کد خبر: ۵۷۳۳۸۹
تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۱
حزب موتلفه اسلامی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که با INSTEX مخالفت بوده و آن را مغایر با استقلال اقتصادی و سیاسی ایران می‌داند.
آفتاب‌‌نیوز :
متن این بیانیه به شرح زیر است:

حزب موتلفه اسلامی مخالفت صریح و قاطع خود را با برنامه پیشنهادی INSTEX سه کشور اروپایی اعلام و آن را مغایر با استقلال اقتصادی و سیاسی ایران می‌داند و همچنین آن را در راستای اجرای تعهدات کشورهای اروپایی در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) نمی‌داند.

آمریکا و کشورهای اروپایی ۱+۵، در بند شماره ۱ بیانیه ۱۵/۱۱/۹۷ اتحادیه اروپا تعهد راسخ خود را به برجام و تداوم اجرای آن اعلام کرده و باز آن را تکرار نموده اند اما تاکنون کشورهای اروپایی به تعهدات پذیرفته شده خودشان که به اتفاق آرا به تائید شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه شماره ۲۲۳۱ رسیده است عمل نکرده اند.

آمریکا نیز با بی اعتنایی به تعهدات و امضای دولت وقت آمریکا، از برجام بطور یکجانبه خارج شده است و تحریم‌های جدید و فرا سرزمینی بیشتری برای ایران وضع کرده و به همه کشورها از جمله اروپایی‌ها فشار می‌آورد و به آنها تحمیل می‌کند که به تعهدات و امضاهای خود عمل نکنند درحالی که این نقض آشکار قرارداد برجام است.

این در حالی است که به اذعان بیانیه جمع بندی اتحادیه اروپا در بند ۲، جمهوری اسلامی ایران با تأیید مکرر آژانس بین المللی انرژی اتمی، طی ۱۳ گزارش متوالی تعهدات خود را بطور کامل و مؤثر اجرا کرده است بنابراین ایران به تعهدات خویش بطور کامل عمل کرده اما آمریکا و اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

البته تاکنون دولت‌های اروپایی دو سازوکار مشخص را اعلام کرده‌اند.

۱- فعال کردن سازوکار موسوم به قانون مسدود سازی که طبق این سازوکار مصوبات دولت آمریکا و احکام دادگاه‌های مربوط به تحریم‌های یکجانبه و فراسرزمینی آمریکا را بلا اثر دانسته و از شرکت‌های اروپایی در برابر این تحریم‌ها در مبادلات با ایران محافظت کنند.

اما این سازوکار در حد اظهار نظرات نمادین و کلامی مانده، و نتوانسته است تجارت شرکت‌های اروپایی و ایرانی را با یکدیگر جاری سازد.

۲- راه اندازی کانال ویژه مالی اروپا موسوم به ابزار حمایت از مبادلات تجاری INSTEX یا ساز و کار جبرانی ویژه تبادلات special pv3pos2 vehicle-spv که در بیانیه وزارت خارجه فرانسه هدف آن را تسهیل معاملات و اطمینان مردم ایران از برخورداری از مبادلات اقتصادی دانسته اند.

در ۱۱ بهمن ۹۷ سه کشور اروپایی کانال ویژه مالی را برای تسهیل تجارت میان عاملان اقتصادی اروپا و ایران مطرح کرده اند که نه تنها تسهیل نیست بلکه ابزار سلطه سه دولت بر مبادلات ارز حاصله از فروش نفت ایران و محدود کردن ایران در خریدهای خویش از شرکت‌های اروپایی می‌باشد که مغایر با حقوق دولت‌ها و ملت هاست و یادآور دوران استعمارگری این دولت‌ها در قرن نوزدهم است و تضاد کامل با استقلال همه‌جانبه و آزادی عمل ایران دارد.

این کانال ویژه در واقع امتیازگیری این سه کشور اروپایی از ایران است و بی‌اعتنایی به تعهدات رسمی و بین‌المللی می‌باشد و از نظر راهکار اجرایی نیز بسیار پیچیده و زمان گیر بوده و قابلیت اجرای تسهیلاتی ندارد.

همچنین این برنامه درعین کانالیزه کردن خرید و فروش ایران، همراه شروطی هم هست که ربطی به اجرای تعهدات این کشورها در برجام ندارد مانند شرط پیوستن ایران به FATF و شرط حفظ تجارتی که توسط آمریکا تحریم نشده است.

این پیشنهاد، ایران را دچار مذاکراتی می‌کند که از این پس در هر اقدام خرید یا فروش یا مبادلات اقتصادی جزئی و کلی باید با این سه کشور به چانی زنی اقدام کند که عملاً کانال ویژه مالی علیه منافع ایران می‌شود.

شروط بیانیه اخیر اتحادیه اروپایی در ۱۵/‏۱۱/‏۹۷‬ نیز کاملاً یکطرفه و در جهت سلطه بر ایران است.

اتحادیه اروپا در این بیانیه بر ضرورت تداوم اجرای تعهدات و ادامه همکاری‌های کامل و به موقع از سوی ایران تاکید می‌کند ولی درباره عدم عمل به تعهدات اروپایی‌ها سخنی نمی‌گوید با اینکه در بند ۳ بیانیه می‌آورد که رفع تحریم‌ها جزو بخش‌های اساسی برجام است. این یعنی به جای اینکه اقدام به محکوم کردن آمریکا به خروج از برجام و عدم اجرای تعهداتش و رد تحمیل‌ها و فشارهای آمریکا و تقض تعهدات پذیرفته شده توسط آمریکا در پی تحمیل شروطی بر ایران کند که ربطی به برجام ندارد مانند تصویب FATF توسط ایران که در اختیار دولت ایران است، اقدام به کلی گویی و یادآوری تعهدات ایران می‌کند.

اتحادیه اروپا یا همکاری با ایران را مشروط به پذیریش FATF کرده اند یا در سیاست خارجی ایران دخالت کرده و نسبت به حضور و پشتیبانی معنوی ایران از مظلومین و ملت‌های یمن و سوریه و لبنان اظهار نگرانی کرده و خواسته‌های نامشروع و ضد استقلال ایران را به صورت زشتی مطرح می‌کنند و با دخالت‌های غیرمشروع در برنامه‌های موشکی و دفاعی ایران و حتی آزمایش‌های موشکی ایران و رزمایش‌ها آن را موجب بی اعتمادی و عدم ثبات منطقه می‌دانند و بطور ضمنی نگرانی خود را از تشکیلات سازی نظامی در منطقه ابراز می‌کنند در حالی که نسبت به حضور نیروهای متجاوز آمریکایی و تشکیلات‌های نظامی و تروریستی مورد حمایت آمریکا در منطقه و کارشکنی‌ها در صلح و آرامش منطقه هیچ اشاره‌ای ندارند.

آنها ایران را به فعالیت‌های خصمانه در خاک چند کشور متهم کرده و تصمیم خود را در تحریم دو فرد و یک مؤسسه اعلام نموده و مستکبرانه از ایران می‌خواهند فوراً به این رفتارهای غیرقابل قبول خاتمه بدهد.

بیانیه اتحادیه اروپا با دخالت در همه امور داخلی ایران از جمله حقوق بشر و مبارزه ایران با قاچاق مواد مخدر و حتی حقوق زنان و اقلیت‌ها نمونه‌ای بارز از روحیه استعمارگری و استکباری را در منظر جهانیان قرار داده است.

جالب آنکه در بند ۱۲ تاکید می‌کند که تنش‌ها و بی اعتمادی‌های موجود را نباید تشدید کرد و از ایران و تمامی بازیگران منطقه‌ای می‌خواهد از لفاظی‌های غیر سازنده خودداری کنند.

حزب موتلفه اسلامی با اطلاع کامل از شرایط کشور و با اظهار تمایل برای برقراری روابط صحیح و قانون محور و مطابق حقوق ملت و کشور بزرگ ایران با همه کشورهایی که روابط و منافع متقابل با ایران را رعایت می‌کنند اعلام می‌دارد:

حزب موتلفه اسلامی بر این باور است که راهکارهای پیشنهادی اروپایی‌ها زمانی قابل قبول و مفید خواهد بود که در راستای اجرای تعهدات متقابل بویژه کشورهای اروپایی و تسریع در بهره مندی مردم ایران از منافع اقتصادی آن باشد و در غیر اینصورت برای مردم ایران نتیجه‌ای جز راستی آزمایی طرف اروپایی نخواهد داشت.

حزب موتلفه اسلامی معتقد است ملت و کشور ایران مبادلات اقتصادی خویش را به سلطه دولت‌های دیگر وابسته نمی‌کند و برای استقلال و آزادی عمل خویش آماده همه نوع مقاومت و فداکاری می‌باشد همانطور که تاکنون استقلال و آزادی خویش را با خون پاک شهدای خود و ۸ سال دفاع مقدس در برابر همه تجاوزات بیگانگان اثبات کرده است.

جمهوری اسلامی ایران در اداره کشور، تأمین منابع مالی و به ویژه در فروش نفت نیازمند به قبول شرایط غیر صحیح نبوده و نیست و مقتدرانه با حمایت و ایستادگی کامل همه ملت و مسئولان خویش توانسته و می‌تواند در سخت‌ترین شرایط نیازهای کشور را تأمین و امور را اداره نماید. اگر اروپا اصرار بر این موارد داشته باشد این اروپا خواهد بود که از منافع همکاری تجاری و اقتصادی با ایران محروم خواهد شد.

حزب موتلفه اسلامی از دولت محترم و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی می‌خواهد در جهت صیانت از منافع ملی کشور استوار و پابرجا اقدام مقتضی را اعمال کند و در صورت تعلل و بهانه تراشی‌های کشورهای اروپایی در عمل به تعهدات خودشان موضوع را از همه راهکارهای حقوقی بین المللی پیگیری کرده و نقض کنندگان تعهدات بین المللی برجام از جمله آمریکا و کشورهای امضا کننده را از طریق حقوقی وادار به عمل به تعهدات و جبران خساراتی که بابت عدم اقدام آنها به تعهداتشان به ایران وارد آمده است به پاسخگویی در برابر جهانیان وادار نماید.

مسلماً رهبری معظم ایران و ملت فرهیخته ما از هر اقدام دولت و مسئولان در راستای حقوق حقه ملت و کشور حمایت کامل را داشته و خواهد داشت.

حزب موتلفه اسلامی

ایسنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین