کد خبر: ۵۷۹۰۴۹
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵
"اینگونه نیست که کسی فکر کند ما عاشق چشم و ابروی آمریکا باشیم"
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه راه دومی جز ایستادگی نداریم، اظهارداشت: در سال ۹۶ هشت بار و سال ۹۷ پنج نفر از سران جهان واسطه پیام برای دیدار با ترامپ شدند و ما نشان داده‌ایم هم اهل مذاکره‌ایم و هم از میدان جنگ ترسی نداریم./اینگونه نیست که کسی فکر کند ما عاشق چشم و ابروی آمریکا باشیم، شاید آنها عاشق چشم و ابروی ایران عزیز باشند، آنها در پی ما هستند و به دنبال مذاکره هستند، ما هم از مذاکره فراری نداریم و اهل این کار هستیم.
آفتاب‌‌نیوز :
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه راه دومی جز ایستادگی نداریم ، اظهارداشت: در سال ۹۶ هشت بار و سال ۹۷ پنج نفر از سران جهان واسطه پیام برای دیدار با ترامپ شدند و ما نشان داده ایم هم اهل مذاکره ایم و هم از میدان جنگ ترسی نداریم.

حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه شورای اداری استان گیلان  با بیان اینکه در ماه رجب خدا به ما کمک کرده تا برای ماه عبادت، نماز و روزه آماده شویم، گفت: به دو عضو چشم و زبان هم اشاره شده که شاید بسیاری از انحرافات و مفاسد از این دو عضو آغاز شود، یعنی ممکن است حرف‌هایی زده شود که در مسیر ناصحیح باشد یا گاهی چشم آغازگر آن باشد.

روحانی: ۵ نفر از رهبران دنیا واسطه دیدار با ترامپ شدند| هم اهل مذاکره‌ هستیم و هم از میدان جنگ ترسی نداریم| آمریکا باید اول به برجام برگردد| اگر حمایت ایران نبود، بغداد و اربیل سقوط می‌کردند

رئیس قوه مجریه ادامه داد: روزها و ماه‌های سختی بر مردم ما در سال ۹۷ گذشت اما باران رحمت الهی در این سال و موفقیت‌های ما در عرصه بین‌المللی جای شکر دارد. درست است که امروز در تحریم هستیم، اما این تحریمی است که از ابتدای انقلاب تاکنون، موافقان آن تنها چند کشور محدود هستند.

وی با اشاره به بازگشت تحریم‌ها از سوی ایالات متحده بیان کرد: در زمان جنگ و پس از آن تحریم را داشتیم، اما هیچ وقت پیش نیامد که تحریمی را به سردمداری آمریکا داشته باشیم و موافقان آن فقط رژیم صهیونیستی و چند کشور محدود باشند. متحدان استراتژیک آمریکا، کل اروپا، آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی، کانادا، مکزیک و حتی در داخل آمریکا هم این تحریم را محکوم می‌کنند. در نظرسنجی اخیری که در آمریکا صورت گرفت، ۶۰ درصد مردم آمریکا تحریم ایران را از سوی ترامپ غلط خواندند و این موفقیتی بسیار مهم در عرصه سیاسی، فرهنگی و افکار عمومی است.

وی تاکید کرد: در منطقه موفقیت‌های زیادی بدست آوردیم که با توجه به حساسیت منطقه، موفقیت‌های بسیار مهمی است. برای اولین بار در این منطقه است که تصمیم‌گیری اصلی برای امنیت منطقه و بویژه سوریه توسط سه کشوری صورت می‌گیرد که یکی از آنها ایران است. جلسات ایران، روسیه و ترکیه محور اصلی حل و فصل بحران در سوریه است.

رئیس دولت دوازدهم اظهار داشت: کشورهای دیگری امروز متقاضی عضویت در این حرکت سیاسی و منطقه‌ای هستند،  این برای ما موفقیت است. نظام جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه توفیقات بزرگی را بدست آورد و این را نباید فراموش کنیم. نیروهای مسلح و دولت همه دست به دست هم دادند یادمان نرود و فراموش نکنیم این مساله مهمی است نیروهای مسلح، سپاه و ارتش در این موفقیت و پیروزی همه دست به دست هم دادند. دولت پول و سلاح را تامین می‌کند، دولت سیاست خارجی را دنبال می‌کند، دولت بخش بزرگی از کار اطلاعاتی را انجام می‌دهد و نیروهای مسلح در میدان هستند و بار سنگینی را به دوش دارند، اگر با هم نباشیم موفقیتی بدست نمی‌آید.

وی ادامه داد: در دنیای به هم پیوسته‌ای زندگی می کنیم و ما نمی‌توانیم نسبت به همسایگان‌مان بی‌تفاوت باشیم. می‌توانستیم نسبت به عراق بی‌تفاوت باشیم، اما قطعا اگر حمایت جمهوری اسلامی ایران نبود، بغداد و اربیل حتما سقوط می‌کردند و داعش بر این منطقه مسلط می‌شد و مشکلاتی را برای مردم و ملت عراق به وجود می‌آورد و آنها را آواره می‌کرد و مجبور بودند به ایران پناه بیاورند. مگر می‌توان آوارگان آنها را راه نداد؟ ما که اروپا نیستیم که مرز‌مان را ببندیم، ما آمریکا نیستیم که با تفنگ مردم را بزنیم و یا آوارگان را به کشورمان راه ندهیم، باید از آنها پذیرایی می‌کردیم کما اینکه از مردم عراق، کویت و افغانستان نیز تاکنون پذیرایی کرده‌ایم.

به گفته وی ملت ایران علیرغم سختی‌ها و مشکلات نشان داد مقاوم و ایستاده است و قدرت بزرگی در منطقه است.

وی تاکید کرد: مردم ۲۲ بهمن بسیار باشکوهی را برگزار کردند که نشانه آگاهی آنها است. جمهوری اسلامی ایران در طول حوادث سال ۹۶ به گونه‌ای عمل کرد که در طول یک سال ۷۱ هزار خانه را ساخت یا مرمت کرد. تمام خانه‌های زلزله کرمان بازسازی شد. آمریکا را ببینید وقتی جایی دچار سونامی، طوفان و یا گردباد می‌شود چقدر بازسازی‌ها طول می‌کشد.

روحانی خاطرنشان کرد: می‌دانیم که روزهای سختی برای کشور هست، اما راه دومی بجز مقاومت نداریم و اگر داشتیم دنبال آن می‌رفتیم. امروز راهی جز ایستادگی و مقاومت نداریم. در سفر سال ۹۶ به نیویورک، ۸ بار دولت آمریکا برای ملاقات با رئیس‌جمهور آمریکا درخواست داد و در سال ۹۷ نیز ۵ نفر از رهبران دنیا واسطه برای این دیدار شدند. به آنها گفتم که شرایط و زمان را مناسب نمی‌بینم، آمریکا باید اول به برجام برگردد و به اشتباه خود اعتراف کنند.

وی افزود: اینگونه نیست که کسی فکر کند ما عاشق چشم و ابروی آمریکا باشیم، شاید آنها عاشق چشم و ابروی ایران عزیز باشند، آنها در پی ما هستند و به دنبال مذاکره هستند، ما هم از مذاکره فراری نداریم و اهل این کار هستیم. چون تخصص مذاکره دارم با قدرت می‌گویم که هیچ ترسی از میز مذاکره نداریم و آنچنان منطق ما قوی و چارچوب دار است که در برابر آمریکا و یا هر کس دیگری هستیم. نشان داده‌ایم هم اهل مذاکره‌ایم و هم از میدان جنگ ترسی نداریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با حضور در سازمان ملل متحد با منطق و استدلال سخنان و نکات خود را به گوش جهانیان می‌رساند، گفت: باید به اهداف ملی برسیم چرا که ما عاشق چشم و ابروی منافع ملی کشورمان هستیم و مابقی امور تاکتیک است و هدف، حرکت در مسیر منافع ملی است.

روحانی با اشاره به توطئه‌های آمریکا در سال ۹۷ برای اینکه ملت ایران را بشکند، به موفقیت‌های بزرگ دولت جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۷، همانند افتتاح پالایشگاه، اتصال دو استان ارومیه و گیلان به راه‌آهن سراسری کشوری، اشاره کرد و گفت: تا آخر سال نیز بزرگترین طرح گازی در عسلویه افتتاح می‌شود و تا الان در هر استانی تا هزاران میلیارد پروژه، افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شده است.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ما مأیوس نیستیم و راه را ادامه می‌دهیم، تصریح کرد: البته در میدان مبارزه گاهی شکست می‌خوریم و گاهی نیز پیروز می‌شویم؛ گاهی بدر و گاهی احد است و در این مسیر فراز و نشیب وجود دارد.

روحانی تأکید کرد: در این شرایط باید تلاش کنیم که هزینه‌ها کاهش یابد و البته در این میدان هزینه پرداخت می‌شود و گر نه در میدان جنگ تسلیم خواهیم شد و برای مقاومت، باید هزینه کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه باید تلاش و هنر مسئولین کاهش هزینه‌ها باشد، تأکید کرد: مبنای رابطه جمهوری اسلامی ایران با دنیا منفعت مشترک است و قطعاً یک رابطه یک طرفه نبوده و باید در مراودات با کشورهای دنیا منفعت یکدیگر در نظر گرفته شود وگر نه این مسیر ادامه‌دار نیست.

 روحانی در ادامه با تأکید بر اینکه در کشورمان ۲ مشکل عمده وجود دارد که باید حل و فصل شود، اظهار داشت: یکی از این مشکلات نبود احزاب قوی است. امروز احزابی که در کشورمان فعالیت دارند، عمدتاً فصلی هستند و شیوه‌های حزبی مرسوم دنیا در آنها رعایت نمی‌شود.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اگر ۲، ۳ حزب قوی در کشورمان تشکیل شود، می‌تواند در روند امور بسیار مؤثر باشد، ضمن اینکه اجرای دمکراسی بدون وجود حزب سخت و دشوار است.

روحانی با اشاره به اینکه دولتش حزبی نیست و فراجناحی است، گفت: حزب باید به مردم تعهد بسپارد و در ایام دشواری به میدان آمده و نسبت به حل و فصل امور در کنار دولت باشد، اما الان به گونه‌ای است که اگر دولت موفقیتی به دست می‌آورد، همه خود را صاحب آن موفقیت می‌دانند و در زمان ناکامی‌ها، خود را کنار کشیده و اعلام برائت می‌کنند.

رئیس جمهور ضعیف بودن بخش خصوصی را یکی دیگر از مشکلات کشور عنوان کرد و گفت: اگر چه بخش خصوصی در کشورمان وجود دارد، اما آنچنان توانمند نیستند که بتوانند در عرصه منطقه‌ای و جهانی به رقابت بپردازند لذا باید این بخش هر چه بیشتر تقویت شود.

روحانی خاطر نشان کرد: اگر اقتصاد کشور بر عهده بخش خصوصی آگاه به تجارت جهانی بود، بی‌تردید تحریم‌ها اثر کمتری روی کشورمان می‌گذاشت و اگر چند بانک خصوصی قوی داشتیم با دغدغه کمتری می‌توانستیم با مشکلات مواجه شویم.

رئیس جمهور لزوم ساماندهی بانک‌ها را مورد تأکید قرار داد و گفت: در این راستا چند قدم مهم برداشته شده است و در دولت یازدهم، ریشه مؤسسات اعتباری غیرمجاز کنده شد. اگر چه در این مسیر فحاشی و توهین‌های زیادی به دولت شد که باید وزارت اطلاعات یک روزی پشت صحنه این قضایا را منتشر کند.

روحانی با بیان اینکه نقدینگی را کسانی ساختند که موسسات غیر مجاز را افریدند؛ سر مردم را کلاه گذاشتند و خودشان آنها را به خیابانها کشاندند! ، افزود: در مسیر انحلال مؤسسات غیرمجاز بار سنگینی بر دوش دولت بود و توانستیم حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان پول مردم را پرداخت کنیم که البته این کار به طور طبیعی در افزایش نقدینگی تأثیر داشته است، اما نقدینگی اصلی را کسانی ایجاد کردند که مؤسسات غیرمجاز را تأسیس کرده و مردم را به خیابان کشاندند و دولت بخاطر مردم ناچار شد که برای جبران زیان مردم به آنها پول پرداخت کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت گام دوم را برای اصلاحات بانکی آغاز کرده است، گفت: یکی از این گام‌ها ادغام بانک‌های نیروهای مسلح در بانک سپه است که در این زمینه تصمیم‌گیری‌ها و هماهنگی‌های لازم انجام شده است و البته در مسیر اصلاحات بانکی گام‌های دیگری را هم در سال آینده برخواهیم داشت.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات زیست محیطی استان در زمینه پسماند، گفت: اولین اولویت من در زمینه محیط زیست، پسماند بوده و از ابتدا تأکیدات لازم را در این خصوص به رئیس سازمان محیط زیست انجام داده‌ام. البته در این زمینه بنا بود که اعتبار بزرگی را از یکی از کشورها دریافت کنیم که متأسفانه با تحریم‌های جدید مواجه شدیم، اما در عین حال مصمم هستیم، برای مقابله با پسماند اقدامات لازم را انجام دهیم، چرا که مشکل بزرگی برای محیط زیست، سلامت مردم و آلودگی رودخانه‌ها و دریاهای کشورمان است.

رئیس جمهور حل و فصل ریشه‌ای مشکلات اقتصادی کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت: در کشورمان میزان مصرف انرژی زیاد است و زمانی که قیمت آن گران می‌شود، زندگی مردم با مشکل مواجه می‌گردد و با قیمت ارزان نیز با مشکل قاچاق مواجه هستیم و لذا بهبود چنین وضعیتی نیازمند ایجاد تحول اقتصادی است.

روحانی خاطر نشان کرد: دولت تصمیم گرفته که ۲۵ رقم کالا اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومان به دست مردم برسد، اما در روند اجرا بعضی از این موارد درست اجرا شده و در برخی موارد نیز شاهد نابسامانی هستیم و برای غلبه بر این مشکلات لازم است همه در کنار هم باشیم و نظارت همگانی شکل بگیرد تا یک دلال نتواند نظم امور را بهم بزند.

رئیس جمهور گفت: اگر چه برای غلبه بر مشکلات قوای دیگر و نیروهای مسلح و امنیتی می‌خواهند کمک کنند، اما از آنجا که مبنای برنامه‌ریزی‌ها مشکل دارد، حریف قاچاق نمی‌شویم و وقتی به طور مثال صادرکنندگان در برخی موارد ارز حاصل از صادرات خود را به داخل کشور برنمی‌گردانند باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که شاهد اینگونه مسایل نباشیم.

روحانی گفت: یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم برای چند سال این بوده که میزان صادرات غیرنفتی بیش از واردات بوده است و این از زمان دولت مصدق در ایران سابقه نداشته است. البته اینکه از کل ارز حاصل از صادرات چقدر به داخل کشور برگردانده شده موضوع دیگری است.

رئیس جمهور اضافه کرد: بعضاً سیستم‌های نظارتی و در قوانین و آیین‌نامه‌ها مشکلاتی داریم که باید همه آنها را اصلاح کنیم. امسال ۱۴ میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی پرداخت کرده‌ایم اما متأسفانه بخش عمده کالاهایی که به دست مردم می‌رسد با ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست. لذا باید به گونه‌ای تصمیم‌گیری شود که وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات به تاجری داده می‌شود، بتوان تا مرحله توزیع و رسیدن به دست مصرف‌کننده بر آن نظارت داشت.

روحانی گفت: هدف دولت این است که در حد امکان تلاش کند تا دریافتی کسانی که حقوق ثابت دارند، افزایش یابد. ضمن اینکه بایستی به مستمری‌بگیران هم کمک کنیم و در ۳ سال اخیر آنچه به این قشر پرداخت کرده‌ایم، بیش از ۴ برابر شده است، اما می‌دانیم که کافی نیست.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: دولت برغم همه مشکلات تلاش می‌کند که کالاهای اساسی به اندازه کافی و وفور در بازار وجود داشته باشد.

روحانی با تأکید بر ضرورت نظارت بسیار دقیق در تمام امور، اظهار داشت: راه مبارزه با فساد جز استفاده از سیستم‌های الکترونیکی نیست و با استفاده از این فناوری باید تولیدکننده به مصرف‌کننده متصل شود ضمن اینکه بایستی در تمامی مراحل شفاف‌سازی وجود داشته باشد و از توان سایبری به طور کامل استفاده گردد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر که از تأکیدات دینی‌مان است در حقیقت به معنای نظارت همگانی است. همه مردم باید بتوانند نظارت داشته باشند تا امور اصلاح شود.

روحانی خاطر نشان کرد: امروز از لحاظ ذخایر استراتژیک هیچ مشکلی در کشور نداریم و تقریباً همه روزه موجودی تمام ذخایر را چک می‌کنم. مشکلی که در این زمینه وجود دارد، عمدتاً در سیستم توزیع است که بایستی در این زمینه به چارچوبی رسیده و آن را با هماهنگی لازم اجرا کنیم تا مردم دغدغه‌ای برای تأمین کالاهای اساسی و ضروری خود نداشته باشند.

رئیس جمهور تأکید کرد: باید بخش خصوصی را وارد میدان کرده و دولت در این زمینه وظیفه دارد حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم را انجام دهد.

روحانی سرمایه و فناوری را حلال مشکلات دانست و گفت: باید در زمینه اقتصاد و فناوری‌های نو تلاش‌های مضاعفی انجام دهیم و در این زمینه استان گیلان از ظرفیت‌های خوبی برخوردار  است که باید آن را فعال سازد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مشکلات استان گیلان پشت سرسبزی آن مخفی مانده است، گفت: دولت مصمم است برای بهبود آبادانی و توسعه استان اقدامات لازم و ضروری را انجام دهد.

روحانی همچنین با اشاره به احداث خط آهن رشت به آستارا گفت: در این زمینه مشکل اصلی تملک اراضی است و اگر این موضوع با کمک مسئولین استانی و مردم برطرف شود، زمان اتمام پروژه طولانی نخواهد بود، چرا که دولت آمادگی دارد اعتبارات آن را به طور کامل و در کوتاه‌ترین زمان پرداخت کند.

منبع: خبرگزاری ایلنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
2
6
ریس جمهور ایران خواهشن بشین مثل یک مرد باامریکا صحبت کن چطور باعراقی که پداران مارا شهید کردند وبدترین جنایات جنگی را انجام دادند حالا رابطه دارید
ناشناس
|
Denmark
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
4
2
ناشناس محترم! صدام رفت و حاکمیت عراق از دست حزب بحث خارج شد اما امریکا همان امریکاست.ضمنا تجربه حرف با امریکا و معامله شکست خورده با او را در برجام داریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
0
3
پروردگار آفریننده عالم، آنچنان جنگ و خونریزی بین بندگانش را بد و ناپسند و مذموم می داند که به مسلمانان می فرماید؛ حتی کافر تا زمانی که دست به اسلحه نبرده، حق ایجاد جنگ و خونریزی ندارید.

... حقیقتی انکارناپذیر در تفاوت جامعه انسانی با حیوانی این است که:
در جنگل، وحوش با دریدن و جنگ با یکدیگر سعی می کنند به آنچه که میخواهند برسند.
اما در جوامع انسانی با استفاده از عقل و دانش خدادادی، با صحبت و گفتگو و مذاکره و عقل و منطق و تدبیر و درایت و به حق و خواسته خود میرسند.

احتمالاً توصیه به اینکه: زگهواره تا گور دانش بجوی!!! برای این بوده که بنده خوب خدا بتواند بخوبی از عهده گفتگو و مذاکره و اعاده حق برادران مسلمانش برآید و ..................
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین