کد خبر: ۵۹۵۴۹۰
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲
دبیر انجمن صفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: در حال حاضر مشکل کشور ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست بلکه ارز نیمایی است که برای واردات تخصیص پیدا کرده اما کالای واراتی با این نرخ به سر سفره مردم نمی‌رسد.
آفتاب‌‌نیوز :

«احمد مهدوی ابهری»، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ادامه داد: ارز ۴۲۰۰ تومانی در شرایط کنونی برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته شده و حتی تخصیص آن می‌تواند برای کاهش فشار بر اقشار آسیب‌پذیر راه‌گشا باشد.

وی با اشاره به واردکنندگانی که ارز نیمایی برای واردات دریافت می‌کنند، افزود: سوال اصلی این است که آیا کالاهای وارد شده با ارز نیمایی با همین نرخ به دست مردم می‌رسد و یا با قیمت ارز آزاد به فروش می‌رود.

مهدوی ابهری راه حل این مشکل را تنظیم قیمت ارز توسط مکانیسم عرضه و تقاضا دانست و تاکید کرد: در بازار متشکل ارزی می‌توانیم امیدوار باشیم تا قیمت با عرضه و تقاضا تنظیم شود زیرا قرار است صادرکنندگان ارز را عرضه کرده و واردکنندگان نیز بر اساس نیاز آن را خریداری کنند.

به گفته دبیر انجمن صفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با این روش واردات جایزه نمی‌گیرد و حتی ممکن است کاهش پیدا کند. همچنین تمامی ارزهای صادراتی مانند ارز پتروشیمی‌ها به دلیل قیمت رقابتی به چرخه اقتصادی کشور باز می‌گردد.

وی ادامه داد: اگر بتوان راهکاری پیدا کرد که ارز ۴۲۰۰ تومانی به طور کامل حذف شده و ارز تک نرخی شود برای اقتصاد مناسب است اما حذف این ارز می‌تواند باعث افزایش قیمت کالاهای اساسی شود که برای بشتر مردم قابل تحمل نیست.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین