کد خبر: ۵۶۱۵۷۸
تاریخ انتشار : ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اینکه یکی از اهداف برنامه دانشگاه علوم پزشکی تا سال 2020، شناسایی 90 درصد از مبتلایان به ایدز است، گفت: در استان کردستان باید 1200 فرد مبتلا را شناسایی کنیم اما تاکنون فقط 594 نفر شناسایی شده‌اند.
آفتاب‌‌نیوز :
فرزام بیدارپور در همایش روز جهانی ایذر که با چند روز تاخیر شب گذشته در دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد، اظهار کرد: «برای آگاهی از سلامتی خود، من هم آزمایش ( HIV ) می‌دهم» این جمله شعار روز جهانی ایدز در سال 2018 است.

وی تصریح کرد: هدف از برگزاری روز جهانی ایدز در دانشگاه علوم پزشکی آشنایی دانشجویان به بیماری ایدز است چرا که آنها پیام رسان و سفیرهای سلامت برای افراد جامعه هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، افزود: این بیماری ویروسی واگیردار مزمن، سیستم ایمنی بدن را مورد هدف قرار داده و آن را آنچنان دچار ضعف می‌کند که در نهایت به انواع بیماری‌ها از جمله سرطان و بیمارهای عفونی مبتلا شده و فرد را از بین می‌برد.

بیدارپور با اشاره به اینکه 30 سال از شناخت بیماری ایدز می‌گذرد، بیان کرد: بعد از شناخت بیماری ایدز بین افراد جامعه در گذشته، بیشترین امید به زندگی برای این افراد حدود 5 تا 15 سال در نظر گرفته می‌شد.

وی عنوان کرد: خوشبختانه امروز با پیشرفت تکنولوژی و علم، طول عمر افراد مبتلا به ایدز به 60 سال افزایش یافته و این یک درمان کامل است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ذکر کرد: با توجه به آمارها، قبل از سال 2005، در جهان حدود 2.5 میلیون نفر در سال مبتلا به بیماری ایدز بودند اما اکنون این تعداد به یک میلیون و 800 نفر کاهش یافته است.

بیدارپور با اشاره به اینکه اهداف برنامه تا سال 2020، شناسایی 90 درصد از مبتلایان به ایدز است، افزود: در استان کردستان باید یک هزار و 200 فرد مبتلا را شناسایی کنیم اما تاکنون فقط 594 نفر یعنی در طول سال 28 نفر و در ماه سه نفر شناسایی شده‌اند.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت متعهد به اجرای برنامه‌هایی برای کنترل این بیماری است، گفت: استان کردستان تا کنون 47 درصد افراد مبتلا به ایدز را شناسایی کرده و فاصله زیادی با 90 درصد داریم، با آزمایش‌های گسترده در استان می‌توانیم افراد مبتلا را زودتر شناسایی و تحت کنترل قرار دهیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، افزود: افراد مبتلا بعد از شناسایی تحت درمان دارویی و خدمات قرار گرفته تا طول عمر 60 ساله را دنبال کنند.

بیدارپور گفت: بسیاری از مبتلایان به دلیل مسائل اجتماعی و شناخته نشدن در بین افراد جامعه رغبتی به درمان و تحت پوشش ندارند و این در حالی است که اگر یک درصد شناسایی و کنترل شود 1.5 درصد افراد جامعه به این بیماری مبتلا نمی‌شوند.

وی بیان کرد: بار ویروسی افراد مبتلا به ایدز پس از شناسایی و تحت درمان قرار گرفتن، آنقدر کاهش می‌یابد که غیر قابل اندازه گیری شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، خاطرنشان کرد: راه‌های ابتلا به بیماری ایدز از طریق رابطه جنسی از فرد آلوده، روش انتقال مادر مبتلا به نوزاد و سرنگ آلوده در بین معتادین و هر سرنگ و سوزن آلوده‌ای که از دندان پزشکی‌ها و بیمارستان‌ها استفاده شود.

بیدارپور در پایان یادآور شد: امکان تولد فرزند سالم توسط زنان باردار مبتلا به ایدز پس از درمان، 99.9 درصد لفزایش می یابد و زایمان به روش سزارین و بدون آسیب به نوازد، انجام می‌گیرد.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین