کد خبر: ۵۷۸۸۷۷
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۱
نماینده ایران در سازمان ملل:
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی در وین، گفت اگر قرار است برجام حفظ شود، دیگر اعضای این توافق باید به‌طور کامل تعهدات خود را از طریق برداشتن گام‌های عملی فوری در این رابطه اجرا کنند.
آفتاب‌‌نیوز :
'کاظم غریب آبادی' طی سخنانی در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با اشاره به تلاش‌های مدیرکل و دبیرخانه آژانس در رابطه با راستی آزمایی اجرای برجام، نقش آن‌ها را در شرایط کنونی پیرامون برجام، برای تداوم این توافق و حفظ حرفه ای‌گری، بی‌طرفی و استقلال، و درنتیجه اعتبار آژانس، اساسی دانست.

وی افزود: تکرار حمایت قاطع اعضای آژانس و شورای حکام از همکاری بین ایران و آژانس و لزوم تداوم اجرای برجام از سوی همه طرف‌ها، و درعین‌حال ابراز تأسف از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق، امیدوارکننده است؛ بااین‌وجود، ایران هنوز به‌طور کامل از مزایای پیوستن به این توافق بهره‌مند نشده است.

نماینده دائم کشورمان با اشاره به 16 ژانویه به‌عنوان سالروز اجرایی شدن برجام، آن را نتیجه مذاکرات طولانی برای حدود یک دهه و شامل موازنه حساس بین تعهدات و قول و قرارهای سیاسی معرفی کرد و اظهار داشت علیرغم همه این دشواری‌ها و در میان اما و اگرهای فراوان، جمهوری اسلامی ایران با حمایت جامعه بین‌المللی و اطمینان به اجرای آن توسط همه طرف‌های باقیمانده، تصمیم گرفت تا در این مقطع در این توافق باقی بماند و به‌صورت سازنده و نزدیک، با آژانس همکاری کند. 

وی تأکید نمود که این حقیقت برای چهاردهمین بار متوالی توسط آژانس مورد تأیید واقع‌ شده است که خود نشان از موفقیت، نه‌تنها برای ایران، بلکه همچنین مهم‌تر از همه برای اعتبار آژانس و همه جامعه بین‌المللی دارد.

غریب آبادی، گزارش اخیر منتشر شده توسط مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در 3 اسفند 1397 را بار دیگر، نشان از حسن نیت و پایبندی کامل جمهوری اسلامی ایران و بالاترین سطح همکاری با آژانس دانست و ضمن اشاره به برخی از وجوه این گزارش، اظهار داشت که این گزارش اثبات می‌کند که جمهوری اسلامی ایران، از عزم و اراده برای تعامل و همکاری مثبت با آژانس برخوردار است. 

وی افزود ایران مایل است تا به تعامل خود با آژانس ادامه دهد، ولی درعین‌حال قویاً معتقد است که دیپلماسی یک جاده دوطرفه است و صادقانه امیدوار است که این نوع همکاری، با رفتار مخرب و شوم برخی اعضای بدخواه آژانس تخریب نشود. 

سفیر کشورمان با اشاره به خروج آمریکا از برجام، افزود: متأسفانه در شرایط حساس کنونی، آمریکا نه‌تنها به اعمال مجدد تحریم‌های یک‌جانبه خودبسنده نکرده است، بلکه با اعمال فشار بر دیگران، اعم از بخش خصوصی یا دولتی، آن‌ها را مجبور می‌کند تا مغایر با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، از آن تبعیت نمایند. این فشارها و تحریم‌ها لزوماً محدود به کالاهای تجاری عادی نیست، بلکه شامل مسائل مرتبط با کاربردهای بشردوستانه و صلح‌آمیز علم و فنآوری هسته‌ای حتی از طریق اعمال تحریم‌هایی بر تأسیسات تولید رادیودارو و نهاد ایمنی هسته‌ای ملی، در مغایرت با مفاد اساسنامه آژانس، نیز می‌شود. چنین رفتار غیربشری و غیرمسئولانه آمریکا، حیات صدها هزار بیماری که نیاز مبرم به این رادیودارو دارند را با خطر مواجه می‌کند.

وی در ادامه تأکید کرد اگر قرار است برجام حفظ شود، دیگر اعضای این توافق باید به‌طور کامل تعهدات خود را از طریق برداشتن گام‌های عملی فوری در این رابطه اجرا نمایند؛ تأثیرات منفی و مخرب اقدامات یکجانبه آمریکا را از طریق تضمین فواید توافق برای مردم ایران جبران نمایند؛ و حرفه‌ای‌گری، بی‌طرفی و استقلال آژانس در اجرای فعالیت‌های راستی آزمایش اش قویاً حفظ شود.
وی همچنین افزود: مطمئناً اگر حفظ برجام یک هدف است، بنابراین، باید به‌جای طرح درخواست‌های بی‌ربط، از هیچ تلاشی برای تشویق دیگران به پایبندی به این تعهدات اجتناب نکنند، چراکه همکاری، تنها گزینه موجود برای ایران نیست.

غریب آبادی همچنین گفت متأسفانه در طول چند ماه گذشته، تلاش‌های مخرب و غیر موفق برخی برای اعمال فشار بر دبیرخانه و مدیریت خرد فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس شدت یافته است. 
وی در ادامه تأکید نمود: زمان آن فرارسیده است تا علیه این نیروهای مخرب که حیات آن‌ها به ممات دیگران متکی است، متحد شویم. نمایش بد، طرح ویژگی‌های نادرست و ادعاهای بی‌اساس، در کنار حقه‌هایی تاکتیکی ازجمله از طریق تأمین مالی برای انتشار گزارش‌هایی توسط مؤسسات و بنیادهای آمریکایی و اسراییلی برای مختل کردن کار حرفه‌ای سازمان‌های بین‌المللی، به‌ ویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، عناصر شناخته ‌شده استراتژی فریبکارانه آنان علیه صلح و امنیت می‌باشد.

نماینده دائم کشورمان در این راستا حفظ حرفه‌ای‌گری، بی‌طرفی و استقلال آژانس در ارتباط با اجرای فعالیت‌های راستی آزمایی را برای اعتبار این نهاد و نیز برای تداوم رژیم پادمانی آژانس با اهمیت خواند و تأکید کرد که به همین دلیل، ایران همیشه معتقد است این اعتبار برای تضمین تداوم همکاری‌اش با آژانس،اساسی و مهم می‌باشد.

منبع: خبرگزاری ایرنا


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین