کد خبر: ۵۶۲۴۲۱
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۷
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
رعایت حقوق بشر برای جمهوری اسلامی یک ضرورت ادامه حیات است| به آینده امیدوار باشیم
وزیر امور خارجه با بیان اینکه بنده هم از ابتدا در کار حزبی حضور نداشتم، گفت: سیاست خارجی حوزه منافع ملی است و محل درگیری‌های جناحی نیست. ظریف افزود: چرا کیهان و صداوسیما بخش اول جمله اوباما را تیتر می‌کنند که «اگر می‌توانستیم یک پیچ‌ومهره از هسته‌ای ایران باقی نمی‌گذاشتیم» اما جمله بعد را که می‌گوید «اما نمی‌توانیم»سانسور می‌کنند؟ چرا نمی‌خواهند غرور ملی ایرانیان حفظ شود؟ باور کنید همه‌مان در یک کشتی نشسته‌ایم/بپذیریم منافع ملی جناحی نیست ما در یک کشتی نشستیم/آنهایی که با ما بدند اصلا توجه ندارند که چه کسی رییس جمهور است و چه کسی وزیر است؛ بپذیریم که در یک کشتی نشستیم
آفتاب‌‌نیوز :
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: رعایت حقوق بشر یک الزام اخلاقی برای ایران نیست بلکه یک ضرورت امنیت ملی است. مردم را به عنوان پشتوانه امنیت ملی خودمان نیاز داریم و ما بدون مردم، هیچ هستیم.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ محمدجواد ظریف روز جمعه در چهارمین کنگره سراسری حزب ندای ایرانیان اظهار داشت: سیاست خارجی حوزه منافع ملی است و حوزه درگیری منافع جناحی نیست. من خوشحال شدم که آقای خرازی جلسه را تشکیل دادند و از احزاب مختلف از جمله احزاب اصولگرا دعوت کردند که در مورد محور منافع ملی و ضرورت تمرکز بر منافع ملی و رعایت ملاحظات منافع ملی در همه بخش‌های سیاسی داخلی بحث و گفت و گو شود.

ظریف: سیاست خارجی حوزه درگیری‌ جناحی نیست/ به آینده امیدوار باشیم

وی ادامه داد: ایران ما کشور قدرتمند و تاثیرگذاری است و ما همواره تاثیرگذار بوده ایم و تاثیرگذار خواهیم ماند. این یک واقعیت است که در چهل سال گذشته که هیچ، در هفت هزار سال گذشته ثابت شده است و ان شاءالله در آینده هم کماکان به ثبوت خواهد رسید.

وزیر امور خارجه ادامه داد: آنچه که ایران را قدرتمند کرده بیش از هرچیز مردم ایران است و این مردم ایران هستند که مبنای قدرت ما هستند.

وی خاطرنشان کرد: به محیط اطراف نگاه کنید هر چه را که می‌خواهید به عنوان مبنای قدرت در نظر بگیرید؛ اگر ظرفیت اقتصادی مبنای قدرت است، اگر مبنای قدرت هزینه‌های نظامی است، اگر مبنای قدرت داشتن سلاح هسته‌ای است، اگر مبنای قدرت حمایت خارجی است، در همه این عوامل همسایگان ما از ما جلوتر هستند.

ظریف افزود: یکی از همسایگان ما عضو ناتو است. دو همسایه هم بمب هسته‌ای دارد، هزینه‌های تسلیحاتی تعدادی از آنها چه داخلی و چه بر اساس هر فرد ده‌ها برابر ماست.

وزیر امور خارجه ادامه داد: هزینه تسلیحاتی و بودجه دفاعی ایران برای هر فرد در کل منطقه خاورمیانه پایین‌ترین است، مصر دومین کشور بزرگ خریدار اسلحه در خاورمیانه است که بیشتر این سلاح ها که کمک نظامی می دهند، در هزینه تسلیحاتی نمی آید.

وی با بیان اینکه عربستان سعودی سال گذشته 69 میلیارد دلار هزینه خرید سلاح کرد، افزود: جمهوری اسلامی با همه هر چیزی که دارد، کل بودجه دفاعی آن زیر 16 میلیارد دلار است. آنچه که ما را قدرتمندترین کشور منطقه کرده مردم است و این مردم هستند که توانستند کشور ما را قدرتمند کنند.

وی با اشاره به اظهارات یکی از سناتورهای آمریکا اظهار داشت: وی گفته است اگر ما پشت عربستان نبودیم، ظرف یک هفته سعودی ها مجبور بودند فارسی حرف بزنند. ترامپ می‌گویند عربستانی ها دو هفته بدون ما زندگی نمی‌توانستند بکنند.

ظریف گفت: من به عنوان یک مسلمان شرمم می آید و به عنوان فردی که در این منطقه زندگی می‌کند، احساس خجالت می کنم که در مورد همسایگان ما چنین می‌گویند. اما همزمان افتخار می‌کنم که بگویم 40 سال است به رغم فشارهای شما ما آنچنان ایستاده ایم که اگر یک هفته فشارتان را بردارید، همسایگان ما خیال می‌کنید باید فارسی حرف بزنند که اشتباه می کنید. 

وی تصریح کرد: مردم ما در لحظات تاریخ‌ساز همواره در اقتدار کشور و نظام و مملکت همفکری و همکاری می کنند. این مردم را باید پاس بداریم و باید این مردم را بشناسیم و از این سرمایه بزرگ اجتماعی حراست کنیم.

ظریف افزود: با اعتقاد عرض می‌کنم که رعایت حقوق بشر برای جمهوری اسلامی یک تکلیف قانونی و یک امر اخلاقی نیست؛ حتی یک وظیفه اسلامی نیست بلکه بالاتر از آن یک ضرورت ادامه حیات است.

وی یادآورشد: ابزارهای قدرت و اقتدار تغییر کرده است، شما وقتی درباره قدرت صحبت می‌کنید، فقط درباره قدرت نظامی و اقتصادی و حتی قدرت منطقه صحبت نمی‌کنید، بلکه درباره منظومه‌ای از ابزارها صحبت می‌کنید و این ابزارها است که توان تاثیرگذاری استقلال و دادن این امکان به شما است که بتوانید بدون دخالت بیگانه تصمیم بگیرید و اینها برای ما قدرت می آورد.

وزیر امور خارجه یادآور شد: برای همین است که لیندسی گراهام می‌گوید اگر ما حمایت نکنیم (سعودی ها) ظرف یک هفته فارسی صحبت می‌کنند چون می‌دانند که ما قدرتمان را از هیچ منبع خارجی نگرفتیم که بتوانند آن را برای ما محدود کنند بلکه قدرت ما درون زا است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: برای همین هم هست که من اطمینان می‌دهم همه باید نسبت به آینده امیدوار باشیم چون آینده ما بهتر است.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: مشکلی داریم که فکر می کنم حل این مشکل می تواند به مبنای وحدت ملی باشد و می خواهم این مشکل را بی پرده بیان کنم؛ مشکل این است که از طیف های مختلف فکری ما و از کسانی که طرفدار تعامل با دنیای غرب هستند، کسانی که اسمشان را می گذارند دلواپس، یک باور غلط دارند و آن این است که دنیا را در غرب می‌بینند.

ظریف افزود: بزرگترین مخالفان تعامل با غرب، غرب را مرکز جهان می بینند و برای همین هم خودشان را با ذهنیت غرب تعیین می‌کنند اما تحول عمده‌ای در دنیا اتفاق افتاده است که ما باید این تحول را بشناسیم و آن تحول این است که دنیای امروز ما دنیای پساغربی است.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: دنیای امروز ما دنیای پساغربی است. در قرن 16 و 17 هر اتفاقی که در دنیا تاثیرگذار بود، در غرب و در اروپا اتفاق می‌افتاد اگر اتفاقی در آسیا یا خاورمیانه یا حتی در آمریکا می افتاد، تاثیری در نظام بین الملل نداشت یعنی دنیا مساوی با غرب بود و این واقعیتی بود که در صحنه بین الملل وجود داشت. 

ظریف: پشتوانه امنیت ملی ما مردم هستند

ظریف اضافه کرد: اما آن دوران تمام شد و دوران جدیدی پیدا شد که هر چه در دنیا اتفاق می افتد، غربی ها در آن تاثیرگذار اصلی بودند یعنی اگر اتفاقی در آفریقا یا آسیا می افتاد، آن اتفاق در غرب همراهی شده بود و بازیگران و کنشگران اصلی اتفاقات در غرب بودند. 

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: عادت کرده ایم که هر وقت تحولی اتفاق می‌افتد، بگوییم حتما غربی‌ها می‌خواهند این طرف شود یا آن طرف شود و برای همین هست کسی که معتقد است باید با تعامل کار کرد، می‌گویند با غرب کار می کند و کسی هم که می‌گوید باید با مقاومت کار کرد، می‌گویند در مقابل غرب مقاومت کنیم. 

وی ادامه داد: در هر دوی اینها یک محور مبنایی اتکایی هست و آن اینکه غرب مرکز است؛ در صورتی که دنیا امروز عوض شده است و غرب مرکز عالم نیست. من نمی گویم غرب قدرت بسیار مهم نیست، شکی هم در آن نیست اما غرب تمام دنیا نیست همانطور که سیاست نگاه به شرق معنی نمی‌دهد که سیاست نگاه به غرب؛ هم غرب به شرق نگاه می کند چرا که در اکثر کشورهای غربی بزرگترین شریک تجاری‌شان چین است و هم شرق به غرب نگاه می کند و بزرگترین شریک تجاری چین هم کشورهای غربی است. 

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: بیشترین میزان سرمایه چین در آمریکا است برای همین بیشترین میزان سرمایه اگر تصمیم بگیرد نحوه دیگری عمل کند، می‌تواند آمریکا را فلج کند. 

ظریف با بیان اینکه دوران قدر قدرت غرب تمام شده است، افزود: این به نفع ماست اما خودمان نمی خواهیم باور کنیم. آقای ترامپ در جایی نشسته است که هزینه تسلیحاتی آن معادل هزینه تسلیحاتی کل دنیاست؛ یعنی آمریکا سالانه 650 میلیارد دلار هزینه دفاعی و نظامی دارد و روسیه 220 میلیارد دلار و بعد هم عربستان است با 67 میلیارد دلار. 

وی گفت: مجموعه هزینه‌های نظامی دنیا به اندازه هزینه نظامی آمریکا نمی‌شود. اما مجبور است برای اینکه به ایران فشار بیاورد، نمایندگانی را به دنیا بفرستد. 

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: اقتصاد آمریکا حاکم بر دنیا است اما مجبورند با این همه قدرت، نماینده بفرستند و بگویند اگر با ایران معامله کنید، ویزای آمریکا به شما نمی‌دهیم. این نشان دهنده آن است که آن قدرت و توانمندی به پایان رسیده است و آمریکا نمی‌تواند خواسته‌های خود را اجرا کند.

ظریف تصریح کرد: آمریکا نمی تواند خواسته های خود را اجرا کند به شرطی که ما همه چیز را در آمریکا نبینیم و همه نگاهمان را در آمریکا متمرکز نکنیم و خیال نکنیم هر چیز در این کشور اتفاق می‌افتد، یک سر آن در آمریکا است. 

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی کنشگر است و موضوع کنش نیست؛ دنیا امروز کنشگر است و موضوع کنش نیست دولت‌ها زمانی فکر می‌کردند که قدرت اصلی در دنیا هستند برای همین به مردم می گفتند که اینها اتباع ما هستند و الان هم از کلمه تبعه و سابجکت استفاده می‌کنیم که موضوع است و از خودش هیچ چیز ندارد. 

وزیر امور خارجه افزود: زمانی فرد انسانی را موضوع می دانستند اما کم کم در حوزه اقتصاد شرکت های اقتصادی آمدند و دست دولت ها را بستند، بعد در حوزه فرهنگ و ارتباطات این ذهنیت را به هم ریختند و بعد هم نوبت حوزه عواطف بود که در اختیار دولت ها نیست. 

ظریف خاطرنشان کرد: کدام دولت می‌تواند امروز اطلاعات را کنترل کند؛ الان ترامپ دشمن رسانه شده است و می گوید اطلاعات دروغین می‌دهید. دولت دیگر نمی تواند اینها را کنترل کند. شما در خانه تان نشسته اید و پشت موبایل می توانید چیزی تولید کنید که بعد از چند ساعت در دنیا بپیچد و این دنیای امروز ماست که انحصار را از اختیار دولت ها خارج کرده است. 

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: زمانی که داعش به عنوان بازیگر غیردولتی می تواند خشونت سازمان یافته را که از انحصارات اصلی دولت‌ها بود، در اختیار خود بگیرد، این زمان دیگر نمی توانیم حتی اگر بخواهیم تصور کنیم که مقدرات ما را دولت ها تعیین می کنند و دولت ها در جای دیگری تصمیم می گیرند. باید این واقعیت را بپذیریم. 

وزیر امور خارجه گفت: اگر این واقعیت را بپذیریم آن وقت می توانیم وارد دنیای کنشگری شویم. ما کنشگر هستیم و می‌توانیم آینده خودمان را رقم بزنیم و این آینده را باید با عقلانیت و دید درست رقم زد. 

وی با بیان اینکه اشتباه در دوران ما خیلی هزینه بر است، افزود: زمانی صدام خیلی قدرتمند بود و احساس می‌کرد که می‌تواند این قدرت موقت را تبدیل به قدرت دائم بکند یا میلوشویچ که این اشتباه را مرتکب شد. 

ظریف یادآور شد: اشتباه محاسبه می تواند کشوری را از اوج قدرت به حضیض ذلت برساند. همیشه در دوران های انتقالی همین طور بوده است و در دوران های انتقالی حکومت ها نابود شدند و دولت های جدید آمدند. 

وی با بیان اینکه آمریکا در دوران انتقالی قدرت اصلی دنیا شد، اظهار داشت: در دوران انتقالی اگر خوب تشخیص دهید، می توانید چندین برابر خودتان کنشگری داشته باشید. 

ظریف در ادامه به قطر اشاره کرد و گفت: میزان کنشگری قطر را نگاه کنید چقدر به قدرتش همسانی دارد، میزان کنشگری سایر قدرت های کوچک را نگاه کنید؛ این بر اساس محاسبات درست است و بر اساس فهم آینده است. 

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: باید بپذیریم که می‌توانیم کنشگر عمده باشیم. من نگرانی ام از این است ما خیال می‌کنیم اگر آمریکا برجام را پذیرفت، حتما چیزی برای آمریکا خوب بود که پذیرفت اگر نبود چرا باید بپذیرد. 

وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما جمله آقای اوباما را که می گوید «اگر می توانستم، نمی‌گذاشتم یک پیچ و مهره از برنامه هسته ای ایران باقی بماند» تیتر می کنیم اما جمله بعدی را که می گوید «ولی نمیتوانم» تیتر نمی کنیم. چرا روزنامه کیهان به جای اینکه نمی توانم را تیتر کند و غرور ملی را بالا ببرد، قسمت اول را تیتر می کند. 

وی گفت: چرا وقتی آقای پمپئو در شورای امنیت می‌گوید ما در قطعنامه 1929 چه چیز را از دست داده ایم، آن را تیتر نمی کنید و چرا نمی‌گویید این مردم این امکان را از آمریکا گرفتند؛ به خاطر اینکه در جاهایی که هنوز ذهنیت ضدیت با آمریکا دارد و ضدیت با آمریکا بلندترین صدا را دارد، باورشان نشده است که آمریکا را می توان شکست داد. 

ظریف در عین حال گفت: این به این معنا نیست که بنده کاری کردم اگر این مردم این قدر استوار نایستاده بودند و نشان نداده بودند که با حاکمیت قهر نمی کنند و نشان نداده بودند که درک می کنند مشکلاتی را که کشور دارد برای هیچ نماینده‌ای از این مردم کسی تره خورد نمی‌کرد. 

ظریف افزود: آنکه پشت میز مذاکره بود، مردم بودند ما نبودیم. مردم بودند که توانستند این کار را بکنند ما باید خودمان این مردم را باور کنیم و مردم هم اجازه ندادند که امیدشان به آینده و اطمینان‌شان از شرایط بهتر را چه ترامپ و چه کسانی که بر اساس اشتباه محاسبه در داخل حرف ترامپ را تکرار می‌کنند، غرور مردم ما را بشکنند. 

وزیر امور خارجه تصریح کرد: اولا بپذیریم منافع ملی جناحی نیست و همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم آنهایی که با ما بد هستند، اصلا توجهی به این ندارند که چه کسی رئیس جمهوری است و چه کسی وزیر و چه کسی نماینده است. امروز موجودیتی به نام ایران و کشوری با عرض و طول توانمندی منابع و موقعیت جغرافیایی و توان انسانی ایران هدف است. 

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: همه ما و هر که ایرانی است و دلش برای این آب و خاک می تپد و خانواده‌اش در ایران است، باید بپذیریم که در یک کشتی نشسته‌ایم و نیاز داریم با هم ایران بهتری بسازیم که شما جوانان می سازید و ان شاالله ایران بهتری برای خود و فرزندانتان خواهید ساخت. 

ظریف: پشتوانه امنیت ملی ما مردم هستند

منبع: خبرگزاری ایرنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
0
6
به قول سپهری چقدر زود دیر میشود!!!
اقای ظریف ، خیلی وقته که مردم رو از دست داده اید. مردم ...اعتمادی ندارند. به هیچ کدام..!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
0
3
اقای ظریف همه ....اونا اونور اب هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
1
2
خدا به ظریف صبر و استقامت در مقابل هم وطنان کارشکن امورات شیعیان بدهد.
همه کشورها دوستان خاله خرسه با اصطلاحات خودشان نصحیت
شده , وبا تکرار هشدار و به مردم معرفی می شوند .
خاله خرسه. روسیه دوست در ایران زیاد نیستند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
1
0
خیلی دیر دارید این حرفها را میزنید اونهم حرف،! دریغ از یک اقدام عملی در برابر این کشور خراب کنها!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
1
0
متاسفانه دیرشده واب رفته به جوب برنمیگردد.مخصوصا اب رفته رادوستان نادان جاری کرده اند.وهنوز هم ته مانده اش را ازدست میدهند.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
1
0
۴ سال پیش کاش این چیزارو‌میگفتی .‌
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
1
0
یخورده دیگه دیر شده برای این حرفها جناب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
1
1
خدا به ظریف صبر و استقامت در مقابل هم وطنان کارشکن امورات شیعیان بدهد.
همه کشورها دوستان خاله خرسه با اصطلاحات خودشان نصحیت
شده , وبا تکرار هشدار و به مردم معرفی می شوند .
خاله خرسه. روسیه دوست در ایران زیاد نیستند .
عادل
|
Russian Federation
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
1
1
آفای ظریف شما در ایران زندگی می کنید اینجا یه عده سالهاست منافع ملی رو تا حد خواسته های ناحق سیاسی خودشون پایین آوردن همو نهای که برای احمدی نژاد سوت و کف می زدنند و مخالفان ایشون رو ملحد می دونستن تاب نتایج مثبت برچام رو نداشتن به هر کاری دست زدند تا برجام به فرجام نرسه و مردم روی آرامش رو نبینن فقط بخاطر اینکه برجام نتیجه تلاش جناح مخالفشون بود و بی لیاقتی چند ساله این دوستان در حل بحران هسته ای رو نشون داد و رئیس جمهور شدن ترامپ با کمک روسیه هم که مزید بر علت شد تا دنیا دوباره گرفتار افراد بی مغز تندرو بشه و شد اینی که شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
0
1
آقای ظریف شما معلوم نیست داری چی میگی؟گاه به تخته میزنی وگاه...دوست داری همه بگند احسن ولی نه آقای دکتر احتمالن ازهردومسیر بمونی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
0
1
به قول کم به مردم ظلم وبه کشور ستم کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
1
1
خیلی بعید میدونم این حضراتی که به سخنان جناب آقای دکتر ظریف ایراد گرفتن همهء گفته های ایشان را خونده باشند ! ویا فهمیده باشند وشاید پیروان حسین (کیهانی ) باشند ! انصاف داشتن یکی از فضائل اخلاقیست که بعضیها فاقد آن هستند ! شما اگر تیتر های کیهان در چهار سال اول دولت روحانی ومدتی که از دور دوم ریاست ایشان گذشته است را نگاهی بیندازید روزی نیست که تیترهای وحدت شکن وحمله به دولت روحانی را نداشته باشد ! تحلیل بسیار منطقی وبا عباراتی سلیس وزیبای دکتر ظریف گویای خیلی از چیزهاست را نه صدا وسیما میبیند و نه کیهان ونه بعضی از تریبون های هفتگی ! آنهمه تلاش و رنجی که دکتر ظریف در خصوص برجام کشید وبرد ؛ اینها همنوای با ترامپ به باد انتقاد گرفتند ! تخم لقّی که دولت احمدی نژاد بر جا گذاشته بود را دکتر ظریف و تیم همراهش به زحمت عوض کردند وبرخی به جای قدردانی ؛ با ناسپاسی بد جلوه دادند ! انصافمان کجا رفته ؟
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
0
1
واقعا آدم نمیداند چی بگوید.
بهادل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
0
0
صحبت های دکتر کاملا صحیح و منطقی بودند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
0
1
متاسفانه به ظریف مخصوصا زیاد حمله میکنند نقط قوت دولت روحانی را سعی میکنند از کار بیاندازندصحبتهای ایشان را طبق عادتی که دارند تقطیع میکنند و شروع میکنند به تخریب عده ای هم کهاهل مطالعه نیستند دربست حرفهای دشمنان ظریف را قبول میکنند مثلا یکی از صحبتهایی که مدتها مانور میدادند این بود که امریکا اگر بخواهد به ایران حمله کند بایک بمب تسلیحات مارا از کار می اندازد ولی از مردم ما میترسر قدرت ما در مردم ماست صحبتهای همیشگی ظریف است دشمنان از مردم ما میترسد را حذف کردند و روی امیرکا با یک دگمه تسلیحات مارا از کا می اندازد مانور دادند و از این مسائل زیاده متاسفانه و همیشه هم تخریب منافع ملی در کاره همان چیزی که اسرائیل میخواهد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x