کد خبر: ۵۶۵۹۸۹
تاریخ انتشار : ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۲
ابراهیم پشت کوهی که نمایش «مثل آب برای شکلات» او همچنان توقیف است، با ابراز امیدواری از اینکه پس از ارائه توضیحات لازم در دادگاه مشکل نمایش حل شود، گفت: ای کاش دولت چاره‌ای بیندیشد تا این‌گونه مشکلات درون صنف حل شده و به بحران تبدیل نشوند.
آفتاب‌‌نیوز :
نویسنده و کارگردان نمایش «مثل آب برای شکلات» که نمایش‌اش پس از 10 شب اجرا، بیشتر از دو هفته است که به دلیل انتشار یک تیزر بدون مجوز در فضای مجازی توقیف شده است، درباره آخرین پیگیری‌هایش برای رفع توقیف نمایش در گفت‌وگویی با ایسنا توضیح داد: چند روز قبل طبق ابلاغیه‌ای که برای تفهیم اتهام به دستم رسیده بود، به دادگاه رفتم تا با قاضی صحبت کنم ولی گفتند روز مشخصی را خودشان اعلام می‌کنند و فعلا منتظر هستم تا با تعیین روز، شرایط برای بررسی این مسئله فراهم شود. امیدوارم مشکل برطرف شود، چون این نمایش به لحاظ محتوا و مجوز هیچ اشکالی نداشته و تنها ایراد آن به تیزری مربوط بوده که برای دو سال قبل است و کمتر از یک دقیقه هم زمان دارد. البته وقتی این تیزر در فضای مجازی پخش شد، آن را از تمام صفحه‌های رسمی نمایش حذف کردیم.

او با تاکید بر اینکه نمایش «مثل آب برای شکلات» در سال‌های قبل هم با مجوز و بدون مشکل اجرا شده و برای اجرای جدید باز هم بازبینی شده و مجوز گرفته است، گفت: آقای کرمی (مدیرکل هنرهای نمایشی) به من گفته بود اگر تیزر از فضای مجازی جمع‌آوری شود، مسئله توقیف نمایش حل می‌شود، اما بعد گفته شد به‌خاطر تیزر، مشکل نمایش، قضایی است. حال تقاضای من این است که با توجه به اینکه «مثل آب برای شکلات» برای این دوره اجرا از اداره کل هنرهای نمایشی بدون هیچ مشکلی مجوز گرفت، آن را از توقیف در اداره کل هنرهای نمایشی خارج کنند تا بتوانم برای ادامه کار بهتر پیگیری کنم. 

پشت‌کوهی ادامه داد: اتفاقی که افتاده ناراحت‌کننده است اما این ناراحتی برای خودم نیست، چون با وجود اینکه توقیف نمایش خسارت مادی و معنوی زیادی به گروه وارد کرده، بیشتر به‌خاطر باب شدن یک اتفاق ناراحت هستم که هیچ ارتباطی هم به کلیت و محتوای نمایش ندارد و در حال فراگیر شدن هم هست.

او با تاکید بر اینکه « اداره کل هنرهای نمایشی اذعان دارد که نمایش مشکلی ندارد» افزود: امیدوارم دولت راهکاری پیدا کند تا این مسائل درون صنف حل شوند، نه اینکه یک تیزر کمتر از یک دقیقه به بحران تبدیل شود و اعضای گروه نمایشی بویژه آن‌هایی که از بندرعباس به تهران آورده‌ام و زندگی‌شان به این کار گره خورده، این چنین دچار آسیب شوند. حتی به نظر می‌رسد برای رسیدگی و برطرف شدن این آسیب، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید ورود کند چون این اتفاقی است که کل جامعه تئاتر در حال درگیر شدن با آن است و شاید باید فردی مسلط به مسائل قضایی به نمایندگی از هنرمندان این گونه ماجراها را پیگیری کند. 

او گفت: امیدوارم با صحبتی که با قاضی در دادگاه خواهم داشت، این مشکل حل شود، ضمن اینکه به نظرم خانه تئاتر هم باید در این مسئله به طور جدی ورود و راهکار قانونی برای مشکلاتی از این دست پیدا کند؛ وگرنه به زودی لیست بلندی از کارهای توقیفی در تئاتر تهیه می‌شود که جز آسیب‌های روحی و مالی و دلسردی گروه‌ها هیچ ارمغانی به همراه ندارد.

محسن امیری ـ مدیر پیشین شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی ـ اواخر آذرماه در گفت‌وگویی با ایسنا بیان کرده بود: این نمایش توقیفِ قطعی است چون تیزر آن مجوز نداشته و تایید نشده بود و ما به مجرد اطلاع اقدام کردیم.

او در پاسخ به اینکه در شرایطی که خود نمایش مشکلی برای اجرا نداشته چرا بخاطر یک تیزر چنین نگاه حذفی‌ای در اداره کل هنرهای نمایشی وجود دارد؟ گفت: براساس شرایط، مدیر کل هنرهای نمایشی اینطور صلاح دانست و این تصمیم آقای کرمی است.

در خلاصه داستان نمایش «مثل آب برای شکلات» آمده است:‌ «در جنوب مکزیک رسمی وجود دارد که بر اساس آن دختر خانواده تا زمانیکه مادرش زنده است حق ازدواج ندارد. "تی تا" دختر کوچک "ماما النا" عاشق می شود»

رؤیا نونهالی، بهنام پانیزه، معصومه بیگی، فاطمه جعفری، سارا شاهی، افسانه پرمر، علیرضا سرحدی، مسعود خادمی، سارینا ترقی، فاطمه احسانفر، غزل لوری و محمد شورانی بازیگران این نمایش هستند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین