کد خبر: ۵۷۳۵۶۵
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۲
عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: با این نظام اداری حقوق مردم در دالان‌های بروکراسی جاری کشور همواره ذبح می‌شود و این نوع نظام اداری جوابگوی نیازهای آینده نیست.
آفتاب‌‌نیوز :
محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درباره اظهارات روز گذشته رئیس مجلس مبنی بر دستور رهبری برای اصلاح ساختار کشور ظرف ۴ ماه آینده،‌ اظهار داشت: ما فعلا دسترسی نداشتیم تا جزئیات این اظهارات را از وی جویا شویم. از بحث‌هایی که پیش از این در هیأت رئیسه مطرح شد،‌ برداشت من این است که منظور اصلاح نظامات بودجه است.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در همین زمینه ادامه داد: بودجه ما یک بودجه حسابداری است نه یک بودجه برنامه ریزی؛‌ همچنین بودجه‌ای مصرفی-هزینه‌ای است نه بودجه توسعه‌ای.

وکیلی با بیان اینکه بودجه سال 98 بودجه ای ست که دولت را بجای اینکه کوچک کند رویکرد فربه کردن دولت را دارد نه کوچک‌سازی آن،‌ عنوان کرد: البته بخش مهمی از بودجه هم شفاف نیست یعنی در بخش مهمی از بودجه شرکت‌‌ها که بخش عظیمی است شفافیت صورت نگرفته است.

وی همچنین یادآور شد: یک هزار و 200 هزارمیلیارد تومان بودجه کشور است که کلا دولت و مجلس فقط به 400 میلیارد آن ورود و برای آن تعیین تکلیف می‌کنند؛‌ لذا این شیوه‌ای است که فقط به تبصره‌ها پرداخته می‌شود و احکام آن ناظر به جداول نیست، درحالی که بودجه در جداول و واقعیت آن در جداول است.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود به ارزیابی خود درباره بررسی و شیوه پرداختن به لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: آنچه که ما در مجلس سرگرم آن می‌شویم اصلاح 28 حکم کلی در قالب تبصره‌های درآمدی بودجه‌ و هزینه‌ای است که خیلی تعیین کننده جداول نخواهد بود یعنی جداول آن متنظم بر این احکام نیست.

وکیلی در همین زمینه با اشاره به اینکه ما دستگاه‌های موازی بودجه‌بر بسیاری داریم،‌عنوان کرد: تصمیمات مهمی باید در بودجه امسال آنهم در شرایط فعلی کشور اخذ می‌شد که هیچکدام از اینها در بودجه درنظر گرفته نشده است.

وی با انتقاد از نحوه تخصیص و شیوه پرداختن به لایحه بودجه سال 98 کل کشور،‌ بیان کرد: بودجه کنونی (سال 98) بودجه‌ای بسیار عادی و مربوط به شرایط عادی کشور است و با نگاه به آن احساس نمی‌شود که در این مملکت مشکلاتی وجود دارد و باید در آن اشتغال فراوان اتفاق بیفتد و ابزارهای کنترل تورم و کسب و کار در آن فعال باشد؛ در حال حاضر ابزارهایی که در لایحه بودجه داریم هیچکدام ناظر بر این بایدها نیست.

این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لایحه بودجه امسال عادی است،‌گفت:‌ این لایحه مربوط به شرایط عادی کشور و در صورت آسان مسئله است، یعنی اینکه یک درآمد معمولی به نام نفت و مالیات در اختیار قرارگرفته و ما می‌نشنیم به صورت چانه‌ای بدون هیچگونه محاسبه عملکرد و در نظر گرفتن اینکه این بودجه می‌خواهد کدام مسئله مهم کشور و یا بخش توسعه‌ای را مورد توجه قرار دهد،‌ آن را چرتکه‌ای می‌کنیم که این ظلم به نسل‌های آینده و کشور است. 

وکیلی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: رهبری به درستی به این وضع معترض هستند و معتقدند این نظامات باید تغییر کند.

وی در ادامه مطلب فوق،‌ افزود: البته مباحث دیگری هم هست؛ اینکه باید نظام اداری کشور هم تغییراتی کند.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: حال اگر آن بخش  نظام اداری هم مد نظر رهبری باشد که کاملا درست و بجا است و باید به آن بخش هم ورود کرد.

وکیلی در بخش پایانی سخنانش اظهار داشت: برداشت من از اظهارات روز گذشته رئیس مجلس درباره  دستور مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختار کشور ظرف ۴ ماه آینده،‌ این است که در حال حاضر بودجه مراد است تا نظام اجرایی -اداری کشور.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین