کد خبر: ۵۷۷۵۵۰
تاریخ انتشار : ۰۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۳
سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که در سه ماه گذشته 73 نفر از آوارگان سوری در اردوگاه الهول در استان حسکه در شمال سوریه کشته شده اند که دو سوم آنان کودک هستند.
آفتاب‌‌نیوز :
سازمان مزبور علت مرگ این کودکان و آوارگان را سرما در این منطقه ذکر کرده است.

به گزارش پایگاه خبری داماس پست، بخش هایی از سوریه به خصوص شمال این کشور در ماه های گذشته شاهد سرمای شدید، جاری شدن سیلاب و وارد شدن خسارت به بسیاری از اردوگاه های آوارگان بود.

بر اساس اعلام سازمان بهداشت در اردوگاه الهول حدود 47 هزار نفر زندگی می کنند که بیش از گنجایش این اردوگاه است و به همین خاطر برخی از آواره ها مجبور هستند در خیابان بدون تشک، پتو و تجهیزات لازم استراحت کنند.

جمعیت سوریه پیش از آغاز بحران 23.5 میلیون اعلام شده بود که با یورش گروه های تروریستی به این کشور و طی این سال ها نزدیک به 12 میلیون نفر از آنان آواره شهرهای مختلف این کشور و کشورهای ترکیه، مصر، لبنان، اردن و همچنین اروپا شدند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود که از آغاز بحران سوریه تاکنون، تعداد آوارگان سوری که به کشورهای ترکیه، لبنان، اردن،‌ عراق و مصر پناه برده‌اند از 5 میلیون نفر فراتر رفته است.

بر این اساس، اکنون با توجه به بازگشت ثبات و امنیت به سوریه، شمار زیادی از آوارگان سوری به صورت داوطلبانه خواستار بازگشت به کشورشان بوده و منتظر فراهم شدن ساز و کار قانونی این امر هستند.

هم اکنون دولت سوریه بر اساس توافق های انجام شده از سوی سه کشور ضامن شامل ایران، روسیه و ترکیه اقدام به ارسال امکانات، بازسازی راه ها، اصلاح شبکه برق و آب و تامین لوازم بهداشتی درمانی در مناطق آزاد شده از دست تروریست ها کرده تا شرایط برای بازگشت آوارگان سوری مهیا شود، اقدامی که با نظارت پلیس نظامی روسیه صورت می گیرد تا توافق درباره بازگشت آوارگان به درستی اجرا شود.

تاکنون حدود 5 میلیون آواره سوری به دنبال بازگشت امنیت و نابودی تروریست ها از سوی ارتش سوریه و آزادی بیش از 80 درصد از خاک این کشور، به خانه و کاشانه خود بازگشته اند و با توجه به روند بازگشت ثبات و امنیت به سوریه به نظر می رسد در آینده نزدیک این بازگشت بیش از پیش افزایش یابد، ولی بر اساس اعلام رئیس جمهوری لبنان کشورهای بزرگ در این راه قدمی بر نمی دارند و حتی درخواستی نیز مطرح نمی کنند.

درگیری ها در مناطق شمال غرب و شرق سوریه موجب شده اس تا مردم این مناطق به خاطر نگرانی از آن خانه های خود را ترک و در اردوگاه ها سکونت پیدا کنند.

منبع: خبرگزاری ایرنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین