کد خبر: ۵۹۲۶۹۴
تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با بیان اینکه اداره شهرها و روستاهای ما نیازمند گفتمان جدید می باشد، گفت: در وضعیت کنونی شهرداری ها و دهیاری ها و شوراها برای دورشدن از اداره سنتی و متکی به دولت شهرها روستاها باید با فراخوان و به کارگیری ایده‌های کارآمد و جدید زمینه ایجاد جهش در این عرصه را فراهم کنند.
آفتاب‌‌نیوز :
 مهدی جمالی نژاد که ظهر جمعه دهم خرداد در نشست مدیریت شهری و روستایی در چابهار که با حضور استاندار سیستان و بلوچستان و جمعی از شهرداران و روسای شوراها و دهیاران برگزار شد، سخن می گفت، بر همکاری و استفاده از ظرفیت فکری نخبگان و فراهم نمودن تسهیلات و ایجاد فرصت مناسب برای شکوفایی استعداد آنها و اجرای ایده‌هایشان در عرصه مدیریت شهری و روستایی تاکید کرد.

وی با بیان اینکه در کشور دارای ظرفیت‌ها و قابلیت های مناسبی برای ایجاد جهش و توسعه هستیم گفت: تنوع آب و هوایی و اقلیمی، تنوع جاذبه های طبیعی و اکوسیستمی، تنوع میراث فرهنگی و معنوی، تنوع محصولات کشاورزی و باغداری و ... تنها بخشی از مواهب خدادادی ایران است ولی هنوز نتوانسته ایم از این ظرفیت‌ها برای رسیدن به توسعه به نحو مطلوب استفاده کنیم.

جمالی نژاد در ادامه گفت: این ظرفیت‌ها می تواند باعث تحولات و پیشرفت‌های گسترده ای در عرصه های مدیریت شهری و روستایی شود ولی وجود تفکرات سنتی در اداره شهرها و روستاها و غلبه این تفکر که شهرداری ها و دهیاری ها تنها باید در انتظار کمک های دولت باشند، باعث شده تا آنها نتوانند نیازها و انتظاات را برآورده نمایند و اکثر آنها با مشکلات مختلفی مواجه هستند و از مسیر توسعه شهر و روستا دور مانده اند.

جمالی نژاد با اشاره به محدود بودن کمک های دولتی برای رفع انتظارات ساکنان شهرها و ایجاد و تقویت زیرساختهای شهری و اجرای پروژه ها افزود: مدیریت شهری باید روی یکسری راهبردهای جدید برای رسیدن به توسعه و ایجاد درآمد و شغل کار کند و شهرداری ها برای جلوگیری از آزمون و خطا می بایست یک بازاندیشی و بازخوانی در خصوص اقدامات و برنامه های گذشته انجام دهند و تفکر اداره شهر بدون اتکا به کمک های دولتی را در اولویت ذهنی و عملی خود قرار دهند.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین بر تمرکز بر بِرندسازی شهری به عنوان یک اولویت برای هریک از شهرها متناسب با مزیت های نسبی و رقابتی، مدیریّت کارآمد و متعهّد،بانشاط و باانگیزه قوی برای انجام امور، مشارکت دادن مردم در انجام امور مربوط به مدیریت شهری و جلب اعتماد آنها به عنوان سرمایه های اصلی شهر، اتخاذ تدابیر لازم برای مشارکت مؤثر بانک‌ها و استفاده از ابزارهای مختلف مالی با هدف ایجاد زمینه های اشتغال و رونق تولید، تاکید کرد.

جمالی نژاد در ادامه با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان دارای ظرفیتهای منحصربفرد و مناسبی برای رسیدن به توسعه می باشد، افزود: مدیریت شهری و روستایی استان باید با استفاده از ایده های جدید و کاربردی زمینه تحول و جهش های لازم را با توجه به ظرفیتهای متنوع استان فراهم نماید و در این عرصه نقش  شهرداری ها و دهیاری ها و شوراها برای اجرای ایده هایی که بتواند برای منطقه درآمد و شغل تولید نماید، مهم وتاثیرگذار است.

وی منطقه چابهار را دارای ظرفیتهای مختلفی برای تولید ثروت ذکر نمود و گفت: مدیریت شهری و روستایی برای توسعه این منطقه باید برای موضوع گردشگری برنامه ریزی ویژه ای داشته باشد و این عرصه نیازمند سرمایه‌گذاری و ایده های خلاقانه است و شهرداری ها و دهیاری ها وشوراها می بایست زمینه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را فراهم کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین با اشاره به طبیعت جنوب سیستان و بلوچستان و اینکه این منطقه در حاشیه راههای مواصلاتی اصلی است بر ایجاد مجتمع های رفاهی بین راهی و توسعه بوم گردی تاکید و از آمادگی سازمان شهرداری ها و دهیای های کشور برای اعطای تسهیلات به طرح های درآمدزا در این موضوعات خبر داد.

وی افزود: مسوولان استان برای بهره گیری از ظرفیت منطقه آزاد چابهار برای توسعه مدیریت شهری و روستایی و جذب سرمایه گذار برنامه ریزی نمایند و در صورت وجود موانعی در این امر، موضوع را در وزارت کشور پیگیری خواهیم کرد.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x