کد خبر: ۵۹۲۴۵۴
تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۳
نزدیک به ۶۰ روز از سیل ویرانگر لرستان می گذرد و گرمای تابستانی اردیبهشت که مردم نقاط سیلزده را از ماه گذشته در بر گرفته بود این روزها به بالای 40درجه رسیده است.
آفتاب‌‌نیوز :
 پلدختر سیلزده در جنوبی ترین نقطه لرستان و همسایه خوزستان است که گرمای هوای این شهرستان همانند استان همسایه از اردیبهشت آغاز و چنان طاقت فرسا می شود که جدال با گرما در این منطقه نفس گیر است.

هرچند که قرار است حدود ۳۰ چادر باقی مانده اسکان اضطراری تا اخر هفته جمع آوری شوند و این به معنای آغاز اسکان موقت در منازل است اما نبود وسایل سرمایشی از جمله کولر همچنان معضل مناطق سیل زده است.

برخی نیز که خانه شان تا حدودی قابل سکونت است و به اصطلاح چاردیواری اش همچنان پابرجا مانده، اما لوازم زندگیشان با سیل ویرانگر رفته و هرچند در خانه نیمه ویران خود زندگی می کنند اما وسایلی برای امرار معاش ندارند.
همه یا بخشی از ساکنان روستاهایی همچون چم حسین، دمرود، افرینه، ملاوی، زورانتل، بابزید، چم گرداب، چم شهران، چم مهر و خرسدر ومناطقی از پلدختر از جمله کوی سازمانی و خیابان معلم در گرمای طاقت فرسای هوا زیر چادرها بودند که این یعنی خانه و وسایل زندگیشان را سیل برده، وسایلی که در گرمای کنونی یخچال و کولر ارزشی دارد به قیمت جان.

با گذشت ۹ روز از خرداد اما برخی استان ها و حتی شهرهای لرستان همچنان بهاری هستند و نیازی به وسایل سرمایشی احساس نمی شود اما داستان پلدختر سیلزده روایت دیگری است که دمای هوای ان از هفته های گذشته آمدن تابستان را خبر داده و امروز این مناطق در بهاری تابستانی و گرم هستند.

در این شرایط روزه داری و نبود یخچال و کولر وضعیت سختی را رقم زده که باید هرچه سریع تر کمک های دولتی و مردمی در این راستا روانه مناطق سیلزده شود.

این روزها زندگی با گرمای هوا ۴۰ درجه، سخت شده است، و کولر ضرورت سیلزدگان برای جلوگیری از بروز گرمازدگی و رواج بیماری های عفونی است.

اسکان موقت به سرعت و با تلاش مسئولان در حال اتمام است اما انچه پس از این مرحله ضروری به نظر می رسد تامین نیازهای اولیه معیشت از جمله کولر و یخچال است.

در این مدت که منازل مسکونی جدیدی برای سیلزدگان در حال احداث است دولت هزینه اجاره خانه موقت سیلزدگان را تامین و در مناطق شهری ۱۲۰ میلیون ریال و در مناطق روستایی ۶۰ میلیون ریال به خانوارهای خسارت دیده پرداخت می کند.
در این میان افرادی نیز هستند که مسکن آنان خسارت چندانی ندیده و با یک تعمیر بهسازی می شود اما با توجه به اینکه این واحدها در حریم یا بستر رودخانه قرار داشتند باید جابجا شوند اما مسئولان به مالکان این خانه ها پیشنهاد می کنند تا زمان احداث واحد مسکونی جدید برای آنها، با انجام برخی تعمیرات در همین منازل اسکان موقت داشته باشند چراکه بسیاری از این خانه ها زیرساخت های اولیه را دارند.
برخی از واحدهای مسکونی نیز باید در محل کنونی خود ساخته و تعمیر شوند به این معنا که ساختمان در حریم رودخانه قرار نداشته اما شدت تخریب آن بالا است که صاحبان این واحدها هزینه اجاره موقت می گیرند.
با توجه به واقع شدن پلدختر در منطقه گرمسیری و شرایط نامساعد اسکان در چادرها، تمام تلاش مسئولان بر این است که هزینه های اسکان موقت پرداخت شود که لازمه این امر مراجعه شهروندان به مراکز بنیاد مسکن و تشکیل پرونده است.
مسئولان نیز از خیران درخواست می کنند برای کمک به سیلزدگان، به نیاز این مناطق توجه داشته باشند و تامین وسایلی همچون کولر، یخچال و ظروف را در اولویت قرار دهند.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) نیز در سفر به لرستان گفت: قول تامین اقلام کالایی از جمله تامین ۱۰ هزار لوازم خانگی و ۱۵ هزار بسته نوشت افزار برای لرستان داده شد.
محمد مخبر افزود: مقرر شد اقلامی که توانایی تولید آن در لرستان وجود دارد از همین استان تامین شود که در این راستا انعقاد قرارداد بایخچالسازی لرستان در دست اقدام است و به گفته مدیر کارخانه، این قرارداد موجب ۲۰۰ اشتغال

مستقیم جدید خواهد شد.
مخبر افزود: چنانچه وضعیت واحدهای مسکونی سیلزده ساماندهی شود تا پایان اردیبهشت نیز لوازم خانگی تعهد شده توسط ستاد اعطا می شود و امید می رود بخش عمده ای از تعهدات اشتغال و مسکن سازی تا پایان امسال صورت گیرد.

استاندار لرستان می گوید: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) تاکنون ۵۰۰ قلم وسایل معیشتی میان سیلزدگان استان توزیع کرده است.

سید موسی خادمی در پاسخ به ایرنا افزود: یک هزار بسته نیز توسط این ستاد تامین شده و آماده توزیع در استان است.

وی اظهار داشت: اسامی پنج هزار و ۶۰۰ نفر برای دریافت اقلام معیشتی به ستاد اجرایی داده شده که پس از راستی آزمایی توسط این نهاد، حواله اهدا صادر می شود که این مرحله تا حدودی زمانبر است.

استاندار لرستان تصریح کرد: مقرر شده ستاد اجرایی فرمان امام (ره) روزانه ۱۲۵ قلم لوازم زندگی میان سیلزدگان استان توزیع کند.

خادمی اضافه کرد: همچنین ستاد اجرایی بنا بر قراردادی با یخچالسازی لرستان و پرداخت پیش مبالغی به این کارخانه، یخچال های اهدایی خود به سیلزدگان را نیز از استان خریداری می کند.

وی گفت: قرار بوده فعالیت یخچالسازی از هفته جاری با هدف تولید پنج هزار دستگاه اغاز شود که تا کنون گزارشی از مشکل احتمالی تولید این کارخانه به مدیریت ارشد استان ارائه نشده است.

رییس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیلزده لرستان گفت: تاکنون ۳۰۶ میلیارد ریال کمک بلاعوض به سیلزدگان استان پرداخت شده است.

رضا خواجه افزود: این مبلغ به ۶ هزار و ۳۰۰ واحد پرداخت شده که با تشکیل یا تکمیل پرونده های بیشتر، مابقی افراد نیز کمک بلاعوض را دریافت می کنند.

وی ادامه داد: مبلغ بلاعوض شامل هزینه های معیشتی و اجاره بهای اسکان موقت است که به سیلزدگان شهری تا ۱۲۰ و روستایی تا ۱۰۰ میلیون ریال تعلق می گیرد.

۴۱ هزار و ۶۸۴ واحد مسکن و تجاری شهر و روستاهای استان در ۱۸ شهر و ۱۲۰۰ روستا بر اثر سیل تخریب شده و یا آسیب دیده است.

یکهزار و ۸۵۵ واحد شهری و ۱۵ هزار و ۵۵۰ واحد مسکونی روستایی به طور کامل تخریب شده، پنج هزار و ۸۷۵ واحد مسکونی شهری و ۱۲ هزار و ۲۴۷ مسکن روستایی نیز آسیب دیده اند و نیازمند تعمیر هستند.

۲ هزار و ۳۷۳ واحد تجاری شهرها تخریب شده و سه هزار و ۴۲۰ واحد نیز آسیب دیده که این تعداد در روستاها به ترتیب ۲۱۵ و ۱۴۹ واحد است.

منبع: خبرگزاری ایرنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین