کد خبر: ۵۹۲۴۴۲
تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۱
تعداد نظرات: ۱۷ نظر
نجفی گفته "«میترا با ارگان‌های امنیتی در تماس بود و من کاملاً تحت نظر بود"
چند ساعت بعد از آنکه محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران به قتل «میترا استاد» همسر دومش اعتراف کرد؛ با لباس زندان برای بازجویی و تحقیقات مقدماتی روانه دادسرا شد. سخنان دیروز محمدعلی نجفی و دختر او از همین ابتدای رسیدگی به پرونده، پرسش‌ها و ابهامات متعددی را ایجاد کرد. هرچه از شدت شوک اولیه انتشار خبر قتل «میترا استاد»، کاسته می‌شود، پرسش‌های بیشتری درباره این حادثه تکان‌دهنده شکل می‌گیرد.
آفتاب‌‌نیوز :
در این میان خبرها به قدری زیاد و گاهی ضد و نقیض است که مخاطبان نمی‌دانند که باید کدام‌یک را قبول کنند و به کدام‌شان اعتماد نکنند. به گزارش «اعتماد» نجفی هر چند دیروز به صراحت گفت که دلیل قتل «اختلافات شدید زناشویی» با «میترا استاد» بوده است اما در عین حال در میان توضیحاتش سعی کرد که قدری از پیشینه رابطه با مقتول و دلیل بروز اختلاف‌ها هم حرف بزند. نجفی دیروز گفت که ظرف یک سال گذشته او و همسرش با یکدیگر اختلاف داشته‌اند. بررسی‌های مستقل خبرنگار «اعتماد» این ادعا را تایید می‌کند. یک منبع آگاه در این باره به «اعتماد» خبر داده که در ایام تعطیلات نوروز نجفی به همراه همسر دومش به کرمان سفر کرده و در یکی از هتل‌های مشهور این شهر ساکن شده بودند اما به دلیل دعوای شدید لفظی و آسیب زدن به وسایل هتل آنها خیلی زود این هتل را ترک کرده‌اند. به گزارش «رکنا» نجفی هم در دادسرا درباره جزییات این اختلاف‌نظرها گفت: «میترا به من و پدر و مادر مرحوم من فحش می‌داد. او حتی من را کتک می‌زد و کاملاً من را محدود کرده بود.»

میترا استاد که بود و چگونه با نجفی آشنا شد؟ او چگونه توانست به دفتر نجفی راه پیدا کند؟ محمدعلی نجفی وقتی شهردار تهران شد از لزوم مبارزه با فساد سخن گفت. او بارها و بارها از این گفت که باید سازمان شهرداری تهران چابک شود. او ۱۳ دی سال ۹۶ در یکی از سخنرانی‌هایش نخستین رویکرد مدیریتی‌اش را مبارزه با فساد در ساختار شهرداری اعلام کرده بود: «نخستین رویکرد مقابله با فساد در هر سطح و به هر شکلی است؛ در این میان باید برخورد بدون مماشات با متخلفانی که دنبال فساد هستند صورت گیرد؛ البته ممکن است کسی در کار و تصمیم کارشناسی خود اشتباه کند که این موضوع قابل اغماض است.» اما عمر شهرداری نجفی دوامی نیافت. او ۲۳ اسفندماه همان سال از این سمت استعفا کرد. او بعداً در صفحه شخصی‌اش در توییتر نوشت: عذرخواهی می‌کنم از کسانی که از داخل و بیرون شهرداری در ایام مطرح شدن استعفای من خواستند تا استعفا را پس بگیرم اما بنده به دلایلی که بارها گفته شد، نتوانستم این درخواست یا دستور را بپذیرم؛ البته این موضوع «خارج از توان و اراده من بود.»


یکی از اتفاقاتی که می‌تواند به حل معادله استعفای ابهام‌برانگیز نجفی کمک کند، انتشار گسترده فایلی بود که ادعا شده بود با هدف افشای فساد مالی و اخلاقی شهردار تهران منتشر می‌شود؛ فیلمی حاوی اتهامات اخلاقی به نجفی بی‌آنکه سند روشن و متقنی در این باره ارایه کند. تدوین و روش پرداخت فیلم آشکارا بر مبنای سناریوی تخریب شهردار وقت طراحی شده بود و برای نخستین‌بار نام «میترا» در آن مطرح شد. از میترا به عنوان زنی یاد شده بود که با نجفی رابطه خوبی دارد و با پخش برخی مکالمات نامفهوم و منقطع ادعا شده بود این زن برای برخی پروژه‌ها در نقش کارچاق‌کن ظاهر می‌شود و از ارتباطش برای سامان دادن پرونده‌هایی مثل تخلفات ساختمانی بهره می‌گیرد. همان موقع در محافل غیرخبری این بحث درگرفت که نجفی قربانی یک دام از سوی جریان‌های رقیب شده است اما شهردار وقت تهران هیچگاه در این باره سخن نگفت. توضیحات دیروز نجفی اما حالا رفته رفته قطعات دیگر پازلی را که دو سال قبل طراحی شده بود، تکمیل می‌کند. او درباره آشنایی‌اش با میترا استاد، گفت: «هنوز شهردار نبودم به دفتر کارم آمد می‌خواست او را در کاندیداتوری شورای شهر اسلامشهر حمایت کنم از آن به بعد آشنا شدیم.»

به گزارش «رکنا» نجفی بر اینکه اختلاف خانوادگی علت اصلی جنایت بوده تاکید کرده اما این را هم گفته است که: «میترا با ارگان‌های امنیتی در تماس بود من کاملاً تحت نظر بودم. همه تماس‌ها و حرکاتم رصد می‌شد.» نجفی ادعا کرده که همسرش با یک فرد ناشناس ارتباط داشته است. فردی که مکالمات ضبط شده نجفی را برای میترا استاد می‌فرستاده است در گزارش «رکنا» به نقل از نجفی آمده است: «در واتس‌آپ دیدم که تمام مکالمات من را شخصی ناشناس ضبط شده برای میترا می‌فرستاد. من نمی‌گویم یک نهاد امنیتی این کار را کرده است شاید یک شخص که با میترا در ارتباط بود و در نهاد امنیتی کار می‌کرد صداهای من را شنود و ضبط می‌کرد و در واتس‌آپ با شماره‌ای ناشناس برای او می‌فرستاد.» انتشار یک ویدیو از اظهارات دختر محمدعلی نجفی هم بر گنگی نقش میترا استاد افزوده است. به گزارش «همشهری» زهرا نجفی در اظهاراتی کوتاه درباره نامه‌ای که پدرش نوشته و از طریق راننده‌اش به دست دخترش رسانده، گفت: «سه برگ نامه بوده در شش صفحه که خطاب به من نوشته بود. [در نامه نوشته بود] که این خانم با نهادهای امنیتی در تماس بوده است.» از پیشینه شغلی میترا استاد اطلاعات چندانی در دست نیست اما بررسی‌های خبرنگار «اعتماد» نشان می‌دهد میترا استاد، متولد ۱۳۶۲ و اهل کرمانشاه است. او در رشته حسابداری درس خوانده و در سال ۱۳۸۱ با همسر اولش ازدواج کرده بود. زندگی استاد و همسر اولش تا سال ۱۳۹۶ ادامه یافته و آنها یک فرزند پسر به نام مهیار دارند. این پسر با مادرش زندگی می‌کرده است. تنها اطلاعات مربوط به فعالیت‌های اجتماعی خانم استاد به نامزدی او در جریان دوره گذشته انتخابات شورای شهر در اسلامشهر مربوط است.

نجفی در دادسرا گفته ظرف یک سال گذشته بارها به همسرش پیشنهاد جدایی داده بوده اما او هر بار چنین پیشنهادی را رد کرده است. به گزارش خبرآنلاین، سرور تابشیان همسر اول نجفی هم درباره سیر ارتباط او و میترا گفته است: «شوهرم ناگهان عوض شد، باور ندارم این اتفاق افتاده باشد. آرام‌تر از شوهرم کسی را سراغ ندارم. او از وقتی با میترا استاد ازدواج کرد دیگر مرد سابق نبود. دیگر اجازه نداشت به من و دخترش سر بزند. تحت فشار بود. حتی یک‌بار گفت شاید برای خلاصی از رفتارهای میترا مجبور به طلاق بشویم اما دلش به این کار نبود. میترا بارها شوهرم را تهدید کرده بود به ما که خانواده‌اش هستیم اسید بپاشد و ضربه بزند و شوهرم برای اینکه ما در امان باشیم و حساسیتی وجود نداشته باشد رابطه‌مان را قطع کرده بود.» او گفته: «میترا یکسال فقط شوهرم را تهدید می‌کرد هنوز دلیلش را نمی‌دانم اما از وضعیت شوهرم خیلی نگرانم او حقش این نبود. مردی بزرگ و با اخلاق که ناگهان عوض شد و به خودش لطمه بزرگی زد.»


جولان اخبار دروغ

در روز انتشار خبر قتل میترا استاد خبری در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد مبنی بر اینکه همسر دوم نجفی با مرد دیگری رابطه داشته و حتی گفته شده بود که نجفی در دست نوشته‌ای اعلام کرده همسرش مهدورالدم است. اما چنین خبری از اساس صحت نداشت. هم نجفی و پلیس این شایعه را قویاً تکذیب کرده‌اند. بنا به اعلام پلیس سفر نجفی به قم هم که گفته می‌شد برای دیدار و مشورت درباره مهدور الدم بودن همسرش انجام شده، ربطی به این موضوع نداشته است. نجفی آن روز پس از ارتکاب قتل به قم رفته بود تا بر سر مزار پدرش فاتحه‌ای بخواند و بعد از آن تصمیم گرفته بود برای معرفی خودش به پلیس آگاهی برود. به گزارش ایسنا، سردار رحیمی رییس پلیس پایتخت درباره دلیل سفر نجفی به قم گفت: «نجفی بعد از خروج از خانه رفته قم سر مزار پدرش و برگشته که دستگیر شده است.» رحیمی در پاسخ به اینکه آیا واقعاً خیانتی در کار بوده است یا خیر، هم توضیح داده آن چیزی که مطرح است «مشکلات و اختلافات خانوادگی بوده» و ایشان گویا از این وضعیت خانوادگی و آزار و اذیت‌هایی که می‌شده به سطوح آمده است. رییس پلیس پایتخت همچنین درباره عملکرد پلیس برای دستگیری متهم به قتل، گفت: «به محض اینکه ما باخبر شدیم تمام عوامل پلیس اقدامات خود برای شناسایی قاتل را آغاز کرد، در همان دقایق اولیه با توجه به مستندات و مدارک و قرائن و شواهد متوجه شدیم که قتل از طرف ایشان است. اما با توجه به اطلاعات و شواهدی که از فرزند خوانده، تماس‌ها و راننده‌اش به دست آوردیم نمی‌خواستیم شرایط طوری شود که به خودش آسیبی برساند.» رحیمی با بیان اینکه شش نقطه را که احتمال حضور نجفی در آن می‌رفت، شناسایی کردیم، گفت: «یکی از این محل‌ها قم بود. یکی ویلای شان … که در نهایت این فرد حوالی ساعت ۱۹ در محدوده خیابان وحدت اسلامی مشاهده و در شرایط تردید برای معرفی خود به آگاهی بود که تنها مشاهده و دستگیر شد.» حال با اظهارات دیروز نجفی و روشن‌تر شدن سویه‌های دیگر ماجرا، هر چند برای پلیس «قتل به دلیل اختلافات خانوادگی» محرز شده اما این قتل محصول مجموعه‌ای از اتفاقات است که شاید در جریان رسیدگی به پرونده پیشینه این اتفاقات روشن شود.

منبع: روزنامه اعتماد
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
34
68
امیدوارم این قضیه منجر به ممنوعیت چند همسری در ایران شود که ظلم بزرگی به خانمها است
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
چند همسری ظلم بزرگ به زن هاست و اجازه از همسر اول بیشتر شبیه یه لطیفه است آخه کدوم زنی حاضره ....
مگه تحت فشار و ظلم اولی که این خود عین ظلمه
چطور میشه حرف از عدالت در ازدواج دوم زد وقتی قرار است در قلب زن اول آشوب و استرس و چشمانش اشک بار شود ؟
باید چند همسری ممنوع شود
البته چون در کشور ما آقایون قانون می نویسین و به نفعشان نیس بعیده ممنوع بشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
ای کاش اون ۲۱نفر که منفی رای دادند دلیل خود را هم ذکر کنند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
این موضوع بسیار پیچیده است و فراتر از مسأله چند همسری است.
سالاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
1
53
خداوند همه مارو عاقبت به خیر کنه
تدبیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
2
14
نجفی بعنوان کسی که از خواص مملکت بوده و در حلقه مدیران رده اول بوده دچار اشتباه شده بی توجه به خانواده رفته با کسی که ۳۰ سال از خودش کوچکتر بوده ازدواج کرده ؛ ایشان هم زیرک بوده و ضعف ازش گرفته تا با تهدید دکتر به افشاگری باج بگیرد حالا هم دکتر که در باتلاق میترا افتاده با آخرین تلاش جهت رهایی از باتلاق متأسفانه غرق در خون شده و قاتل حسوب میشه ؛ پس بجای تاختن رقبا باید رفتار شخصی نجفی و نجفی های آینده مورد کنکاش قرار گیرند و افراد صاحب منصب و جایگاه سیاسی و حزبی را از عاقبت همچین اعمالی با خبر کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
0
19
بعضی از رقیبان وجراید افراطی اقای شهردارسابق ازاین حادثه تلخ دلشادند وازاین حادثه مدیریت شده احتمالی ویا بوجود اومده بهره برداری سیاسی ووووو.......خواهند نمود ولیکن جا دارد انصاف ووجدان وصداقت خدا ترسی را همه سیاسیون رعایت کنند.
یکی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
0
10
دقت کن دلبندم!
"به سطوح آمده است"
نه!
"به ستوه آمده است"
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
1
7
این قبیل حوادث زنگ خطری است ازشیوع ناهنجاری های اجتماعی که دامنه آن روزافزون بوده ووخامت آن بیشتر میشود ودامن افرادبااخلاقی جون مشارالیه نیز میگیردآیااگرشرایط جامعه طوری بودکه گروههای رقیب ازکاه کوه نمیساختنددکترنجفی خیلی زودترازاینهابطریق دیگری مشکل پیش آمده راحل نمیکرد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
6
2
ز نظر دین اگر خاطر همسر اول مکدر شود ازدواج دوم محل اشکال هست ,
پاسخ ها
ناشناس
| Oman |
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
مگر میشود مکدر نشود، این چه فرمایشی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
3
8
به هر حال دیگه قتل اتفاق افتاده ،اون اعدام میشه ،باید نجفی خودش رو کنترل میکرد خشمش رو فرو میخورد تا این اتفاق ها رخ نده ،اگه چیزی بوده که زن دومش میخواسته اون رو بر ملا کنه ،اگه آبروش میرفت بهتر بود تا اون رو به قتل برسونه ،وگرنه مرد راحت میتونه زنش رو طلاق بده چرا طلاق نداد؟! برای این جور مردهای قدرتمند کاری نداره،حتماً اون خانم برای کاندیداتوری تو شورا ..........
ناشناس
|
United States
|
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
1
11
مهم نیست که بود مهم اینه وقتی این مسیر را انتخاب کرده پرستو بوده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۵
2
3
چه قاتل پولدار جنتلمنی کاشکی منو هم به قتل می رسوند
پاسخ ها
بهرام
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
در خدمتم عزيزم!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
2
0
بهترین راه رو انتخاب کرده حقش نیست قصاص بشه بعضی زنها هسند که جایگاه خودشونو نمیشناسندمیترا استاد باید درک میکرد ک همسرچه ادمیه وشوهرشو همه میشناسند باید در رفتارش تجدید نظرمیکرد
میم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
1
0
خدا مردان سرزمین مارو از شر میترا و میتراها که در جامعه می لولند برای گرفتار کرد ن مردها در امان خود نگه دارد.الهی امین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین