کد خبر: ۵۷۲۸۹۸
تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱
تهمینه میلانی واقعیت‌ها را نشان می‌دهد و به بعضی‌ها بر می‌خورد
بازیکن سابق استقلال و پرسپولیس در مورد مسائل اخیر فوتبال ایران و روی آوردنش به بازیگری صحبت کرد.
آفتاب‌‌نیوز : علیرضا نیکبخت واحدی همیشه یک چهره جذاب در فوتبال ما بوده و هنوز هم بعد از گذشت چند سال از خداحافظی‌اش چهره جذابی محسوب می‌شود و علاقه‌مندان زیادی دارد. او این روزها در کنار فعالیت‌های مربیگری خود به بازیگری هم روی آورده و به گفته خودش برنامه‌هایی هم برای ورود به دنیای سینما دارد. با او در مورد فعالیت این روزهایش در فوتبال و بازیگری و همچنین مسائل روز فوتبال و تیم ملی و لیگ و... صحبت کردیم که مثل همیشه جذاب و خواندنی است:

 

* نیکبخت واحدی در حال حاضر به چه کاری مشغول است؟

در حال حاضر مدرسه فوتبال خودم را مدیریت می‌کنم و مشغول هستم و دوره‌های مربیگری را هم گذرانده‌ام و اگر موقعیتی پیش بیاید دوست دارم وارد دنیای مربیگری شوم.

 

* خبر رسیده که به دنیای بازیگری هم روی آورده‌اید.

بله ولی این فیلمی که در موردش صحبت شده است را قبلاً بازی کرده بودم و پخشش به تعویق افتاد. داستان آن در مورد زندگی خودم است و قرار بود در سینما اکران شود ولی خب با توجه به شرایطی که داشت تشخیص داده شد که اگر در نمایش خانگی توزیع شود بهتر است.

 

* برای فعالیت جدی در بازیگری برنامه خاصی داری؟

برنامه برای بازیگری دارم چون در چند تجربه‌ای که داشتم دیدم توانایی‌اش را دارم و کارگردان‌ها هم به من لطف داشتند و از من تعریف کردند. در حال حاضر یک نقش خیلی جالبی به من پیشنهاد شده است که نقش خیلی سنگینی است و باید حدود یک ماه روی آن کار کنم. کارگردان آن خانم میلانی است و موضوع آن را نمی‌توانم بگویم ولی ماجرای آن درد روز جامعه است.

 

* شما در حالی از تهمینه میلانی صحبت می‌کنی که خیلی از آقایان از او بابت نشان دادن چهره منفی از مرد انتقاد دارند.

به نظرم خانم میلانی یکی از بهترین و بی‌نظیرترین کارگردانان ایران است. اینکه واقعیت‌ها را نشان می‌دهد به یک عده بر می‌خورد و می‌گویند چهره مرد را بد و منفی جلوه داده است ولی اینها منفی جلوه‌دادن نیست و واقعیت‌های جامعه است. مگر در واقعیت زن دستش را روی مرد بلند کند؟ خب همیشه این اتفاق در مورد مردها می‌افتد. مگر چنین مسائلی در جامعه ما نیست؟ چرا یک مرد که در خرج زندگی خود مانده 8 تا بچه می‌آورد؟ اینها فقر فرهنگی است که با سینما و مسائلی از این دست باید برطرف شود. چرا یک پدر باید شیشه بکشد و توهم بزند و زن و بچه خودش را بکشد؟ اینها دردهای جامعه است ولی نمی‌دانم چرا به بعضی‌ها بر می‌خورد؟ من به عنوان یک مرد نه تنها مشکلی با این موضوع ندارم که از آن استقبال هم می‌کنم.

 

* ورود فوتبالیست‌ها به دنیای سینما همیشه مخالفانی داشته است

وقتی کسی توانایی انجام کاری را دارد مشکلی ندارد سراغ آن کار برود و ایرادی به آن وارد نیست. همین پژمان را هم اوایل خیلی‌ها نمی‌پذیرفتند ولی توانایی‌هایش را ثابت کرد.

 

* از سینما خارج شویم، کار تیم ملی را در جام ملت‌ها چطور دیدی؟

تیم ملی زحمت کشید و بچه‌ها تلاششان را کردند ولی هر چه بود نتیجه دلخواه مردم و فوتبال ایران بدست نیامد. در هر صورت باید به آنها خسته نباشید گفت چون همانطور که گفتم زحمتشان را کشیدند.

 

* پس چرا نتیجه نگرفتیم؟

مشکل فوتبال ما این است که در طول این سال‌ها به یک شخص ختم می‌شده و او حرف اول و آخر را می‌زند و بقیه اظهار نظر نمی‌کنند و فدراسیون و همه عوامل آن در اختیارش قرار دارند. این مشکل ماست نه مشکل کی‌روش و اگر در جایی اقتداری وجود ندارد من هم باشم همه کار را در دست می‌گیرم و در همه امور دخالت می‌کنم.

 

* خیلی‌ها اتفاقی که روی گل اول ژاپن رخ داد را به شخصیتی که کی‌روش به بازیکنانش منتقل کرده ربط می‌دهند.

من قبول ندارم که در آن صحنه مشکل از کی‌روش باشد. هر بازیکنی ویژگی‌های شخصیتی خودش را دارد و نمی‌شود آن را به مربی ربط داد. ما چند سال پیش هم یک گل مشابه از ژاپن خورده بودیم و این ویژگی‌ ما ایرانی‌هاست که زود از تلاش دست می‌کشیم ولی بازیکن ژاپن تا ثانیه آخر نا امید نشد. ضمن اینکه در آن صحنه واقعاً به نظر می‌رسید دایو انجام شده است و شاید خود من هم در آن صحنه بودم دچار همچین اشتباهی می‌شدم.

 

* این تیم ملی در مقایسه با تیم ملی که شما در آن بودی چه جایگاهی دارد؟

من خودم تیم ملی زمان بلاژویچ را خیلی دوست داشتم و اسامی بزرگی که در تیم بودند هم خیلی مهم بودند و مردم آن تیم را بیشتر دوست داشتند. بدشانسی ما در بازی با ایرلند هنوز یادم نرفته است و آن تیم واقعاً حیف شد.

 

* حالا که کی‌روش از ایران رفته باید چکار کنیم؟

کی‌روش مربی کوچکی نبود ولی مشکل همانطور که گفتم این بود که همه چیز را در دست او قرار داده بودیم. در حال حاضر هم باید یک مربی خارجی در حد کی‌روش بیاوریم چرا که انتخاب ضعیف‌تر از کی‌روش قدم رو به عقب است و در طول این سال‌ها هم کسی را پرورش ندادیم که بعد از کی‌روش به دردمان بخورد. فقط مارکار آقاجانیان در این سال‌ها در کنار او بوده و نیروی دیگری تربیت نکردیم.

 

* آمدن مربی ایرانی یا یکی مثل برانکو در این شرایط می‌تواند مفید باشد؟

برانکو تیم دارد و با تیمش قرارداد دارد و فکر نمی‌کنم کار حرفه‌ای باشد که او را در این مقطع از تیمش جدا کنیم و به تیم ملی ببریم. مربی ایرانی هم در این شرایط فضای کار کردن ندارد و به او اجازه نمی‌دهند کارش را انجام دهد و نتیجه بگیرد و البته سطح توقع مردم هم بالا رفته است.

 

* برویم سراغ لیگ برتر، شرایط استقلال را چطور می‌بینی؟

استقلال تغییرات زیادی داشت و به همین دلیل در نیم فصل اول کمی طول کشید تا به خودش بیاید ولی در حال حاضر به نظرم بازیکنان خوبی جذب کرده است و امیدوارم بتواند با این بازیکنان دل هوادار را به دست بیاورد. به نظرم بازیکنان خوبی جذب شده و در نیم فصل دوم بهتر نتیجه می‌گیرم.

 

* امید نورافکن هم به استقلال برگشته است. او را در پست خودت چطور می‌بینی؟

نورافکن بازیکن خوبی است و چند بازی از او در دفاع چپ دیدم واقعاً خوب بود. به نظرم اگر قدر خودش را بداند به جاهای خوبی می‌رسد.

 

* فرهاد مجیدی هم به عنوان مربی در استقلال مشغول بکار شده است. حضورش را چطور ارزیابی می‌کنی؟

به نظرم فرهاد انتخاب خوبی برای نیمکت استقلال بود که هم به تیم شخصیت می‌دهد و یک وزنه روحی برای تیم محسوب می‌شود و هم به خاطر دوره‌های خوب مربیگری که پشت سر گذاشته از نظر فنی به کمک تیم می‌آید.

 

* اینکه می‌گویند آمده است تا جای شفر را بگیرد را تا چه حد درست می‌دانی؟

فرهاد مجیدی اگر به جایی رسیده و محبوبیتی کسب کرده لیاقتش بوده و مطمئنم از این هم محبوب‌تر خواهد شد. او شایستگی این را دارد که یک روز سرمربی استقلال شود و آن روز را می‌بینم. ولی اگر منظورتان این است که زیر پای شفر را خالی می‌کند تا خودش جانشین او شود را قبول ندارم و با شناختی که روی فرهاد دارم می‌دانم اینکاره نیست.

 

* در مورد سایر تیم‌ها چه نظری داری؟ تراکتورسازی هم تیم خوبی بسته است.

تراکتورسازی به نظرم دقیقاً همان کاری را انجام می‌دهد که استیل آذین انجام داده بود. اینکه برای فوتبال هزینه کنی خوب است ولی جمع کردن یکباره چند چهره بزرگ در یک تیم باعث می‌شود توقع بالا برود و در این شرایط با یک بازی نتیجه نگرفتن تیم وارد بحران خواهد شد. استیل آذین هم بازیکنان خوب و بزرگی داشت و در ظاهر شرایط برای نتیجه گرفتنش فراهم بود ولی منم‌هایی که در تیم بودند باعث شد کار تیمی شکل نگیرد و نتیجه حاصل نشود. امیدوارم تراکتورسازی این مورد را مدیریت کند و دچار چنین مشکلی نشود.

 

* سپاهان هم به روزهای اوج خودش برگشته است.

سپاهان تیم خوبی است و از مدعیان است و به نظرم صد در صد جزو گزینه‌های قهرمانی است و می‌تواند بعد از چند سال دوباره جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

 

* چندی پیش مصاحبه کردی و دلخوری‌هایی از قلعه‌نویی داشتی.

نه دیگر دلخور نیستم و آن مسائل را فراموش کردم. من وارد فضای جدیدی به نام مربیگری شدم و اگر بخواهم دلخوری‌ها و مسائل دوران بازی خودم را تا آخر عمر روی دوشم حمل کنم نمی‌توانم کار کنم. اتفاقاً چندی پیش با قلعه‌نویی تماس گرفتم و از او بابت صحبت‌هایم عذرخواهی کردم و حلالیت گرفتم.

 

* ولی مشکل بین شما ظاهراً خیلی جدی بود؟

نه مشکل جدی نبود و آن را بزرگش کردند. متاسفانه فضای مجازی همه چیز را در کشور ما خراب کرده است و هرکسی هر چیزی دلش می‌خواهد می‌گوید و آدم‌ه ابه اصطلاح لات مجازی هستند.

 

* و نظرت در مورد پرسپولیس؟

نظر خاصی در مورد پرسپولیس ندارم

 

* و سوال آخر در مورد درگیری‌های اخیر بین فوتبالیست‌ها و قهرمان‌های رشته‌های ورزشی دیگر است. نظرت در مورد این مسائل چیست؟

متاسفانه این مسائل باب شده است و تا هر اتفاقی می‌افتد در مورد فوتبالیست‌ها صحبت می‌شود ولی این رفتار‌ها درست نیست. قهرمانان همه رشته‌های ورزشی باید هدفشان پرچم ایران باشد و ما هم یک روز از افتخار آفرینی این عزیزان سجده شکر به جا آوردیم ولی مگر می‌شود فوتبال را با وزنه‌برداری مقایسه کرد؟ هیچ جای دنیا اینطور نیست. مگر یک قهرمان مثل مایکل فلپس با آن همه مدال طلا دریافتی‌اش اندازه یک فوتبالیست مطرح مثل دیوید بکام بوده است؟ این عزیزان قهرمانان کشور ما هستند ولی این فوتبال است که مردم را خوشحال می‌کند و آنها را به خیابان‌ها می‌کشاند. فوتبالیست یک قرارداد می‌بندد و همه آن را می‌بینند ولی شما می‌دانید خود من از تیم‌های مختلفی که در آن بازی کردم چقدر هنوز طلبکارم؟ فوتبالیست زحمت می‌کشد و شب و روز و تعطیلی و عید ندارد و همیشه در اردو است و به نظرم هر چقدر می‌گیرد حقش است و نوش جانش. ضمن اینکه استفاده از کلماتی مثل بی‌غیرت و فاسد درست نبود این ادبیات برای یکی مثل بهداد سلیمی مناسب نیست و به نظرم در آن زمان عصبانی بوده و آن حرف را زده و اشتباه کرده است.


ایلنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین