کد خبر: ۵۸۳۳۶۷
تاریخ انتشار : ۱۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۵
ترزا می امروز جمعه در نامه‌ای از رئیس شورای اروپا خواست تا بریگزیت را تا تاریخ ۳۰ ژوئن (دو ماه دیگر) به تاخیر بیندازد تا اینگونه به قانون‌گذاران اجازه دهد تا در مورد یک توافق خروج به اتفاق نظر برسند.
آفتاب‌‌نیوز :
به نقل از خبرگزاری رویترز، ترزا می، نخست وزیر انگلیس در نامه‌ای نوشت: بریتانیا پیشنهاد می‌کند که این زمان ۳۰ ژوئن ۲۰۱۹ به پایان برسد.

می همچنین گفت اگر قبل از این تاریخ توافقی انجام شود، بریتانیا پیشنهاد پایان یافتن زودتر از موعد این ضرب‌الاجل را خواهد داد.

او گفت: دولت قصد توافق بر روی یک جدول زمانی پیش از ۲۳ مه برای تصویب قانونی را دارد که به انگلیس اجازه خروج از اتحادیه اروپا را می‌دهد و از همین رو انتخابات پارلمانی اروپا را نیز لغو می‌کند. اما همچنان به آماده سازی مسئولانه برای برگزاری انتخابات ادامه می‌دهد.

پارلمان بریتانیا دو روز پیش به تمدید مهلت خروج رای مثبت داد.

براساس مقررات اتحادیه اروپا، قرار بود بریتانیا روز ٢٩ ماه مارس از اتحادیه اروپا خارج شود اما مخالفت پارلمان این کشور با توافق قبلی بین ترزا می و اتحادیه اروپا در مورد روابط آتی دو طرف، تاریخ بریگزیت به روز ١٢ ماه آوریل، جمعه آینده، موکول شده بود.

انتظار می‌رفت در این فاصله، دولت و پارلمان در مورد نحوه و شرایط بریگزیت به نتیجه برسند اما چنین نتیجه‌ای به دست نیامده و احتمال دستیابی به آن تا هفته آینده وجود ندارد.

ترزا می گفته است: "سیاست دولت همواره خروج از اتحادیه اروپا به شیوه‌ای سازمان‌یافته و بدون تعویق بی‌مورد بوده است اما با وجود تلاش دولت و مجلس، مجلس عوام تا کنون توافقی را که بتواند این خواسته را تحقق بخشد تصویب نکرده و برای هیچ‌یک از گزینه‌های مختلف اکثریت لازم به دست نیامده است هر چند نمایندگان تاکید داشته‌اند که با خروج از اتحادیه اروپا بدون دستیابی به توافق مخالف هستند."

نخست وزیر بریتانیا گفته که موضع دولت هم مخالفت با خروج بدون توافق است و افزوده است که از آنجا که ادامه شرایط مبهم کنونی نه به نفع بریتانیاست و نه اتحادیه اروپا، خواسته است تا به منظور ادامه تلاش برای کسب توافق مجلس در این زمینه، مهلت قبلی بازهم تمدید شود.

خانم می در نامه خود همچنین به انتخابات پارلمان اروپا که قرار است روز ٢٣ ماه مه - ماه آینده - برگزار شود اشاره کرده است. این انتخابات در تمام کشورهای عضو برگزار می‌شود و هر کشوری به نسبت جمعیت خود، تعداد معینی نماینده به این پارلمان می‌فرستد.

نخست وزیر بریتانیا اظهار داشته که شرکت بریتانیا در این انتخابات "به نفع این کشور و اتحادیه اروپا نیست" اما می‌پذیرد که از نظر اتحادیه اروپا، در آن تاریخ بریتانیا هنوز یکی از اعضای اتحادیه محسوب می‌شود و قانونا ملزم به برگزاری انتخابات پارلمان اروپا خواهد بود. به همین دلیل "برنامه‌های اضطراری" برای چنین وضعیتی پیش‌بینی شده تا در صورتی که تا آن زمان، بریتانیا هنوز عضو اتحادیه اروپا باشد، این انتخابات را برگزار کند.

قرار است روز چهارشنبه آینده می به مقر اتحادیه اروپا سفر کند و در نامه خود گفته است که امیدوار است در ملاقات با سایر رهبران اروپایی، آخرین نتیجه تحولات را به آگاهی آنان برساند.

در واکنش به انتشار خبر ارسال نامه نخست وزیر بریتانیا، دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا گفته است که امروز به کشورهای عضو توصیه خواهد کرد که تاریخ خروج بریتانیا را دوازده ماه به تعویق بیندازند تا این کشور بتواند برای "خروج منظم وسازمان یافته" آماده شود.

یک مقام اتحادیه اروپا گفته است که این پیشنهاد شخصی تاسک است و امروز به کشورهای عضو ارائه خواهد شد.

ایسنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x