کد خبر: ۵۸۹۶۷۰
تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
مقامات ارشد دولت اذعان دارند که اروپا با آمریکا همصداست. اروپایی‌ها نیز خود گستاخانه اعلام کرده‌اند که به هیچ عنوان تعهدات برجامی خود را اجرا نخواهند کرد. بنابراین هیچ دلیلی مبنی بر معطل ماندن تا 2 ماه آینده وجود ندارد.
آفتاب‌‌نیوز :
روزنامه کیهان در گزارش خبری تحلیلی امروز خود با عنوان "ابراز نگرانی اروپا از پایان امتیازدهی یک‌طرفه ایران" پس از درج اظهارات برخی از مقامات اروپایی و در تحلیل آن نوشت:

*فاز جدید وقت‌کشی

مقامات اروپایی فاز جدید وقت‌کشی را کلید زده‌اند. علیرغم اینکه اکنون بیش از یک‌سال از خروج آمریکا سپری شده است، مقامات اروپایی مدعی هستند که برای اجرای تعهدات برجامی باید 120 روز فرصت داده شود.

این در حالی است که پیش از این شورای عالی امنیت ملی- 18 اردیبهشت- اولتیماتومی 60 روزه به اعضای باقیمانده در برجام داد.
 
اتحادیه اروپا در ابتدا در بیانیه‌ای گستاخانه اعلام کرد که اولتیماتوم ایران را به رسمیت نمی‌شناسد و حالا با کلیدزدن فاز جدید وقت‌کشی، مدعی شده است که اولتیماتوم 60 روزه باید به 120 روز افزایش پیدا کند.

در اردیبهشت 97 و پس از خروج آمریکا از برجام، قرار بود طرف اروپایی ظرف چند هفته درباره تعهدات برجامی خود تضمین بدهد. اروپا با وقت‌کشی نهایتا در اواسط تیرماه یک بسته پیشنهادی ارائه داد. روحانی در واکنش، بسته مذکور را مایوس‌کننده و غیرقابل قبول خواند.
 
اروپا سپس با خرید زمان برای آمریکا، از یکسو مدعی بود که باید برجام موشکی و منطقه‌ای نیز کلید بخورد و از سوی دیگر وعده کانال مالی را هر چند وقت یک‌بار مطرح می‌کرد.

در نهایت تعهدات برجامی اروپا به کانال مالی SPV و سپس به کانال مالی تحقیرآمیز اینستکس تقلیل یافت. این در حالی است که اینستکس حتی یک دهم تعهدات برجامی اروپا را نیز پوشش نمی‌داد. نکته قابل تأمل اینجاست که اروپا حتی همین کانال را نیز اجرایی نکرد و اینستکس تنها در حد یک رونمایی سمبلیک پیش رفت.

حالا و علی‌رغم سپری شدن بیس از یک‌سال از خروج آمریکا از برجام، طرف اروپایی مدعی است که اولتیماتوم 60 روزه باید به 120 روز افزایش یابد.

اروپا همچنان اقدامات ضدایرانی آمریکا را بزک کرده و با لحنی گستاخانه و توهین‌آمیز ایران را به اجرای یکطرفه تعهدات برجامی توصیه می‌کند.

*نگرانی از پایان امتیازدهی

تقلای مقامات آمریکایی برای مذاکره با ایران در کنار نگرانی مقامات اروپایی از پایان یافتن امتیازدهی یکطرفه ایران نتایج خروج دولت از موضع انفعال و ورود به موضع اقتدار است.

هر چند که اقدام اخیر دولت، دیرهنگام و حداقلی بود ولی با این حال دولت باید از هم‌اکنون با پرهیز از وقت‌کشی، در راستای کاهش تعهدات، گام‌های بعدی را قاطعانه و سریع اجرا کند.

آقای روحانی-18 اردیبهشت 98- گفته بود:«مشکل اروپا این است که آمریکا را کدخدا می‌داند. در مقام عمل متاسفانه ناتوان بودند. سال ۸۳ وقتی مذاکره می‌کردیم، مشکلی بود و آن اینکه اروپایی‌ها آمریکا را کدخدای خود می‌دانستند؛ الان اوضاع کمی بهتر شده ولی همچنان این تفکر وجود دارد». روحانی در سال 92 نیز اروپایی‌ها را در مقابل آمریکا «آقااجازه» نامیده بود.

مقامات ارشد دولت اذعان دارند که اروپا با آمریکا همصداست. اروپایی‌ها نیز خود گستاخانه اعلام کرده‌اند که به هیچ عنوان تعهدات برجامی خود را اجرا نخواهند کرد. بنابراین هیچ دلیلی مبنی بر معطل ماندن تا 2 ماه آینده وجود ندارد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین