: نباید با خدمتگزاران کشور این گونه رفتار کنیم، انتقاد سرجای خودش است، اما هر چیزی را به یک مسئول گفتن قابل قبول نیست.

واعظی: سخنان ظریف درباره پولشویی درست و موضع دولت است| سخنگوی دولت نمی‌شوم| اذن زنگنه از رهبری برای بکارگیری کرباسیان| برکناری همه بازنشستگان ریاست جمهوری تا ساعت 24 امشب| تلاش دولت برای حل مشکل کارگران

**بررسی کارت سوخت در هیات دولت

واعظی در خصوص بررسی وضعیت کارت سوخت در هیات دولت، گفت: از زمانی که نرخ بنزین و گازوئیل در کشورهای اطراف بالا رفته و نرخ ارز هم در داخل افزایش یافته است، شاهد قاچاق گسترده سوخت هستیم و این روند در حال افزایش است و یکی از راه های کنترل جریان انتقال سوخت، استفاده از کارت(سوخت) است. تصمیم گرفتیم این کارت به روش های مختلف مانند میزان استفاده هرخودرو از سوخت انجام شود. معتقدیم این کار باید بار دیگر احیا شود، به ویژه در استان های مرزی که باید دقت بیشتری شود.

**بیانیه ترامپ عمق خصومت دولت آمریکا با ملت ایران

واعظی در پاسخ به سوالی در خصوص بیانیه ترامپ علیه ملت ایران و تروریست خواندن مردم، اظهار داشت: آنچه که رییس جمهوری آمریکا چه در گذشته و چه سخنان دیروز خود مطرح کرد، نشان دهنده نگاه خصمانه دولت ایالات متحده آمریکا به ملت و حکومت ایران است.

وی افزود: این سخنان ترامپ که بر خلاف روسای جمهوری قبلی که دیدگاه های خود را در لای کاغذ می پیچیدند و به نوعی دیگری مطرح می‌کردند گفته شده، باعث می شود رویکرد خصمانه وی برای ملت ایران بیشتر روشن می شود.

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان این که آمریکا بر خلاف رای دادگاه لاهه درباره تهیه مواد غذایی و دارویی مانع تراشی می کند، تاکید کرد: البته با توجه به تمهیداتی اتخاذ شده هیچ خللی در کار ما به وجود نمی‌آورد.

واعظی با اشاره به عمق خصومت دولت آمریکا، گفت: سیاست دولت نسبت به این رفتار آمریکا، تلاش برای در انزوا قرار گرفتن بیشتر این کشور است.

**وضعیت تعیین سخنگوی دولت

وی درباره انتخابش به عنوان سخنگو و یا انتخاب دو سخنگو در دولت با عنوان سخنگوی مصوبات و سخنگوی مواضع سیاسی دولت هم اظهار داشت: طبق روال گذشته مصوبات و آیین نامه های دولت را آقای حاجی میرزایی بیان می کنند که کار خوبی است و باید ادامه پیدا کند.
وی یادآور شد: ایشان قبل از جلسه بر روی مصوبات و آیین‌نامه‌ها کار می‌کنند و خودشان هم در جلسه یادداشت برداری می کنند و طبیعی است که هم خبرنگاران محترم و هم مردم در این زمینه بهتر توجیه خواهند شد که این کار استمرار پیدا خواهد کرد.
رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: در ارتباط با بحث سخنگویی قطعا من این کار را نمی توانم انجام دهم، زیرا ما معتقد هستیم که سخنگو نباید در این زمینه بدون مطالعه باشد.

وی با بیان این که دولت برای خبرنگاران و رسانه ها ارزش قائل است، تاکید کرد: باید اطلاعات پخته و دقیق به دست مردم برسد و حتما باید سخنگو یکی از اعضای دولت باشد که برای این کار وقت بگذارد.

**همه بازنشستگان ریاست جمهوری تا ساعت 24 امشب برکنار می شوند

واعظی با اشاره به اینکه تا ساعت 24 امشب همه بازنشستگان ریاست‌جمهوری کنار می‌روند، گفت: قانون تا ساعت 24 امشب (به ما) اجازه داده است، برای بازنشستگان نهاد ریاست‌جمهوری یا سرپرست می‌گذاریم یا فرد جدیدی را منصوب می‌کنیم؛ ما برای هیچ کدام از بازنشستگان در ریاست‌جمهوری اجازه برای ادامه کار نگرفته‌ایم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری وی درمورد وضعیت بازنشستگی خود نیز گفت: من نه اعاده خدمت شده‌ام و نه بازنشسته هستم.

واعظی درمورد وضعیت حاجی میرزایی دبیر هیات دولت و مجید تخت روانچی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری نیز گفت: حاجی میرزایی بازنشسته نیست، اما تخت روانچی در اوایل دوران احمدی نژاد چون نمی‌خواست با آن دولت کار کند، خیلی زود بازنشسته شد، اما آقای ظریف وی را دوباره به کار گرفت و وی اعاده به کار شد؛ قانون در ارتباط با تخت روانچی مشکلی ندارد.

**اذن زنگنه از رهبری برای بکارگیری کرباسیان

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری همچنین درباره انتصاب «مسعود کرباسیان» در شرکت ملی نفت توسط وزیر نفت بیان کرد: شرکت نفت جای بسیار مهمی است و همواره نظر نظام این بوده است که فرد توانمند در این شرکت کار کند، زیرا در حال حاضر شرایط بسیار سخت و پیچیده بوده و باید نفت را صادر کنیم. 

وی با بیان این که وزیر نفت برای استفاده از کرباسیان اذن گرفته است، گفت: کرباسیان در دوره وزارت اقتصاد و گمرک عملکرد بسیار خوبی داشته است و نظر رئیس‌جمهوری و دولت و حتی من شنیده‌ام نظر دفتر رهبری این است که اگر کسی برای کشور زحمت بکشد و صادقانه کار کند باید حکومت و دولت قدردان وی باشد.

واعظی در پاسخ به این پرسش که زنگنه از چه کسی برای استفاده از کرباسیان اذن گرفته است، گفت: زنگنه از رهبری اذن گرفته است.

** برای تامین دارو مشکلی نداریم

واعظی در مورد اظهارات ضد ایرانی اخیر ترامپ و توهین او به ملت ایران، گفت: واقعیت این است که دولت آمریکا نگاه خصمانه‌ای به دولت و ملت ایران دارد، روسای جمهور قبلی این کشور دیدگاه‌های خود را به گونه‌ دیگری مطرح می‌کردند، اما ترامپ بر خلاف آنها رویکرد خصمانه خود را به صورت واضح بیان می‌کند. 

رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: دولت آمریکا بر خلاف رای دادگاه لاهه برای تامین دارو و مواد غذایی مانع تراشی می‌کند، هر چند با اقداماتی که ما انجام داده‌ایم در این زمینه مشکلی نداریم، همه تلاش ما باید به گونه‌ای باشد که آمریکا بیشتر در انزوا قرار بگیرد.

16 استاندار دولت بازنشسته شدند

دولت از قانون بازنشستگی کشور استقبال بسیار خوبی کرده است و بحث بازنشستگی استانداران در دستور کار قرار دارد. 16 استاندارما بازنشسته شدند و ما سرپرست تعیین کردیم. به تدریج مقدمات و هماهنگی های این بازنشستگی ها انجام می شود و امروز هم استاندار اصفهان انتخاب شد. آیین نامه حمایت از صندوق تکنولوژی های بالا نیز در وزارت صنعت، معدن و تجارت هم تصویب شده است. 

**تلاش دولت برای حل مشکل کارگران 

واعظی درباره مشکلات کارگران کارخانه نیشکر نیز گفت: دولت در اولین اقدام خود هفته پیش استاندار خوزستان را مأمورکرد تا علت مشکلات کارگران را ریشه یابی کند. اخیراً هم وزیر اقتصاد و هم وزیر کار هیاتی به خوزستان فرستادند، امروز صبح هم که با آقای استاندار صحبت می‌کردم اعلام کرد که هم برای پرداخت و هم برای مشکل صاحبان کارخانه ها در تلاش است تا تمهیداتی به کار گرفته شود.

واعظی تاکید کرد: خوب است که رسانه ها اطلاع رسانی کنند و مردم مطلع شوند که این کارخانه به بخش خصوصی واگذار شده است و صاحبان این کارخانه که آن را خریداری کردند با مشکلاتی مواجه شده اند. یکی از مالکان کارخانه الان در زندان به سر می برد که به دنبال حل مشکل ایشان هستیم.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: مشکل کارگران دو بخش دارد، بخش اول صاحبان کارخانه هستند و بخش دوم کارگران. آنچه که مربوط به کارگران عزیز است ما وظیفه خود می‌دانیم از آنها حمایت کنیم و تلاش کردیم، البته خواهش ما از کارگران و همه کسانی که در محیط کار خود مشکل دارند این است که به نوعی رفتار نکنند که از صحبت ها و رفتار آنها باعث سواستفاده دشمنان شود. 

استثناهای قانون بازنشستگی در دولت کم است

واعظی تعداد افرادی که دولت دولت از قانون بازنشستگی استثنا شده اند، را به اندازه تعداد انگشت های دست دانست و گفت: اینکه ما بخواهیم به عنوان دولت برای ۵۰ نفر مجوز بگیریم، درست نیست. ممکن است دستگاه های مختلف از جمله صدا وسیما مجوزگسترده ای برای این کار را گرفته باشند، اما فکر می کنم تعداد افرادی که از این چند صد نفر بازنشسته دولت، استثنا می شوند کمتر از تعداد انگشتان دست باشد.

افزایش حقوق کارمندان در بودجه سال آینده لحاظ می شود

واعظی درباره افزایش حقوق کارمندان و کارگران تصریح کرد: افزایش حقوق سازوکار خاص خود را دارد. باید اول بودجه آن فراهم شود، بعد به مجلس فرستاده شود و مجلس تصویب کند تا دولت اقدام کند. دولت نمی تواند خارج از آن چیزی که در اسفند ماه سال گذشته از مجلس اجازه گرفته و مجلس در قانون بودجه تصویب کرده، کار دیگری انجام دهد. ولی ما این کار را در بودجه سال ۹۸ در نظر داریم و مقدمات آن را فراهم می‌کنیم. بنا داریم که برنامه بودجه را سر وقت در آذرماه تقدیم مجلس ‌کنیم که در زمینه افزایش حقوق کارمندان تمهیداتی اندیشیده شده است. تا آن موقع هم با بسته های حمایتی یا جبرانی از مشکلات عبور می‌کنیم تا سال آینده افزایش داشته باشیم.

عربستان نمی خواهد مفتضاحانه از یمن خارج شود

رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره شرط و شروط عربستان و آمریکا برای خروج از یمن، گفت: عربستان فکر می کرد ظرف یک تا دو هفته با بمباران هوایی مسئله یمن را حل می کند، اما باتلاقی درست کرد که هم خود و هم بقیه را گیر انداخته و ائتلافی که از کشورهایی مانند امارات و دیگران تشکیل شده گرفتار آن هستند. آمریکا و طرفداران عربستان هم گرفتار هستند و هم به دنبال یک راه حل می گردند که وجاهت خود را حفظ کنند و مفتضحانه از این باتلاق خارج نشود.

واعظی افزود: ما در یمن نیستیم که آنها شرط گذاشته اند تا با خروج ما از آن کشور خارج شوند. ایران به یک گروه مظلوم کمک‌های بشردوستانه مانند دارو ارائه می کند و در شرایطی شاید مشاوره. براین اساس من فکر می‌کنم که آن ها یک اشتباه بزرگ کردند و باید خود این اشتباه را برطرف کنند، هرچه این جنگ ادامه پیدا کند چهره عربستان در قتل عام زنان و کودکان یمن هم مانند مسئله قاشقچی، سیاه تر خواهد شد. 

همه اعضای دولت از ظریف حمایت می کنند

واعظی درباره فشارهای روزهای اخیر به وزیر امور خارجه و واکنش دولت به آن تاکید کرد: اعضای دولت قطعاً از آقای دکتر ظریف حمایت می‌کنند. ما در دولت در مجموع همه باهم هستیم و سیاست های اتخاذ شده سیاست های دولت است. اشکال کار در این است که هفته گذشته بارندگی بود و اعضای دولت نتوانستند با خبرنگاران صحبت کنند، اگر هفته گذشته این سوالات را ازمن می‌کردید همان حرف‌هایی را که امروز شنیدید، می گفتم. 

رییس دفتر رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در جلسه هیات دولت هم رییس جمهوری از آقای ظریف حمایت کرده و توصیه کردند که این درست نیست که با هر حرفی مقاماتی که باید به کارهای بزرگ کشور بپردازند و وارد مسائل این گونه ‌شوند، ما اجازه ندهیم، که هر مسئله ای جناحی و سیاسی شود.

** به همکاری با اروپا امیدواریم

رییس دفتر رییس جمهوری درباره آینده تعاملات ایران و اروپا و اظهارات دیپلمات های ایرانی در این زمینه هم گفت: امید دولت به ارتباط با اروپا همانند گذشته است، اما اجازه دهیم که دیپلمات ها بر اساس آنچه که می توانند از طرف مقابل خود امتیاز بگیرند حرف بزنند. امید داشتن به کاری سر جای خودش است و استراتژی مذاکراتی ما برای این رسیدن به اهداف، بحث دیگری است. 

** سخنان وزیر امورخارجه انگلیس تحریف شد

واعظی درباره حاشیه های سفر وزیر امورخارجه انگلیس به ایران و سوء برداشت ها از برخی اظهارات او توضیح داد: وی نه ایران که منطقه را به عنوان انبار باروت مطرح کرد، اما بی بی سی به غلط گفته که منظور او ایران بوده که این شبکه در اثر فشارها عذرخواهی و آن را اصلاح کرد. گزارشی که امروز آقای ظریف در دولت ارائه داد، اعلام کرد که او خیلی مودبانه و منعطف بوده و در تلاش بوده است که به تفاهم برسند. نباید این سفرها و دستاوردهای آن را با شیطنت bbc از بین ببریم. 

** FATF ارتباطی با برجام ندارد

واعظی درباره سازوکار SPV و ارتباط آن با FATF، گفت: بنای ما فعلا پیوستن به اف ای تی اف نیست و هدف این است که ما در لیست سیاه قرار نگیریم. در تلاش هستیم این ۴ لایحه ای که به مجلس رفته را به تصویب برسانیم. در این صورت ما قطعاً به لیست سیاه نخواهیم رفت و می توانیم با بانک‌های دنیا عملیات انجام دهیم و تعامل داشته باشیم. 

رییس دفتر رییس جمهور تاکید کرد: مسئله برجام و اروپا هیچ ارتباطی به این موضوع ندارد و اگر ما بهترین رابطه را با همه کشورهای دنیا داشته باشیم و برجامی هم وجود خارجی نداشته باشد، اگر ما این چارچوب استانداردها را قبول نکنیم در همکاری‌های مالی و بانکی با مشکل روبرو خواهیم شد. حتی با کشورهای بسیار دوست مانند ترکیه.

منبع: خبرگزاری ایرنا


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین