کد خبر: ۵۹۴۸۰۷
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
مقامات مکزیک سندی را که دونالد ترامپ هفته پیش در مقابل دوربین رسانه‌ها برای چند ثانیه کوتاه نمایش داد، منتشر کردند. ترامپ با نمایش دادن این سند، مدعی شد که امتیازات ویژه‌ای درخصوص قانون مهاجرت از کشورهای همسایه گرفته است.
آفتاب‌‌نیوز :

به نقل از خبرگزاری فرانسه، هفته پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با نمایش یک سند تک برگی مقابل دوربین رسانه‌ها، تلاش کرد انتقادهای مبنی بر ناتوانی در اعمال تعهدات جدید به مکزیک با وجود تهدید دولت‌اش به افزایش تعرفه واردات از مکزیک را از خود دور سازد.

عکاسان خبری با وجود تلاششان برای عکس گرفتن از متن سند، موفق به آشکار کردن تمام مضمون سند نشدند.

این سند یک "مکمل" برای توافق‌نامه امضا شده هفته پیش بین ایالات متحده آمریکا و مکزیک است که تدابیر بیشتری علاوه بر موارد توافق‌شده را در بر می‌گیرد.

طبق این سند، دو طرف، مذاکرات دوجانبه‌شان را برای تعریف شرایط معین اجرای توافق برای تخصیص هزینه‌ها و تصمیم‌گیری در خصوص مسؤولیت پرونده‌های پناهندگی مهاجران، در سریع‌ترین زمان آغاز خواهند کرد.

علاوه بر این، "کشورها بازگرداندن مهاجران را خواهند پذیرفت و وضعیت پناهندگی اتباعی را که از محدوده خاک کشور ثالث به قصد ورود به خاک همسایه عبور کرده‌اند، بررسی خواهند کرد."

این مورد یادآور درخواست ترامپ مبنی بر توافق درخصوص وجود یک "کشور ثالث امن" است که پناهجویانی که وارد خاک مکزیک می‌شوند، به این کشور ثالث –و نه ایالات متحده آمریکا- پناهنده شوند و در صورت ورود به خاک آمریکا، سریعاً به خاک مکزیک بازگردانده شوند.

همچنین، سند اضافه می‌کند که این توافق، "بخشی از راه کار منطقه‌ای" برای پیگیری پرونده مهاجران و پناهندگانی است که فاقد مدارک قانونی‌اند.

بر اساس سند مذکور، کشور مکزیک متعهد شده است که قوانین و مقررات داخلی خود را با هدف شناسایی هر نوع تغییراتی که تنظیم سند دیگری از این نوع را بطلبد، بیازماید.

علاوه بر این، مکزیک موافقت کرده است که ۶۰۰۰ نیرو را برای استحکام بیشتر مرزهای جنوبی‌اش، همزمان با بررسی پرونده پناهجویان توسط ایالات متحده، اعزام کند.

سند اضافه می‌کند که پس از ۴۵ روز اگر ایالات متحده "به صلاح‌دید خود و بعد از مذاکره با مکزیک" تشخیص دهد تدابیر مذکور کافی نبوده‌اند، مکزیک " اقداماتی ضروری جهت اجرای توافق‌نامه در ۴۵ روز و بر اساس قوانین خود، اتخاذ کند."

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین