کد خبر: ۵۷۷۳۳۶
تاریخ انتشار : ۰۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا رهبری طراحی و به رای گذاشتن این مصوبه را بر عهده داشت.
آفتاب‌‌نیوز :
مجلس نمایندگان کنگره آمریکا که اکثریت آن اکنون در دست دموکرات‌هاست در واکنش به اعلام وضعیت فوق‌العاده در مرز مکزیک از سوی دونالد ترامپ، رای‌گیری کرده و با ۲۴۵ رای موافق در برابر ۱۸۲ رای مخالف به لغو این فرمان رئیس‌جمهوری آمریکا رای داده است.

اکنون این مصوبه باید در مجلس سنا که اکثریت آن با جمهوری‌خواهان است به رای گذاشته شود جایی که دموکرات‌ها برای پیروزی به جلب رای چند جمهوری‌خواه نیاز دارند.

با وجود مخالفت چند سناتور جمهوری‌خواه با فرمان دونالد ترامپ، بعید به نظر می‌رسد که مصوبه مجلس نمایندگان بتواند اکثریت قاطعی در مجلس سنا به دست آورد.

آقای ترامپ گفته چنین مصوبه‌ای را بر نخواهد تافت و در صورت لزوم با استفاده از حق وتوی خود آن را باطل خواهد کرد.

در این صورت کنگره مجددا فرصت خواهد داشت که مصوبه خود را دوباره به رای بگذارد و برای شکستن وتوی آقای ترامپ نیاز به رای موافق دستکم دو سوم اعضای دو مجلس نمایندگان و سنا دارد.

با این حال، دموکرات‌ها بر آنند که با برجسته کردن اقدام خود این پیغام را ارسال کنند که آنها برای جلوگیری از فرمان آقای ترامپ همه مراحل قانونی را طی کرده‌اند و همچنین از حق قانونی کنگره برای اختصاص بودجه دولت دفاع کنند.

آقای ترامپ هفته گذشته گفت با استفاده از اختیارات قانونی خود در سایه اعلام وضعیت فوق‌العاده حدود ۸ میلیارد دلار از بودجه های دفاعی و مبارزه با موادمخدر را صرف احداث دیواری در مرز مکزیک خواهد کرد.

دموکرات‌ها و برخی از جمهوری‌خواهان می‌گویند این "دور زدن کنگره" است چرا که کنگره پیش‌تر این ۸ میلیارد دلار را برای هزینه در ردیف‌های دیگر بودجه اختصاص داده و اکنون آقای ترامپ با استناد به یک "وضعیت اضطرای ساختگی" قصد "دست‌‎درازی" به این منابع را دارد.

ساخت این دیوار از شعارهای اصلی کارزار انتخاباتی آقای ترامپ بود که او به هوادارانش وعده داده بود در صورت پیروزی مکزیک را وادار به پرداخت هزینه‌های آن خواهد کرد.

عصر سه‌شنبه (۲۶ فوریه) ۱۳ نماینده جمهوری خواه هم به جمع دموکرات‌ها پیوستند تا طرح لغو وضعیت اضطراری آقای ترامپ با ۲۴۵ رای در برابر ۱۸۲ رای مخالف به پیروزی برسد.

نمایندگان کنگره این مصوبه را بر اساس نص قانونی تنظیم کردند که به آنها اجازه می‌دهد در صورت کسب رای دو سوم نمایندگان دو مجلس نمایندگان و سنا فرمان رئیس‌جمهوری را لغو کنند.

منبع: بی بی سی
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین