کد خبر: ۵۸۰۵۲۴
تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۰

واکنش جهان به حمله تروریستی نیوزیلند

رهبران سیاسی و مسلمان در سراسر جهان انزجار خود را بابت تیراندازی‌های مرگبار به دو مسجد در نیوزیلند که ۴۹ کشته برجای گذاشت، ابراز کردند.
آفتاب‌‌نیوز :
رنتو مرسودی، وزیر خارجه اندونزی در بیانیه‌ای اعلام کرد: اندونزی قویاً این تیراندازی‌ها را محکوم می‌کند به ویژه در مکان عبادت و در جریان برگزاری نماز جمعه.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی به گزارش‌های رسانه‌ای نیز اشاره کرد که براساس آنها، شش شهروند اندونزیایی در زمان حمله در مسجد بودند که سه تن فرار کردند و از وضعیت سه تن دیگر اطلاعی نیست.

"تانتووی یحیی"، سفیر اندونزی در نیوزیلند به رویترز گفته که تحقیقات برای اعلام وضعیت شهروندان اندونزیایی گرفتار در این تیراندازی در جریان است. ۳۳۱ اندونزیایی در کرایستچرچ ساکن هستند که از این تعداد ۱۳۴ تن دانشجو هستند.

انور ابراهیم، رهبر بزرگترین حزب در ائتلاف حاکم مالزی نیز گفت که یک شهروند این کشور در میان مجروحان این تیراندازی است و اعلام کرد که این یک تراژدی سیاه است که بشریت و صلح جهانی با آن روبرو است.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: من به شدت بابت این اقدام غیر انسانی که علیه ارزش‌های بشری رخ داده و جان غیرنظامیان را گرفته است، ناراحت هستم. ما تسلیت و همدردی عمیق خود را به خانواده‌های قربانیان و مردم نیوزیلند ابراز می‌کنیم.

مقام‌های نیوزیلند کشته شدن تعداد زیادی را در این حملات تیراندازی تأیید کرده‌اند اما آمار دقیق را اعلام نکرده و هویت آنها را نگفته‌اند.

ابراهیم کالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در توئیتر خود حمله "فاشیستی و نژادپرستانه" در نیوزیلند را محکوم کرده و نوشت: این حمله نشان داد خصومت و عداوت به اسلام و مسلمانان به چه حدی رسیده است. ما چندین بار شاهد این بوده‌ایم که اسلام هراسی علیه اسلام و مسلمانان به یک ایدئولوژی نابهنگام و مرگبار تبدیل شده است. جهان باید علیه چنین استدلالی برخیزد و باید کاری کند تا تروریسم فاشیستی اسلام هراسی متوقف شود.

در همین حال، کمال فاروقیری، مؤسس هیأت "تمام مسلمانان هندوستان" که یک نهاد غیردولتی از نخبگان است نیز گفت: این حمله به شدت محکوم است و ادامه داد: یک ویروس ضد اسلامی در حال گسترش در سراسر جهان است. مردم همه مذاهب باید بسیار نگران باشند.

وحیدالله ویسی، سفیر افغانستان در استرالیا، نیوزیلند و فیجی نیز در توئیتر خود نوشت: سه افغان در این حمله مجروح شده‌اند. فکر من پیش خانواده‌های این افغان‌هاست.

محمد فیصل، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان نیز ضمن محکومیت این حمله در توئیتر از هشتگ "پاکستان علیه تروریسم" استفاده کرد.

مردم در سراسر جهان نیز در رسانه‌های اجتماعی به محکومیت این حملات در نیوزیلند پرداخته‌اند.

اردوغان نیز حمله تروریستی در نیوزیلند را محکوم کرد و آن را جدیدترین نمونه افزایش نژادپرستی و اسلام هراسی دانست.

وی گفت: انزجار ضد اسلامی که باعث بروز این حملات شده، به سرعت در حال گسترش در جوامع غربی همچون یک سرطان است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز در توئیتی نوشت: من این حملات تروریستی را که ناشی از اسلام هراسی می‌دانم.

ژان کلود یونکر، کمیسیونر اروپا نیز در توئیتی نوشت که با وحشت و ناراحتی زیادی متوجه این حمله شده است و افزود: اتحادیه اروپا همواره در کنار نیوزیلند و در مقابل کسانی است که می‌خواهند جوامع و روش ما برای زندگی را نابود کنند.

کریستوف کاستانر، وزیر کشور فرانسه نیز به مقام‌های منطقه‌ای فرمان داد تا به عنوان یک اقدام احتیاطی امنیت را در مساجد بیشتر کنند.

صادق خان، شهردار لندن نیز گفت که نیروی پلیس متروپولیتن نیز در مقابل مساجد حضور دارند.

وی افزود: لندن در کنار مردم کرایستچرچ ایستاده است. لندن همواره از تنوعی که برخی به دنبال تخریب آن هستند، استقبال کرده است.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجی امارات در توئیتی مراتب تسلیت خود را به نیوزیلند ابراز داشت و نوشت: همکاری جامع ما در مقابل خشونت و انزجار باید قدرت جدیدی ادامه یابد. فکر و دعای ما برای خانواده قربانیان است.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز مراتب همدردی کشورش با دوستان و خانواده‌های قربانیان این حمله ابراز داشت و گفت: این حمله وحشتناک تروریستی در کرایستچرچ مسلمانان در حال نماز را هدف قرار داده است. اگر مردم تنها به خاطر مذهبشان کشته می‌شوند این حمله علیه همه ماست.

دفتر سیاسی انصارالله یمن نیز ضمن محکوم کردن حمله نیوزیلند تأکید کرد: این یک جنایت شنیعی است که به هیچ عنوان نمی‌توان آن را توجیه کرد. این حمله در راستای تلاش برای ترویج انزجار علیه اسلام و مسلمانان است.

در تاره‌ترین واکنش‌ها دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم این حمله "وحشیانه و از روی تنفر" را محکوم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در توییتر نوشت: همدردی گرم من و بهترین آرزوها برای مردم نیوزیلند بعد از قتل عام وحشتناک در مسجدها. 49 فرد بیگناه با خونسردی کشته شدند و تعداد زیادی به شدت زخمی شدند. ایالات متحده در کنار نیوزیلند می‌ایستد برای هرکاری که بتوان انجام داد.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید هم پیشتر به شدت این حمله را محکوم کرده بود.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین