کد خبر: ۵۸۲۴۱۰
تاریخ انتشار : ۰۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۹
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با رد هرگونه گمانه زنی درباره سرریز سد زاینده رود در روزهای آینده گفت: بخش اعظم این مخزن همچنان خالیست.
آفتاب‌‌نیوز :
حسن ساسانی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: حتی 2 برابر بارش های اخیر نیز نمی تواند بیش از یک میلیارد متر مکعب کمبود آب این سد را جبران کند. 

معاون آب منطقه ای اصفهان خاطرنشان کرد: ورودی فعلی این سد 225 و خروجی از آن 10.5 مترمکعب بر ثانیه و میزان آب ذخیره شده در آن 235 میلیون مترمکعب است.

وی با مقایسه ارقام یاد شده تصریح کرد: این میزان حدود 39 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است اما در مقایسه با متوسط بلند مدت 75 درصد کاهش نشان می دهد.

ساسانی همچنین میزان بارش ها از ابتدای سال آبی جاری(مهر 97) تاکنون در سرشاخه های زاینده رود را یکهزار و757 میلی متر اعلام کرد و افزود: این مقدار در دوره زمانی متوسط بلندمدت (44 ساله) یکهزار و 170 میلی متر بوده است و امسال رشد 39 درصدی در استان داشته ایم. 

برخی شبکه های اجتماعی با توجه با بارش های اخیر گمانه زنی کرده بودند که ظرفیت سد زاینده تا یک ماه آتی تکمیل شود.

سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی ترین سدهای مرکز کشور در سال 1349 با ظرفیت 1.4 میلیارد مترمکعب بهره برداری شد، این سد قوسی شکل در110 کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.

زاینده رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌ رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ‌ریزد. 

این رودخانه در سال های به دلیل تغییرات اقلیمی، خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و برداشت های بی رویه به یک رودخانه فصلی تبدیل شده است و در پایین دست بخصوص در فصول گرم سال با خشکی مواجه می شود.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین