کد خبر: ۵۶۷۲۵۶
تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۱
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
وضعیت الان به شکل حجاب اجباری نیست و اگر غیر از وجه و کفین بقیه بدن پوشیده باشد حجاب است
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که اگر موضوع حجاب به رفراندوم گذاشته شود اکثریت جامعه به آن رای خواهند داد. بنابراین فکر نکنید اگر نظرسنجی برگزار شود همه به بی‌حجابی رای خواهند داد.
آفتاب‌‌نیوز :
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که اگر موضوع حجاب به رفراندوم گذاشته شود اکثریت جامعه به آن رای خواهند داد.

به گزارش آفتاب‎نیوز، علی مطهری در سخنرانی خود با موضوع حجاب که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، گفت: من بر اساس شناختی که از جامعه دارم می‌گویم همین امروز اگر برای حجاب رفراندوم برگزار کنیم جامعه به حجاب رای می‌دهد. البته در مسائل فکری و ایدئولوژیک کسی نظرسنجی برگزار نمی‌کند، اما بخشی از همین خانم‌های بی‌حجاب و بدحجاب در رفراندوم به حجاب رای می‌دهند؛ زیرا آثار بی‌حجابی و بدحجابی را می‌دانند. بنابراین فکر نکنید اگر نظرسنجی برگزار شود همه به بی‌حجابی رای خواهند داد.

علی مطهری: حجاب را به رفراندوم بگذارید| بخشی از همین خانم‌های بی‌حجاب و بدحجاب در رفراندوم به حجاب رای می‌دهند| البته در مسائل فکری و ایدئولوژیک کسی نظرسنجی برگزار نمی‌کند

وی افزود: در حال حاضر جامعه ما به معنی واقعی اجبار در مورد حجاب وجود ندارد. اگر ما شکل خاصی از حجاب را اجبار کنیم مثلا بگوییم همه چادر به سر کنند یا روبنده بزنند این به معنی اجبار است، اما وضعیت الان به شکل حجاب اجباری نیست و اگر غیر از وجه و کفین بقیه بدن پوشیده باشد حجاب است.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این که در حال حاضر گشت ارشاد فعالیت چندانی ندارد یادآور شد: البته ما هم سخت گیری را نمی پذیریم اما الان هم درباره حجاب سختگیری نمی شود به هر حال موضوع حجاب صرفا  جنبه فردی ندارد و عدم رعایت آن به کل اجتماع ضربه می زند بنابراین در این جا الزام اشکالی ندارد اساسا فلسفه حجاب این است که جامعه تحریک نشود.

مطهری در ادامه یادآور شد: ازدواج در سیستم غربی آغاز محدودیت و ممنوعیت و در سیستم اسلامی پایان محدودیت و ممنوعیت است زیرا از نظر اسلام کامیابی جنسی باید در کانون خانواده باشد. و هر زن و مردی در کانون خانواده می تواند التذاذ جنسی داشته باشند. دلیل سست بودن پایه خانواده در غرب عدم رعایت این اصل است در حالی که روش اسلام باعث استحکام خانواده می‌شود.

وی با بیان این که ریشه حجاب در اسلام توجه به خانواده است  یادآور شد: از نظر اسلام زن و مرد حقوق متساوی و نه متشابه دارند. حتی شهید مطهری می‌گوید که من ثابت می کنم حقوق زنان بیشتر از مردان است.

وی در ادامه اضافه کرد: زنان در دوره ای یک شی گران بها بودند آن دوره دوره پرده نشینی زنان بود و مردان به آنها دسترسی نداشتند اما در آن دوران زن شخص نبودند بلکه شی بودند و نقش مستقیم در ساختن جامعه نداشت زیرا اساسا در جامعه حضور نداشت در دوره دیگر زن تبدیل به شخص شد استعدادهایش شکوفا شد اما کم ارزش شد زیرا حضورش در هر کوی و برزن آزاد بود و دسترسی مرد به او نیز آزاد بود در این دوره زن احترامش را از دست داد زن در مدل غربی همین است فردی که تخصص پیدا کرده و در ساختن جامعه نقش دارد اما ارزش و احترامش را تا حد زیاد از دست داد نظر اسلام این است زن هم شخص باشد هم گرانبها باشد و برای این که بی ارزش نشود تدابیری اندیشیده که یکی از آنها پوشش اسلامی است.

نایب رئیس مجلس عدم اختلاط در فعالیتهای اجتماعی و به حداقل رساندن روابط زن و مرد را از دیگر ضروریات در جامعه اسلامی عنوان کرد و گفت: اجتماع باید محیط کار و فعالیت باشد و هرگونه کامیابی جنسی منحصر در کادر خانواده باشد این تز اسلام است و بر این اساس ما نباید در جامعه تحریک جنسی داشته باشیم.

مطهری بهداشت روانی جامعه، استحکام خانواده ، استواری اجتماع و حفظ ارزش و احترام زن را از مزایای پوشش اسلامی عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از فلسفه های حجاب استحکام پیوند خانوادگی است به این معنا هر زن و مردی صرفا با همسر خود پیوند داشته باشند. ما در جمهوری اسلامی تلاشمان این بود همین روش را پیاده کنیم و افراط و تفریط نشود.

نایب رئیس مجلس گفت: غرب دچار بیماری برهنگی است تا 60 - 70 سال پیش چنین چیزی وجود نداشت اما الان غربیان به این سمت متمایل شدند در کشور ما هم آنجا که گرایش به فرهنگ غربی دارند دچار همین اسیبها هستند به عنوان مثال آمار طلاق در شمال تهران و مناطق مرفه بیشتر است و همین نشان می دهد ریشه اصلی طلاق مسائل فرهنگی  است نه مسائل اقتصادی. ما باید سبک زندگی اسلامی را ترویج کنیم که رکن مهم آن اهمیت دادن به نهاد خانواده است.

مطهری درباره تعدد زوجات در اسلام نیز گفت: خداوند این قانون را برای اداره جامعه گذاشته البته این موضوع برای همه جایز نیست و حتی المقدور باید رضایت همسر اول فراهم شود، نمی شود گفت این حکم بدی است زیرا برای حل این معضل اجتماعی پیش بینی شده است اگر مردی به دنبال هوسرانی شود شرایط برای او فراهم است اما کسی که زن دوم می گیرد تعهداتی هم دارد این را در کنار تز دنیای امروز بگذارید که در آن می گویند یک زن بگیر و چند معشوقه داشته باش.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان این که اختلافی درباره حد حجاب وجود ندارد افزود: آنچه اجماع بین فقها است این است که حجاب پوشش بدن به استثنای وجه و کفین است.

مطهری در ادامه در پاسخ به سوالی درباره ممنوعیت پوشیدن مانتوی جلو باز گفت: ممکن است این موضوع در بخشنامه یک اداره ای آمده باشد این اشکالی ندارد و یک اداره پوشش خاصی را به عنوان قانون خود قرار دهد.

مطهری همچین گفت: سرکش ترین غریزه، غریزه جنسی است به همین خاطر است که می گویند به نامحرم خیره نگاه نکنید و در محیط خلوت با هم نباشید به هر حال خدا زن را خودنما و مرد را چشم چران آفریده و برایشان این قوانین را گذاشته است.

نایب رئیس مجلس با اشاره به وجود مصادیقی از افراط در مورد حجاب گفت: این که ما بچه دبستانی را ملزم به چادر یا پوشیدن رنگ خاص کنیم افراط است ما باید کاری کنیم دختران در محیط جداگانه آزاد باشند حتی محیط جداگانه برای خانم ها درست کنیم مثل همین پارکهای اختصاصی زنان که کاری خوبی است که می تواند در آنجا ورزش و تفریح کند و آفتاب بگیرند وقتی الزام به حجاب می‌کنیم باید این امکانات را هم داشته باشیم. البته قبول دارم در مواردی افراط شده یا در گزینش ها چنین نگاهی وجود داشته است ما نباید از اسلام جلوتر برویم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
1
2
وجه و کفین!...اینا هنوز درگیر وجه و کفین هستن.حتما کفین را با تشدید بخوانید وگرنه غلط میشود!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
1
6
رفراندوم از بندهای قانون اساسی جمهوری اسلامی بود...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
1
9
چرا از طرف مردم حرف میزنند! رفراندوم بگذارید، با این مضمون و پرسش: که آیا حجاب اختیاری باشد یا اجباری؟
نه بصورت آری یا نه.
منتقد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
1
8
آقای مطهری لطفا یک توضیحی در خصوص آزادی کامل حجاب در کشورهای مسلمان سوریه ، لبنان ، امارات متحده عربی ، قطر و ... بفرمایید. چرا در این کشورها که زنان آزادانه حق انتخاب حجاب یا بی حجابی را دارند آثار مخربی دیده نمی شود؟ مخصوصا در کشورهای برادر و پاره تن " لبنان" و "سوریه" که کشور ما هزینه های جانی و مالی بسیاری در آنجا متحمل شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
4
سر مردمو با این مسائل نمیتونید گرم کنید. دوره سر کار گذاشتن مردم تموم شد.
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
7
علاوه بر حجاب نوع ...قانون اساسی نیز به رفراندم گذاشته شود.
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
7
تورا خدا رفراندوم بگذارید تا ما باحجابان هم به آزادی حجاب رای بدهیم....
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
4
البته خانمهای چادری هم احساس احترام و مصونیت بیشتری میکنند، وقتی خواهران بیچادر و "دیگر حجاب" آنها در آزادی پوشش خود را برگزینند، و مجبور به انتخاب چادر یا حتی حجاب جبری نباشند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
1
9
اقای مطهری مشکل اجباری بودن حجاب نیست بلکه محصور کردن عقاید زنان است... نه تنها ازادی های اجتماعی زنان گرفته شده بلکه حقوق خانواده را هم... جرات نداریم موسیقی گوش کنیم .فیلم های سینماکاملا کنترل شده است تاتر هم همینطور جشنواره موسیقی هم نداریم .فکر می کنند با سختگیری جوانان مسلمان تر می شوند در حالی که جامعه را ببینید ... ایا هدف ...همین بود؟
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
4
اگر به ترتیب شعار اصلی انقلاب نگاه کنیم، میبینیم اول خواسته مردم استقلال بود، بعد آزادی، بعد جمهوری اسلام! لطفا ترتیب را رعایت کنید!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
0
5
اشتباه ميكنيد.اگر اجبار براي حجاب را به رآي بگذاريد بخشي از همين خانم هاي باحجاب هم به ان رآي منفي ميدهند.كلآ رويه اجبار براي همه چيز زيان آور است و خداوند هم كه خالق هستي است چنين رويه اي ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
1
6
آزادی در پوشش حق طبیعی هر زن هست . آقای مطهری چرا متوجه نیستید؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
0
6
نمیدانم چرا همه از طرف مرم حرف می زنند
خودم
|
-
|
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
0
1
من موندم این رو کیا انتخاب می کنند....
اباصالح المهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
1
0
حجااب فرمان خدااست حیوانات پوشش دارندآنکه حجاب را نمی پسندد ازخدا دور است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x