کد خبر: ۵۸۲۷۱۷
تاریخ انتشار : ۱۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶
اغلب فعالان سیاسی از هر دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا تصور می کنند که لاریجانی در انتخابات 1400 شرکت می کند و مورد حمایت اصلاح طلبان قرار می گیرد.
آفتاب‌‌نیوز :
علی لاریجانی یکی از بازیگران اصلی انتخابات آتی است اما انتخابات 98 یا 1400؟ بسیاری از فعالان سیاسی او را در سودای ریاست جمهوری و ورود به انتخابات 1400 می دانند. مصوبه اخیر مجلس مبنی بر ممنوعیت نمایندگی مجلس بعد از سه دوره مجلس و همراهی لاریجانی با طراحان نیز این گمانه را تقویت می کند که قصد عزیمت از بهارستان به پاستور را دارد. 

تصمیم او در این باره قطعا همه معادلات دو جریان سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب را در هر دو انتخابات 1400 و 98 تغییر خواهد داد. هر یک از جریان های سیاسی اصلاح طلب یا اصولگرا به فرض حضور لاریجانی در مجلس یازدهم باید به فکر معرفی رقیبی در قد و قواره او و تلاش برای کسب کرسی ریاست باشند. در صورتی که حرکت لاریجانی به سوی ریاست جمهوری سبب می شود هر کدام از این دو جریان شانس خود را برای به دست گرفتن قوه مقننه بیشتر ببیند. انتخابات 1400 نیز با ورود علی لاریجانی زیر و رو خواهد شد.

 او در صورت ائتلاف با هر کدام از جریان های سیاسی بالقوه برنده است و این آقایان اصلاح طلب و اصولگرا هستند که باید تصمیم بگیرند در این پیروزی با او شریک می شوند یا خیر؟ اصلاح طلبان احتمالا تمایل بیشتری به ائتلاف با او دارند زیرا خوب می دانند که بعد از اعلام نظر شورای نگهبان ، گزینه های زیادی روی میز نخواهند داشت و درست مثل سال 92 و 96 باید بقای در قدرت را به خروج از آن ترجیح دهند لذا سهیم شدن در پیروزی لاریجانی را به شکست کاندیدا تماما اصلاح طلب خود ترجیح می دهند. قاعدتا نمی توان از حالا پیش بینی کرد و مطمئن بود که اصلاح طلبان چه می کند.

 اصولگرایان را نیز نمی توان در این معادله نادیده گرفت. درست است که لاریجانی گزینه مورد نظر آن ها نیست و اجماع حول و محور او کار دشورای است اما ساده انگاری است اگر گمان کنیم این جریان سیاسی از کنار ائتلاف لاریجانی و اصلاح طلبان می گذرد و به پیروی کاندیدای مثل قالیباف، فتاح، محسن رضایی یا دیگران دل می بندد.

 فعالان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا نیز عمدتا در مورد اینکه واکنش هر کدام از این جریان ها به کاندیداتوری لاریجانی چیست، سکوت می کنند اما اغلب در مورد عزم لاریجانی برای ورود به انتخابات 1400 اتفاق نظر دارند.

منبع: نامه نیوز
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین