کد خبر: ۵۷۴۰۵۸
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۸
تنها رأی ملت در یک محیط آرام، آزادو با تعقل می‌تواند حکومتی را جانشین حکومت دیگری بکند
آخرین جلسه مجلس سنا در دوره پهلوی روز 21 بهمن 1357 تشکیل شد و در آن علاوه بر تصویب چندقانون، شاپور بختیار نخست وزیر سخنانی ایراد کرد که کمتر در رسانه ها منتشر شده است.
آفتاب‌‌نیوز :
طبق مشروح مذاکرات مجلس سنا، در این جلسه که ساعت 10صبح آغاز شد، قانون نحوه تعقیب نخست وزیران و وزیران، قانون انحلال ساواک و تشکیل سازمان بازرسی کل کشور تصویب شد و سپس شاپور بختیار آخرین نظق خود در سمت نخست وزیری را ایراد کرد.

بخشهایی از سحنان او را می خوانید:

*ساعات و روزهای حساسی را می‌گذرانیم شاید وظیفه هر کدام از ما تمرین دموکراسی و  احترام به افکار عمومی با یک قاطعیت و با یک بی‌نظری و بی‌غرضی باشد. سیاست کلی دولت، درک نظرات مخالفین است.

شاپور بختیار، 21 بهمن 57 در مجلس سنا چه گفته بود؟

*ما از انتقاد نمی‌ترسیم ولی وقتی که اشخاصی را می‌بینیم که نمی‌دانند چه می‌خواهند یا پیروانی دارند که ... نمی‌دانند چه می‌خواهند مذاکرات با چنین افرادی بسیار دشوار است... اگر که افراد آزاد و آزاده باشند و با منطق پیش بیایند هیچ معضلی در این مملکت نخواهیم داشت و همان طوری که بارها تکرار کرده‌ام راه استقرار کامل حکومت دموکراسی را در ایران قانون اساسی بازگذارده است و امکان این که ما بتوانیم این مملکت را به صورت یک دموکراسی به تمام معنی درآوریم در خود قانون اساسی هست ...

*اما اغلب مخالفین ، نه همه البته، مایل به مذاکره در حدود قانون و چیزهای معقول نیستند و چون برنامه مشخص هم ندارند لاجرم به جنجال و اغتشاش و تشنج در سطح مملکت از ماهها پیش شروع کرده‌اند که وقتی که تمام خواسته‌های آنها برآورده شد باز تقاضاهای دیگری دارند 

* یک روزنامه کثیرالانتشار که 25 سال تمام تحت کنترل ساواک و سانسور و همه قسم فشار بود وقتی به چنین رونامه‌ای ما آزادی دادیم، همین روزنامه جز انتشار اکاذیب کاری انجام نمی‌دهد.

*توجه بفرمایید به روزنامه کیهان پریروز راجع به یک رژه نظامی این ورقه‌ای که چاپ شده به طور خیلی خیلی بچگانه و واضح پیدا است که یک سری مونتاژ عکس‌های مختلف را پشت سرهم گذاشته‌اند و آن را بصورت یکه رژه نظامی که قیافه هیچکس پیدا نیست و جزییات فنی آن را اهل فن برای شما توضیح خواهند داد چگونه درست می‌کنند.

*مسأله دیگری که بنده لازم می‌دانم حضور سناتورهای محترم عرض کنم این است که انقلابی در ایران شد که خود من هم سهم بسیار کوچکی در آن داشتم و از این سابقه‌ای که در این راه دارم مفتخرم اما انقلاب برای انقلاب نیست، انقلاب برای هدفی است و برنامه‌ای است که می‌خواهند به آن برسند وقتی که رسیدند اگر باز انقلاب ادامه پیدا کرد این مسلماً به صورت یک دیکتاتوری نمایان‌گر خواهد شد و مقصود از آزادی را که انقلاب باید بیاورد از بین خواهد برد.

*من قبل از آن که آیة‌الله العظمی خمینی به ایران بیایند در یک نطق بسیار روشن تذکر دادم که هر خونی که ریخته شد و هر تشنجی که در این مملکت انجام گرفت بدانید که من مسئول یا مسئولین آن را به اسم معرفی خواهم کرد .هر کس باید مسئولیت خودش را قبول کند. وقتی کسی گفت من رهبرم مسئولیت دارد اگر مسئولیت نداشته باشد پس همه‌کس رهبر است.

*لابد بارها شما شنیده‌اید 160 همافر اعدام شدند و 34 همافر دیگر اعدام خواهند شد من به آزادی و به خدا و به وجدانم جلوی آقایان قسم می‌خورم که یک نفر هنوز محاکمه نشده چه برسد به اعدام.

*شما هر روز می‌خوانید که همافران رژه رفته‌اند. همافران چه کرده‌اند. اصولاً نمی‌دانند همافر چیست و کیست و چه آدمی است و وظایفش چیست آن وقت برای ایجاد تزلزل در ارکان ارتش که ضامن استقلال این مملکت است ایجاد تشنج می‌کنند ...

*موضوع این است که عرض می‌کنم و لاغیر ؛در یکی از پادگان‌های همین همافران و هنرجویان (هنرجو کسی است که مابین 18 تا 20 ساله با تحصیلات مقدماتی با ده دوازده کلاس درس که وارد می‌شود و یک قراردادی می‌بندد) و اینها به صورت تکنیسین در قسمت پرواز و یا در قسمت زمینی استخدام می‌شوند. ما روی  روح دموکراسی و آزادگی که همیشه مایلیم در این مملکت رایج باشد دولت دستور داده بود که  فیلم آمدن آیة‌الله خمینی را دیشب بگذارند در یکی از اطاق‌های خواب یا یکی از اطاق‌های شام و ناهار. مابین چند نفر از این همافران یا هنرجویان بحثی شروع می‌شود خوب تا این حد هم قبول می‌شود کرد که حتی در یک پایگاه نظامی هم چنین اتفاقی بیفتد . بعد دامنه کار بالا می‌گیرد و به وسایلی که کاملاً روشن است که از خارج تحریک می‌شوند این موضوع به وسیله تلفن به افراد معینی در اطراف آن جا خیابان ژاله و قسمت‌هایی که در شرق تهران است اطلاع داده می‌شود در عرض شاید بیست دقیقه چند هزار نفر آدم دور پادگان را می‌گیرند و به بنده اطلاع می‌دهند که وضعیت این است البته بنده هم دستور می‌دهم که قوای امدادی فوری پادگان را محاصره بکنند و از زد و خورد جلوگیری کنند .حتی‌المقدور کاری که کردند همین بود و بعد از چندین ساعت زد و خورد گاز اشک‌آور یک ملایی که من نمی‌دانم در این مملکت روحانیت همه کار می‌کنند جز معنویت و مذهب با معنویت و مذهب کاری ندارند ولی دائماً در حال میتینگ هستند و کار سیاستمداران را می‌کنند یک آخوندی بالای یکی از اتوبوس‌ها می‌رود و در آنجا شروع می‌کند به تحریک و شعار و این چیزها ساعت یک و نیم بعد از نیمه شب وقتی که قوای انتظامی آنجا وارد می‌شود ایشان صفحه را عوض می‌کند و شروع می‌کند به اینکه مردم آرام باشید  متفرق شوید و غیره. تا آنجایی که به من امروز هشت صبح گزارش داده‌اند یک نفر به شدت مجروح شده بود و ده دوازده نفر کم و بیش با سنگ و چوب از همین هنرجویان،حالا امشب هم باز منتظر باشید. ببینید در روزنامه‌های آزاد ما چه خواهند نوشت می‌نویسند 250 نفر اعدام شدند 300 نفر به بیمارستان منتقل شده‌اند و غیره و غیره ولی این اباطیل و این اراجیف تصمیم دولت را در ادامه کار متزلزل نخواهد کرد.

*هر قدر که این آقایان بخواهند به این وسیله هو و جنجال ما را از میدان بیرون کنند موفق نخواهند شد تنها رأی ملت در یک محیط آرام و آزاد با تعقل با روشن‌بینی که کار مشکلی هم نیست می‌تواند یک حکومتی را جانشین حکومت دیگری بکند و من برای این راه همیشه حاضر هستم و در این راه مذاکره هم می‌کنم. مشغول مذاکره هم همیشه خواهیم بود ولی وقتی که صحبت از استعفا از انقلاب در انقلاب و صحبت از تشنج و صحبت از پای درآوردن مملکت از نظر اقتصادی و سیاسی و اجتماعی باشد که ایستادگی ادامه خواهد داشت و آن‌کس موفق خواهد شد که یک ربع ساعت بیشتر از دیگری مقاومت بکند...

منبع: خبرآنلاین
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x