کد خبر: ۵۸۲۰۳۱
تاریخ انتشار : ۰۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲
نمایندگان پارلمان انگلیس در اقدامی بی سابقه و با هدف از بین بردن بن‌بست موجود، به انتقال قدرت تصمیم گیری در مورد روند بریگزیت از نخست وزیر به مجلس عوام رای داده اند.
آفتاب‌‌نیوز :
دولت ترزا می، نخست وزیر انگلیس در این رای گیری با ۳۲۹ رای در مقابل ۳۰۲ رای شکست خورد.

۳۰ نماینده حزب محافظه کار هم علیرغم اراده دولت به این طرح رای دادند از جمله ریچارد هرینگتون، استیو براین و الیستر برت، سه وزیر دولت ترزا می که برای این کار از پست خود استعفا کردند.

ترزا می به شدت مخالف انتقال قدرت تصمیم گیری در این زمینه به مجلس عوام بود. وی گفت که واگذاری این تصمیم به نمایندگان "بدعتی نامطلوب" خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به علاوه ترزا می گفته که هیچ تضمینی وجود ندارد که دولت از تصمیم پارلمان اطاعت خواهد کرد.

اما جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر ضمن حمایت از این متمم تازه که اولیور لتوین، نماینده محافظه کار پیشنهاد کرده، گفت: دولت باید این فرآیند را جدی بگیرد.

وی افزود: دولت شکست خورد و این مجلس باید موفق شود و به نظر من موفق خواهد شد.

کر استارمر، وزیر سایه برگزیت از حزب کارگر نیز شکست دولت را "تحقیرآمیز" خواند.

وی به دنبال این رای گیری در توییتی نوشت: یک شکست تحقیرآمیز دیگر برای نخست وزیر که کنترل حزب، کابینه و فرآیند برگزیت را کاملا از دست داده است.

پارلمان قرار است روز چهارشنبه یک سری رای گیری به اصطلاح "استمزاجی" برگزار کند.

نمایندگان خواهند توانست به یک سری گزینه‌ها که احتمالا شامل "برگزیتی ملایم" و یک همه پرسی دیگر خواهد بود، رای دهند که هدف آنها محک زدن اراده پارلمان است تا معلوم شود چگونه طرحی قادر به جلب رای اکثریت است.

تاکنون همه طرح های برگزیت که دولت ترزا می بر سر آنها با اتحادیه اروپا به توافق رسیده در پارلمان این کشور رد شده است.

به گزارش ایسنا، جناح‌های سیاسی مختلف به دلایل متفاوتی علیه این توافقنامه رأی داده‌اند. حزب کارگر و نمایندگان حامی ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا معتقدند خروج طبق این توافقنامه برای اقتصاد کشورشان مضر است.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین