کد خبر: ۵۷۰۶۳۸
تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۰
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۵۷؛ محاصره فرودگاه مهرآباد توسط تانک‌های ارتش برای جلوگیری از ورود امام خمینی به ایران مهم ترین خبر امروز بود.
آفتاب‌‌نیوز :
امروز به دستور شاپور بختیار از پرواز هواپیمای امام خمینی به پاریس برای بازگرداندن ایشان به تهران جلوگیری شد و به کلیه شرکت‌های هواپیمایی بین المللی اعلام شد که به تهران پرواز نکنند. تانک‌های ارتش هم فرودگاه مهرآباد را محاصره کردند.

به دنبال انتشار این خبر، ده‌ها هزار نفر از مردم در اعتراض به این عمل در اطراف فرودگاه مهرآباد اجتماع کردند. کریم سنجابی رهبر جبهه ملی ایران در مورد بستن فرودگاه تهران و محاصره اشغال نظامی این فرودگاه و لغو کلیه پروازها شدیدا به دولت بختیار اعتراض کرد.

امروز امام خمینی در نوفل‌ لوشاتو اطرافیان خود را فراخواندند و با بیان اینکه بیعت خود را از آنها برداشته‌اند، فرمودند: ممکن است آنطوری که اینها تهیه دیده‌اند، در این سفر خطر در کار باشد و من میل ندارم که به خاطر من، شما خدای نخواسته در خطر بیفتید. من میل ندارم خانم‌ها در این سفر همراه باشند. اگر اینطور بشود که من بروم علی‌حده و بعد آقایان بیایند، نگرانی من کمتر است.

از طرفی کمیته برگزاری استقبال از امام، مسیر حرکت رهبر انقلاب را مشخص کرد.

همچنین مهدی بازرگان نحوه تشکیل شورای انقلاب و دولت موقت اسلامی را تشریح کرد و گفت: الگویی که ما برای حکومت اسلامی در نظر داریم دوران رسالت و رهبری سیاسی ۱۰ ساله حضرت محمد (ص) در مدینه و دوران پنج ساله امام علی (ع) در کوفه است.

وی ادامه داد: بهترین راهی که در برابر بختیار است استعفاست، همانطور که چند تن از وزیرانش استعفا کرده‌اند یا به زودی کنار خواهند رفت.

امروز آیت‌الله سید محمد بهشتی در یک سخنرانی تصریح کرد: اسلام دین آزادی است و ما هیچ‌گاه به عنوان یک گروه مسلمان آزادی هیچ‌کسی را سلب نکرده و نمی‌کنیم.

ابوالحسن بنی‌صدر هم اعلام کرد: ملت ایران منظم و با انضباط خواهد بود اگر از طرف دولت و ارتش تحرکی صورت نگیرد، اما اگر دولت خواستار برخورد باشد ملت ایران و به‌خصوص آیت‌الله خمینی آمادگی دارند.

وی اضافه کرد:  بازگشت آیت‌الله به ایران باید هر چه زودتر انجام شود تا جلوی توطئه‌هایی را که  آمریکایی‌ها در حال تدارک آن هستند بگیرد.

امروز سید جلال‌الدین تهرانی رئیس پیشین شورای سلطنت برای بار دوم با امام خمینی ملاقات کرد و در یک مصاحبه گفت که مخالفان استعفای من جاهلند و با کوته‌نظری این‌طور قضاوت می‌کنند.

از سوی دیگر در جلسه امروز مجلس شورای ملی، شاپور بختیار نخست‌وزیر، لایحه انحلال سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) و همچنین لایحه مربوط به نحوه تعقیب نخست‌وزیران و وزیران و طرز تشکیل هیئت منصفه را تسلیم مجلس کرد. بختیار طی نطقی در مجلس گفت: من هیچگاه سنگر قانون اساسی را ترک نخواهم گفت.

 وی افزود: در جلسه دیشب هیئت دولت، مشکلات را برای همه وزیران گفتم و خواستم که نظر بدهند که همه آنها به طور دسته‌جمعی و یک به یک گفتند که ما یا می‌میریم یا از قانون دفاع می‌کنیم.

منابع:

آرشیو روزنامه اطلاعات

آرشیو روزنامه کیهان

آرشیو روزنامه آیندگان

کتاب انقلاب و پیروزی؛ کارنامه و خاطرات سال‌های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ اکبر هاشمی‌رفسنجانی به اهتمام عباس بشیری، دفتر نشر معارف انقلاب

جلد دوم کتاب روزشمار تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی تالیف باقر عاقلی، نشر گفتار

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین