کد خبر: ۵۶۸۶۲۰
تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۲
مرجع تقلید شیعیان گفت: آنچه امروز در فرانسه اتفاق افتاده، متأسفیم، این هم نتیجه راه بستن دیگران بود چون عده‌ای بیراه رفته‌اند و منجر به این حوادث در منطقه، جهان و فرانسه شدند.
آفتاب‌‌نیوز :
آیت‌الله عبدالله جوادی آملی‌ ظهر امروز در دیدار پرفسور «هنری دولهوگ»، رئیس دانشگاه کاتولیک فرانسه و هیئت همراه، که در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء درقم برگزار شد،‌ با بیان اینکه پیام مشترک انبیاء الهی یکی است و آن توحید خدا است اظهار داشت: یعنی خدا آفریدگار نظام، انسان و جهان و حسابرس همگان است و در این حسابرسی هیچ کس با خدا شریک نیست.

مرجع تقلید شیعیان عنوان کرد: حضرت عیسی(ع) مانند سایر انبیاء الهی مخلوق خدا هستند و در این اضلاع سه‌گانه آفرینش، خلقت و حسابرسی سهمی ندارند.

وی افزود: اما در رابطه با انسان آنچه در جهان کنونی به‌عنوان غده بدخیم مطرح است، همان بداخلاقی و غارتگری فرهنگی است. جهان را هیچ‌چیزی مگر انسان تهدید نمی‌کند.

آیت‌الله جوادی آملی گفت: معتقدیم انسان از خاک و روح تشکیل‌شده است، بدن که از خاک است به خاک برمی‌گردد، ولی روح نه از خاک است و نه به خاک برمی‌گردد، بلکه مجرد است. به همین دلیل که روح مجرد است، سال و ماه و خستگی ندارد.

مرجع تقلید شیعیان اظهار داشت: انسان مانند عدل، حقیقت جاودانه دارد و تمام سرمایه و ثروت به خود انسان برمی گردد. انسان در دنیا جمعی و اجتماعی زندگی می‌کند؛ اما بعد زندگی بعد مرگ جمعی است نه اجتماعی. این اصل را قرآن کریم بیان کرده است. انسان اولین و آخرین و میلیاردها بشر، یک روزی درصحنه قیامت جمع می‌شوند؛ ولی هرکدام تنها در قیامت و برزخ زندگی می‌کنند. با همه این احوالات مزاحم همدیگر نمی‌شوند و نیستند و نه از کسی دیگری کمک می‌گیرند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: این اصل کلی می‌فهماند بین خود و خدا رهاوردی داشته باشیم و آن داشتن عقیده و عمل صالح است. این دو اصل را حضرت عیسی(ع) و پیامبر(ص) به‌خوبی تبیین کردند.

وی افزود: اما درباره انسان آنچه جامع کنونی را تهدید می‌کند، فراموشی خود است. امام علی(ع) فرمودند«من در شگفتم که مردم ابزار دستشان را گم می‌کنند و به سراغ رهبران الهی نمی‌روند».

آیت‌الله جوادی آملی گفت: کسی به‌حق خود قانع نیست، راه خود را گم‌کرده است. انبیاء الهی صراط مستقیم می‌باشند، نه راه کسی را می‌بندند و نه به بیراه می‌روند.

مرجع تقلید شیعیان افزود: اما آنچه در جنگ اول و دوم، متأسفانه جنگ نیابتی اتفاق افتاد، راه بستن دیگران بود و ازآنچه امروز در فرانسه اتفاق افتاده، متأسفیم. این هم نتیجه راه بستن دیگران بود چون عده‌ای بیراه رفته‌اند و منجر به این حوادث در منطقه، جهان و فرانسه شدند.

آیت‌الله جوادی آملی عنوان کرد: به‌عنوان نمونه، رهبران الهی چنین فتوا دادند که اموال و ثروت‌ها به‌منزله خون جامعه است. خون باید به همه اعضاء بدن برسد و هر عضوی به‌اندازه از خون سهم دارد. ثروت خون جامعه است. اگر در دست عده‌ای باشد، بقیه فلج‌اند و این فلجی گاهی به‌صورت شورش مردمی درمی‌آید.

وی افزود: انبیاء الهی آمده‌اند تا اموال را تنظیم کنند و از این طریق جلوی شورش را بگیرند. اگر به رفتار عاقلانه رهبران الهی عمل شود، کدورت و تاریکی از آیینه دل می‌رود. آیینه دل اسرار عالم را نشان می‌دهد. بعد انسان احساس نیکی و نشاط می‌کند.

آیت‌الله جوادی آملی اظهار داشت: همه بدانند تا زنده‌ایم نسبت به دیگران مسئولیم، ما موظفیم با محبت الهی و رأفت به دیگران زندگی کنیم. اما آن محبت و احسان کار است برای نتیجه‌ای و آن نتیجه به دو بخش تأمین اجتماعی در دنیا و سعادت ابدی در آخرت تقسیم می‌شود.

مرجع تقلید شیعیان خاطرنشان کرد: عمده مسئله معاد است، اعتقاد به معاد بهترین مکتب آموزنده است، زیرا در قیامت همه خاطرات را یک جا می‌بینیم و چنین عالمی برای ابد می‌ماند، نه زمان دارد نه زمین. حتی عشق به خدا علاقه و محبت به دیگران، وسیله رسیدن به لقاء الهی است.

آیت‌الله جوادی آملی عنوان کرد: این عقیده اصل کلی است که به تمام شئون ما انسان‌ها احاطه دارد، چه دیگران ما را ببیند یا نه، تشویق کنند یا نه، چون همیشه در مرأ و نظر خدا هستیم.

وی افزود: اگر شنیده‌ایم مار و عقربی است، آن بدگویی و بداخلاقی ما است. همه ما جهنم را شنیده‌ایم. عذاب و شعله جهنم را شنیده‌ایم، اما هیزم جهنم را از جنگل نمی‌آورند، یعنی هیزم جهنم خود ظالمان و ستمگران می‌باشند این‌ها در آتش گور می‌گیرند و آتش از درون می‌سوزند.

منبع: تسنیم
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین