کد خبر: ۵۸۲۸۳۹
تاریخ انتشار : ۱۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴
رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی تهران:
رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی تهران گفت: هنگام اعلام تحریم‌ها، آمریکا یک مهلت چند ماهه برای آغاز تحریم‌ها قائل شد که در همان فرصت، فعالان این بازار اقدام به خرید بیش از ظرفیت همیشگی خود کردند زیرا می‌دانستند که با اعمال تحریم‌ها حداقل تا مدتی هیچ فرشی از ایران به آن کشور نخواهد رفت برای همین آمار صادرات ما به یکباره جهشی شد. در واقع هنوز تاثیرگذاری تحریم‌ها بر روی صنعت فرش اثر خود را نشان نداده است و طی ماه‌های آینده اثرگذاری خود را نشان خواهد داد.
آفتاب‌‌نیوز :
سید رضی حاج آقا میری رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی تهران در خصوص وضعیت صنعت فرش دستباف گفت: این صنعت نیز مانند دیگر صنایع از وضعیت خوبی برخوردار نیست و با توجه به اینکه مهد فرش دستباف در دنیا ایران است و برند ما جهانی است اما در تولید و فروش آن اصلا وضعیت خوبی نداریم و هر سال وضعیت بدتر می‌شود.

وی ادامه داد: 25 درصد از صادرات فرش دستباف برای بازار آمریکا بود و این بازار اصلی‌ترین مشتری فرشهای ما بود اما به دلیل اعمال تحریم‌ها از سوی آمریکا عملا ما این بازار را از دست دادیم.

حاج آقا میری در خصوص افزایش میزان صادرات به آمریکا گفت: در هنگام اعلام تحریم‌ها، آمریکا یک مهلت چند ماهه برای آغاز تحریم‌ها قائل شد که در همان فرصت، فعالان این بازار اقدام به خرید بیش از ظرفیت همیشگی خود کردند زیرا می‌دانستند که با اعمال تحریم‌ها حداقل تا مدتی هیچ فرشی از ایران به آن کشور نخواهد رفت برای همین آمار صادرات ما به یکباره جهشی شد. در واقع هنوز تاثیرگذاری تحریم‌ها بر روی صنعت فرش اثر خود را نشان نداده است و طی ماه‌های آینده اثرگذاری خود را نشان خواهد داد.

وی در خصوص صادرات به دیگر کشورها گفت: مشکلات بانکی و نقل و انتقال پول از مشکلات اصلی ما است که باعث شده میزان صادرات ما به کشورهای اروپایی نیز کاهش پیدا کند. نکته دیگر شرایطی است که در افکار عمومی دنیا به وجود آمده به طوری که کمتر شرکت و کمپانی حاضر است با ایران کار کند که نمونه آن را در زمان اعلام تحریم‌ها شاهد بودیم. با وجود مهلت چند ماهه آمریکا اما بسیاری از کشورها بلافاصله خرید نفت خود را از ما قطع کردند و در صنایع دیگر نیز با وجود اینکه مذاکرات و حتی سرمایه گذاری‌هایی در جریان بود اما به محض زمزمه اعمال تحریم ها و خروج ترامپ از برجام تمام کارها متوقف شد.

وی افزود: ما در سال آینده بحث FATF را داریم که اگر تصویب نشود این فضاسازی‌های منفی بین‌المللی علیه ما بدتر خواهد شد. آمریکا و دشمنان ما به بهانه‌های موشکی و حمایت از تروریست به دنبال فلج کردن اقتصاد ایران هستند و ما باید در این زمینه هوشیار باشیم و بهانه دست آنها ندهیم اما به طور کلی سال 98 سال سختی برای اقتصاد ایران خواهد بود.

منبع: ایلنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین