کد خبر: ۵۵۸۸۳۱
تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۱
برای مبارزه با خشونت علیه زنان؛
دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد: امسال جنبش جهانی ملل متحد به منظور اتحاد برای امحای خشونت علیه زنان و دختران از موضوع «جهان را نارنجی کنید» دفاع می‌کند.
آفتاب‌‌نیوز :
به گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، آنتونیو گوترش روز یکشنبه در پیامی به مناسبت روز جهانی امحای خشونت علیه زنان (25 نوامبر) اعلام کرد: امسال جنبش جهانی ملل متحد به منظور اتحاد برای امحای خشونت علیه زنان و دختران، حمایت برای بازماندگان را مورد تاکید قرار می‌دهد و از موضوع «جهان را نارنجی کنید» دفاع می‌کند که از نارنجی به عنوان رنگ اتحاد و هشتگ HearMeToo (به من گوش دهید) حمایت می‌کند.

وی افزود: این هشتگ برای ارسال پیام روشن «خشونت علیه زنان و دختران باید اکنون خاتمه یابد و همه ما نقشی برای ایفا کردن آن داریم» طراحی شده است.

گوترش اضافه کرد: این برنامه 500 میلیون یورویی، بازماندگان خشونت علیه زنان و مدافعان حقوق زنان را توانمند خواهد کرد تا عاملان تغییر در خانه‌ها، جوامع و کشورهای خود باشند و اگرچه این سرمایه‌گذاری نخستین، مهم است ولی در مقایسه با نیازها کمک اندکی است. 

وی افزود: باید به آن به عنوان سرمایه‌گذاری ابتدایی برای نهضتی جهانی نگریست. چون تا زمانی که نیمی از جمعیت جهان یعنی زنان و دختران نمی‌توانند زندگی بدون ترس، خشونت و ناامنی روزانه را تجربه کنند، به حق نمی‌توان گفت ما در جهانی منصفانه و برابر زندگی می‌کنیم.

در بخشی دیگر از پیام دبیر کل سازمان ملل متحد آمده است: خشونت علیه زنان و دختران در جهان فراگیر است. بی‌حرمتی اخلاقی نسبت به تمامی زنان و دختران نشان از بی‌شرمی بر تمامی جوامع و مانع اصلی در برابر توسعه فراگیر، برابر و پایدار است.

وی خشونت علیه زنان و دختران را مساله حقوق بشر بنیادی دانست و افزود: در بطن خشونت علیه زنان و دختران، کمبود شدید احترام نمودار است یا به عبارتی ناکامی مردان در به رسمیت شناختن برابری ذاتی و منزلت زنان پدیدار می‌گردد.

گوترش به گونه‌های مختلف خشونت اشاره کرد و گفت: خشونت خانگی، قاچاق زنان، خشونت جنسی، خشونت در زمان مخاصمات، ازدواج کودکان و نسل‌کشی زنان، اثرات گسترده بر خانواده‌ها و جوامع دارد و خشونت علیه زنان به صورت مستقیم با مسائل گسترده‌تر قدرت و کنترل جوامع ما گره خورده است.

منبع: ایرنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین